Hamilelikte Kansızlık: Belirtileri ve Nedenleri

gebelikte anemi

Hamile olduğunu öğrenen bayanlar, önlerindeki birkaç ay boyunca halsizlik, uyuklama gibi bazı istenmeyen sorunlara karşı kendilerini hazırlamalılar. Hamileliğin ilk aylarında basit işleri bile yürütmekte zorlanabilirsiniz ve tüm gün tembellik yapmak isteyebilirsiniz. Çünkü hamileliğin başlangıcı ile birlikte kansızlık belirtileri daha belirgin şekilde kendini göstermeye başlayabilir.

Hamilelikte kansızlık tanısı konulan bayanların tüm ihtiyacı olan dinlenme ve uygun bir tedavidir. Kandaki hemoglobin eksikliği rahimde gelişmekte olan bebeğe daha az oksijen taşınmasına neden olabilir ve fetusa zarar verebilir. Hamilelikte kansızlık ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kansızlık (Anemi) Nedir?

Tıp sözlüğüne göre, anemi kanda düşük kırmızı kan hücresi sayısı ve düşük hemoglobin sayısının neden olduğu bir rahatsızlıktır. Kana kırmızı rengini veren hemoglobin, demir açısından zengin bir proteindir. Kırmızı kan hücreleri, akciğerlerden vücudun geri kalanına bu demir açısından zengin proteini taşırlar.

Hamilelik sırasında fetusun büyüme ve gelişimini desteklemek amacıyla daha fazla kan üretilmiş olmalıdır. Sadece beslenmenize dikkat etmek, kırmızı kan hücrelerinin miktarını arttırmakta faydalı olmayabilir. Bunun yanı sıra; hamilelik süresince demir, B12, folik asit ve vitamin gibi çeşitli besin değerleri açısından zengin gıdalar tercih etmelisiniz.

Hafif kansızlık kadınlarda sık görülür. Ancak hamilelikte kansızlık düşük, düşük doğum ağırlığı, erken doğum ya da doğum sonrası depresyon gibi komplikasyonlara yol açabilir. Çocuklarda gelişimsel gecikmelere neden olabilir. Gebelik sırasında bazen kan nakli de ciddi bir kan kaybı ve anemiye yol açabilir.

Hamilelikte Kansızlık Nedenleri

Hamilelikte kansızlığın ana nedenlerinden biri düşük hemoglobin miktarıdır. Bir diğer nedeni ise; demir eksikliğidir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için vücudun besin ihtiyaçları artar ve bu talepleri vücudun karşılaması mümkün olmayabilir. Bu nedenle hamilelikte kansızlığı önleyen bir diyet programına uyulması tavsiye edilir.

  • Hemoroid, mide ülseri, hemofili ve benzeri hastalıklar kan kaybı ya da hemoglobin seviyelerinin düşmesine neden olabilir.
  • Gebelik öncesi şiddetli menstrüel akışı olan bayanlar, gebe kaldıktan sonra kansızlık sorunu ile karşılaşabilirler. Gelişmekte olan bebeğin normal fizyolojisi de hamilelerde kansızlığa sebebiyet verebilir.
  • İki gebelik arasında bir boşluk olmaması, vücutta gelişmekte olan anemi riskinin ikinci hamilelikte çıkmasına neden olabilir.
  • Çoğul gebelik (ikiz, üçüz vb.) durumunda da anemi riski vardır.

Gelişmekte olan bebeğin ihtiyacına vücudunuz karşılık verirken uyum sağlaması zorlaşabilir ve kansızlık ortaya çıkabilir. Bu nedenle hamilelik boyunca yeterli beslenmeye özen gösterin.

Bakınız: Hamilelikte Kansızlık ve Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları

Hamilelikte Kansızlık Belirtileri

Aşağıdaki yer alan maddelerde hamilelikte kansızlık belirtilerini listeledik.

Kansızlık, hamileliğin ilk üç ayında tespit edilmese bile, doktorunuz hamileliğinizin ikinci ve üçüncü trimester döneminde kansızlık olup olmadığını kontrol etmek için bir kan testi yaptırmanız tavsiye edebilir. Hamilelikte kansızlık tanısı çok önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir