Hamilelikte Kalp Çarpıntısı ve Nabız Yüksekliği

Hamilelikte kalp atım hızı 100 ve üstü normal mi? Hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur? Kalp hızı kaç olmalı? Hamilelikte nabız yüksekliği nasıl düşürülür? Hamilelikte taşikardi bebeğe zarar verir mi?

Hamileyken Yüksek Kalp Atış Hızı Normal Mi?

100 bpm’ye (dakikada atım) ve daha yüksek bir değere ulaşan artan kalp atış hızı çoğu insan için normal olabilir. Hamilelikte, kalp hızı %25 artabilir, bu da hamilelik sırasında epizodik kalp çarpıntısına neden olabilecek hızlı bir kalp atışı olarak kabul edilir.

Durum taşikardi olarak adlandırılır ve hamileyken yaygın veya nadir görülen bir durum olabilir. Hızlı bir kalp atışı ile, kalbiniz çarpıyor, çırpınıyor veya yarışıyor gibi hissedebilirsiniz. Vücudunuz başka bir hayatı besler ve daha fazla oksijen ve besin gerektirir. Böylece kalbinizin daha fazla kan pompalaması için daha fazla çalışmasını sağlar.

Bununla birlikte, altta yatan bir sağlık sorunu gibi diğer faktörler de hamilelikte daha hızlı kalp atışına yol açabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde yüksek kalp atış hızının nedenlerini anlamak önemlidir.

Hamileyken hızlı kalp atışını ve kurtulmanın yollarını anlamak için bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte Nabız Yüksekliği Neden Olur?

Fizyolojik faktörlere ek olarak, diğer olası bazı yönler hızlı bir kalp atışına neden olabilir. Bazıları şunları içerir:

Kalp ve kan akışındaki değişiklikler: Rahim bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi amacıyla yeterli oksijen ve besin sağlamak için daha fazla kan gerektirir. Sonuç olarak, kalbiniz normalden yaklaşık %30 ila %50 daha fazla kan pompalar. Bu nedenle, 60bpm ila 80bpm olan normal kalp atışı, hamilelik boyunca 10bpm ila 20bpm arasında artar ve üçüncü trimesterde maksimuma ulaşır.

Anksiyete: Bebeğiniz ve doğum sırasında güvenliğiniz ve başka bir hayat taşımanın genel sorumluluğu hakkında endişelenmeniz normaldir. Anksiyete yüksek kalp atışına neden olabilir.

Rahim boyutundaki değişiklikler: Rahim büyümekte olan fetusu tutmak için boyut olarak artar ve bunun için daha fazla kan kaynağı gerektirir. Bu, kalbin uterusa ekstra kan pompalamak için normalden daha fazla çalışmasına veya atmasına yol açar.

Göğüslerin değişmesi: Meme bezleri hala hamileyken çalışmaya başlar ve vücudu emzirmeye hazırlar. Göğüsler genişledikçe ve dokular büyüdükçe, meme kan akışı da artar. Bu da kalbin normalden daha fazla kan pompalaması gerektiği anlamına gelir.

Tıbbi durumlar: Tiroid bozuklukları, anemi, preeklampsi ve koroner kalp hastalığı ve pulmoner hipertansiyon gibi kalp sorunları da hamilelik sırasında kalp atışını uyarabilir.

Diğer hamilelik etkileri: Kilo alımı, hormonal değişiklikler ve hamilelik ilaçlarının yan etkileri dolaşım sistemi üzerinde gerginlik göstererek kalp atış hızının artmasına neden olabilir.

Yaşam tarzı faktörleri: Sigara içmek, alkol kötüye kullanımı, egzersiz ve aşırı kafein tüketimi de kalp atış hızını artırabilir.

Hamilelerde Hızlı Kalp Atışı Belirtileri

Hamileyken hızlı bir kalp atışına eşlik eden diğer birçok semptom eşlik eder. Bunlardan bazıları:

Bu belirtileri sık sık yaşıyorsanız, doktorunuzun yardımına başvurun. Doktorunuz düzenli gebelik değişiklikleri olup olmadığını kontrol etmek için sizi iyice inceleyecektir.

Kalp Atışı Gebelik Boyunca Ne Kadar Hızlı Olmalı?

Kalbin çalışması, kalp atışını da etkileyen trimesterlere göre değişir. Kalp atım hızı 7. haftadan itibaren artmaya başlar ve üçüncü trimesterde %10-20 oranında zirve yapar.

İnme hacmi (kalpten pompalanan kan miktarı) gebeliğin ilk yarısında %10 artar ve 20 hafta civarında zirveye ulaşır ve doğuma kadar stabil kalır.

Hamilelikte Hızlı Kalp Atışı Zararlı Mı?

Çoğunlukla, hızlanan kalp atış hızı sağlıklı bir hamileliğin işaretidir. Vücudunuzun gelişmekte olan bebeğin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besin ihtiyacını karşılamak için doğru çalıştığını gösterir. Diğer zararlı semptomlar hızlı bir kalp atışına eşlik etmediği sürece endişe olmayabilir.

Hamilelikte Hızlı Kalp Atışıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Artan kalp atışı normal bir fizyolojik süreç olsa da, sağlığınızı ve bebeğinizi kontrol altında tutmak için bazı yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlayabilirsiniz.

  • Sakin kalmaya çalışın ve arada sırada papatya çayı veya aromaterapi alarak stres atmaya çalışın.
  • Geceleri düzenli olarak yeterince uyuyun, rahatsız edilmediğinizden emin olun.
  • Yoga, derin nefes alma ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerini uygulayın.
  • İyi nemlendirilmiş olarak kalacak kadar su için.

Hamilelikte Hızlı Kalp Atışı İçin Tıbbi Tedaviler

İlaçlar hızlanan kalp atış hızı için her zaman en iyi tedavi yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda doktor gözetiminde kullanılır. Anti-aritmik veya beta veya kalsiyum kanal blokerleri taşikardi (kalp atış hızı normalden fazla) için genellikle reçete edilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.