Hamilelikte Kahverengi Akıntı: Normal Mi?

Gebelikte kahverengi akıntı genellikle kanla karışık vajinal akıntıdır. Rahim veya serviks içinde meydana gelen ve daha sonra hamilelikte akmaya başlayan kanamadır. Çoğu durumda, endişelenecek bir şey değildir, ancak bir doktora danışmak iyidir. Bu arada, kahverengi akıntı ile başa çıkmanın nedenlerini ve yollarını anlamak için bu yazımızı okuyun.

Hamilelikte Kahverengi Akıntının Nedenleri Ne Olabilir?

Kahverengi akıntı, altta yatan bir sağlık sorunu sebebi ile olabileceği gibi gebelikte meydana gelen doğal değişiklikler nedeniyle olabilir.

Doğal Sebepler

Servikal hücrelerdeki değişiklikler: Servikal hücreler hamilelik sırasında hormonal değişikliklere bağlı olarak çeşitli değişikliklerden geçer. Hassas ve ekstra hassas olabilirler. Cinsel ilişki veya başka herhangi bir sert aktivite (tıbbi muayene gibi) serviksi tahriş edebilir ve açık kahverengi akıntıya neden olabilir.

İmplantasyon: Hamileliğin erken döneminde kahverengi akıntı, gebe kalmadan dokuz gün sonra (yumurtlama zamanında) meydana gelen ve 6 ila 12 gün arasında değişen implantasyondan kaynaklanabilir. İmplantasyon sırasında döllenmiş yumurta kendini rahim kaplamasına gömer ve hafif kanama olabilir. Birkaç gün sonra kahverengi akıntı olarak görülebilir.

Doğum yaklaşması: Doğuma başlamadan önce, servikal mukus ve hücrelerin bir kombinasyonu olan mukus tıkacını kaybediyor olabilirsiniz. Uterus açıklığını bloke eder ve bakterilerin rahme ulaşmasını önler. Serviks, doğum tarihi yaklaştıkça yumuşar. Mukus tıkacının da yumuşamasına ve kahverengi veya kırmızı akıntı olarak dışarı çıkmasına neden olur.

Tıbbi Dikkat Gerektiren Endişe Nedenleri

Düşük olasılığı: Hamileliğin ilk birkaç haftasında hafif kahverengi akıntı olabilir. Koryondaki kanama (embriyoyu çevreleyen en dış zar) nedeniyle olabilir. Ancak bazı durumlarda, kahverengi akıntı düşük yapma belirtisi olabilir. Karın ağrısı ve kramp gibi semptomlarla birlikte kahverengi akıntı gördüğünüzde doktorunuza danışmanız önerilir.

Molar gebelik: Kromozomlardaki dengesizliğin neden olduğu bir hamileliktir ve plasentanın trofoblastik epitelinin anormal büyümesi ile karakterizedir. Sıklıkla yeni kanama ile ortaya çıkmasına rağmen, bu durum kahverengi akıntı ataklarına neden olabilir ve tıbbi yardım gerektirir.

Ektopik gebelik: Bu gebelik rahim dışında, fallop tüplerinde, yumurtalıklarda veya karın boşluğunda ortaya çıkar. Bu durumda rahim boş kalır, ancak astar hormonlara yanıt olarak büyür. Hafif ila ağır kanamaya neden olabilir.

Plasental anormallikler: Plasenta previa (plasenta servikal açıklığı kapladığında) ve plasental anormallik (plasenta rahimden ayrılır) gibi plasental anomaliler kahverengi akıntıya neden olabilir. Her iki durum da hafif ila ağır olabilen değişken miktarda kanamaya neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Vajinal veya servikal enfeksiyonlar ayrıca yanma, vajinal koku ve kaşıntıya ek olarak kahverengi akıntıya neden olabilir.

Kahverengi akıntı, düşük ve diğer gebelik komplikasyonlarını gösterebilir. Ancak kendi başına, acil müdahale gerektiren yeni kanamaya kıyasla acil bir durum değildir. Bu nedenle, panik yapmayın veya varsayımlar yapmayın. Bunun yerine, akıntının arkasındaki nedenin doğru teşhisi için doktorunuza bildirin.

Kaynaklar:

  1. Labor and birth; NIH (2018)
  2. Understanding Cervical Changes; National Cancer Institute; NIH (2004)
  3. Bleeding in Early Pregnancy; Massachusetts General Hospital

Paylaşmak istediğiniz sorularınız veya deneyimleriniz var mı? Bunları aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir