Hamilelikte Karides Yenir Mi? 5 Önemli Faydası

Gebelikte Karides Tüketimi

Hamilelik, yiyeceklere aşermenin tam hızda olabileceği bir zamandır. Aşerme listesinde yer alan birçok gıdadan biri de karideslerdir. Ancak, karides veya diğer deniz ürünleri olsun, hamilelikte tüketmenin güvenli olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz.

Bir deniz ürünleri aşığıysanız, karides en sevdiğiniz yiyecek olsa da, hamilelikte karides tüketiminin güvenli olup olmadığını mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamileler karides yiyebilir mi? Eğer hamile kaldıktan sonra karides yemenin faydalı mı yoksa zararlı mı olduğunu merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyun.

Hamilelikte Karides Yemek Güvenli Mi? Civa Riski

Evet, civa seviyesi düşük olduğu için hamilelikte karides yemek güvenlidir.

Hamilelikte ne kadar karides yemeli? Bununla birlikte, gebelikte karides tüketimini haftada 340 gr ile sınırlamalısınız ve uygun şekilde pişirilmeli, çiğ tüketilmemelidir.

Hamilelikte Karides Yemenin Faydaları

Karideslerin besin değeri yüksektir ve aşağıdaki şekillerde faydalı olabilir.

1. Zengin Omega-3 Kaynağı

Karides, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içeren önemli bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Yağ asidi DHA, beynin, merkezi sinir sisteminin ve fetusun gözlerinin gelişimini destekler.

2. Amino Asitler ve Proteinler

Yaklaşık 84g pişmiş karides 21g protein içerir. Karides ayrıca vücudumuz üretmediği için dış kaynaklardan alınması gereken amino asitler açısından da zengindir.

3. Temel Vitaminler ve Mineraller

Kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum hamilelik sırasında gerekli minerallerdir. Kemik sağlığını uyarır, enzim üretimini düzenler ve sıvı dengesini korurlar.

100 gr taze karides yaklaşık 100 mg kalsiyum, 300 mg fosfor ve 40 μg selenyum verir. Karides ayrıca A, D, E, B12 ve B3 vitaminlerini içerir.

Yetişkinlerde iyi kemik ve dişler ve bebeklerde kemik gelişimi için kalsiyum ve fosfor gereklidir. Selenyum bir annenin bağışıklığını artırmaya yardımcı olabilir.

4. Demir

Karidesler 100 gr başına 1.8 mg demir içerir. Demir, hamilelikte anemi riskini azaltmaya yardımcı olur ve fetüse uygun kan akışına yardımcı olur. Ayrıca erken doğum yapma riskini azaltmaya yardımcı olur.

5. Düşük Yağ

Karides, az yağlı deniz ürünleridir, yani kalorilerde diğer deniz ürünleri veya hayvansal protein seçeneklerinden daha düşük olabilirler.

Bakınız: Hamilelikte Genel Beslenme Rehberi

Hamilelikte Çiğ veya Az Pişmiş Karides Yenir Mi?

Asla çiğ veya az pişmiş karides tüketmemelisiniz. Çiğ deniz ürünlerinde bulunan listeria’nın neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyon olan listeriyoz hastalığına neden oldukları bilinmektedir. Bakteriler ayrıca fetusu plasentadan da enfekte edebilir ve hamilelerde düşüğe neden olabilir.

Hamilelikte karides yiyebilirsiniz, ancak tamamen pişirmek önemlidir. Ceviche veya diğer çiğ uygulamalardan kaçınmalısınız. Bakterileri yok etmek için ısı gerekir.

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken Gıdalar

Hamilelikte Karides Nasıl Pişirilir ve Yenir?

Enfeksiyon olasılığını önlemek için karides pişirme işlemi önemlidir.

  • Karidesleri temizlemek için soğuk su kullanın. Karidesleri soyun ve kolayca görülebilen bağırsak yolunu ve arka damarı çıkarın. Karidesleri temizlemek için keskin bir bıçak kullanın.
  • Buzlukta sakladıysanız, tamamen çözdüğünüzden emin olun.
  • Kaynatma, karides pişirmek için en iyi yöntemdir. Bakterileri sadece bu sıcaklıkta kaybedebilecekleri için 74ºC’de pişirin.
  • Karidesleri sadece düzgün kaynattıktan sonra sote edin veya kızartın.
  • Tüm karides türlerinin tüketilmesi güvenli değildir. Güvenilir tedarikçilerden karides alın ve kökenini öğrenin.

Hamileyken beslenme programınıza karides eklemeden önce sağlık uzmanınıza veya doktorunuza danışmayı unutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir