Hamilelikte Kanama, Gebelikte Kan Gelmesi, Lekelenme

gebelikte kanama

Gebelikte kanama ciddi bir konudur. Kanamanız şiddetli ise, tıbbi yardım alınmalıdır. Kan, parlak kırmızı, pıhtılar içeriyorsa veya kramp eşlik ediyorsa, kesinlikle bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. Hangi trimesterde olduğunuzun bir önemi yoktur. Hamileyken kanamanız varsa derhal nedeni öğrenmelisiniz ve tıbbi yardım almalısınız.

Hamilelikte kanama veya lekelenme hakkında bilinmesi gerekenler:

 • Renk ve kan kaybı miktarını takip etmek için her zaman bir külot astarı veya ped kullanın.
 • Eğer kanamanız varsa ve hamile iseniz cinsel ilişki kurmayın.
 • Hamilelik sırasında serviks ekstra hassas olabilir. Bazı kadınlarda lekelenme eğilimi gösterir. Eğer lekeleniyorsanız, kanama yoksa, muhtemelen endişelenmeniz gereken bir şey değildir.
 • Hamileliğinizin sonuna doğru, eğer kanlı mukus fark ederseniz, doğum başlıyor demek olabilir ve doktora bildirmeniz gerekir.

Gebelikte Kanama Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte kanama neden olur?” Hamilelikte kanama genellikle yanlış bir şey olduğunun bir göstergesidir. Bu çeşitli nedenlerle olabilir, ancak çoğu vakada tıbbi bir acil durum olarak düşünülmesi gerekir ve doğrudan acil servise gitmelisiniz. Kendi gücünüzle oraya ulaşamıyorsanız ve kimse sizi alabilecek durumda değilse, ambulans aramaktan çekinmeyin. Olası kanama nedenleri şunlardır:

 1. Ektopik gebelik (implantasyon rahim dışında gerçekleşir)
 2. Molar hamilelik (bu nadirdir, embriyo yerine anormal doku büyümesi)
 3. Plasental abrupsiyon (plasenta uterustan ayrılır, genellikle 3.trimesterdedir)
 4. Plasenta previa (plasenta serviksin bir bölümünü veya tamamını kaplar)
 5. Erken doğum (doğum gebeliğin 37.haftasından önce gerçekleştiğinde)

Gebelik sırasında lekelenme veya kanama olasılığı olan diğer bir olası neden düşüktür. Düşükler, ne yazık ki, tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 10-20’sinin sonucu oluyor. Düşük yapma olası işaretleri şunlardır:

 • Şiddetli karın ağrısı veya kramp
 • Hamilelik sırasında vajinal lekelenme veya kanama
 • Belde ağrı, acı ve basınç
 • Anormal vajinal akıntı

Düşükler ve ektopik gebelikler ilk trimesterde (ilk 3 ay) görülürken, molar gebelikler, plasental abrupsiyon, plasenta previa ve preterm (erken) doğum ikinci ve üçüncü trimesterde görülür.

Gebelik sırasında ortaya çıkan hafif kanama ilk üç ayda alışılmadık bir durum değildir ve genellikle endişe verici bir şey değildir. Hamile kadınların yüzde 20 ila 30’unun bir kısmı gebeliklerinde biraz lekelenme veya kanama yaşar. Normal ilk üç aylık dönem kanaması, hormonal değişiklikler, cinsel aktivite veya size veya bebeğinize zarar vermeyecek başka birçok nedenden dolayı olabilir. Çoğu durumda, doktorunuz size dinlenmenizi, cinsel aktiviteden kaçınmanızı ve sağlıksız bir uygulama yapmaktan kaçınmanızı tavsiye eder.

İlk üç aylık döneminizde normal veya az riskli olarak görülen lekelenme veya kanama nedenleri şunlardır:

 • İmplantasyon
 • Cinsel ilişki sonrasında lekelenme
 • Mukoza kaybetmek
 • Tahriş olmuş serviks

Gebelikte Kanamayla İlgili Diğer Belirtiler

Hamilelik sırasında kanamalar yaşıyorsanız, diğer semptomların yanı sıra aşağıdaki kötü belirtiler de olabilir:

Bu diğer semptomlar hamileliğiniz sırasında herhangi bir dönemde kanamaya eşlik edebilir. Ancak yine de, diğer belirtileriniz olup olmadığına bakılmaksızın, herhangi bir kanama yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurmanız çok önemlidir.

Gebelikte Kanama Tedavisi

Çoğu durumda, gebelik sırasında kanama tedavi edilebilir, ancak nasıl tedavi edileceği doktorunuzun teşhisine bağlıdır. Birçok doktor, hamilelik döneminde hamile kalacak bir annenin stresten kaçınması ve her gün yeterli miktarda sıvı alması, dinlenme ve dengeli beslenmesi konusunda ısrarcıdır.

Gebelikte kanama ve lekelenmenin fark edilmesi için açık renk iç çamaşırı giyilmesi ve ped takılması önerilir. Bu sayede kanamanın miktarını izlemeniz önemlidir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir