Hamilelikte Kalamar Yenir Mi? Zararlı Mı?

Bebeğiniz için her şeyi yaparsınız. Onlar için bakımınız, küçük olan rahminizin içinde olsa bile başlar ve böylece doğru uyuduğunuzdan, yürüdüğünüzden, doğru okuduğunuzdan ve beslediğinizden emin olmak isteyebilirsiniz.

Bir şeyden kaçınmanız veya kendi zevkinize bir şeyler yemeniz gerekse bile, umursamazsınız, çünkü amaçladığınız sağlıklı beslenmektir.

Peki, kalamar tüketimi sağlıklı hamilelik beslenmesine uyuyor mu veya bundan kaçınılmalı mı? Bu yazımız sorunuza cevap veriyor.

Gebelikte Kalamar Tüketimi! Riskli Mi?

Her hafta yaklaşık 141 gr kalamar tüketmek hamilelik sırasında güvenli kabul edilir ve gelişmekte olan bebeğiniz için faydalıdır.

Kalamar, besin değeri yüksek olan ‘kalamar‘ için İtalyan adıdır. Omega-3 yağ asitleri proteinler ve diğer gerekli besin maddeleri için iyi bir kaynaktır ve sodyum ve doymuş yağ içeriği düşüktür. Peki cıva seviyeleri ne olacak?

Kalamar ve Civa

Hemen hemen tüm deniz ürünleri bazı cıva izleri içerir. Cıvanın gelişmekte olan bebeğinizin sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden, yüksek düzeyde cıva içeren kiremit, kılıç balığı, marlin ve kral uskumru gibi deniz ürünlerinden uzak durmanız gerekir.

Bununla birlikte, kalamar, cıva içeriği düşük ve beslenme açısından yüksek olduğu için hamilelikte tüketilecek en güvenli deniz ürünlerinden biridir. Bununla birlikte, iyiliğinden en iyi şekilde yararlanmak için sınırlı miktarlarda, haftada 140 gramdan fazla olmamalıdır.

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken 27 Yiyecek

Gebelikte Kalamar Nasıl Tüketilmeli?

İşte bu besleyici deniz ürünlerinden en iyisini elde etmek için hamileyken kalamar tüketirken izlemeniz gereken bazı kurallar şöyledir:

  • Derin yağda kızartılmış kalamar yemekten kaçının. Derin kızartma, besin değerini azaltır ve aşırı kilo alımına katkıda bulunabilecek sağlıksız doymuş yağlar ekler.
  • Buğulanmış veya sote kalamar yiyin, böylece besinler bozulmaz ve sindirim sisteminizde kolaydır.
  • Taze sebze ve tabağı sizin için lezzetli hale getirebilecek tüm malzemelerle evde kalamar yapın.
  • Hoş bir atıştırmalık yapmak için yeşil salatalarda sote kalamar eklenebilir.
  • Kalamarı iyice temizleyin ve iyice pişirin.
  • Kalamar satın almadan önce son kullanma tarihini, ürünün tazeliğini ve mağazanın hijyenini kontrol edin.

Kalamar alerjiniz varsa, hamilelikte kalamardan uzak durun. Deniz ürünlerini yemeye başlamadan önce, hamilelik beslenmenizde ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebileceği için doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Kalamar, ılımlı bir şekilde yenildiğinde gebelikte tüketmek güvenlidir. Hijyenik bir yerden satın alın ve iyice pişirin. Bakteri veya ilgili yan etkilerden kaçınmak için yemeği evde hazırlayın. Hamilelik beslenmenize yapmak ve dahil etmek için bazı lezzetli kalamar tarifleri bulabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir