Hamilelikte Kahve Tüketmek Zararlı Mı?

Zor iş bir gününün ardından eve geldiğinizde canınız bir kupa sıcak kahve mi istiyor? Öyleyse, yalnız değilsiniz. Birçok kişi için kahve içmek adeta alışkanlık haline gelir. Kahve içmeden duramayan bayanlar gebe kaldıktan sonra bu alışkanlıklarını bırakmakta büyük zorluklar yaşamaktalar. Hatta bu yoksunluk sinirlilik ve öfke sorunlarına da yol açabilir.

Gebelikte birçok kadın kahve içip içemeyeceği konusunda bir ikilem yaşar. Karnındaki bebeğe hiçbir şekilde zarar vermek istemeyen anne adayları için kahve alışkanlığını bırakmak bazen çok zor olabilir.

Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Kahve, büyüyen fetüs için zehirli olan iki önemli bileşik içerir. Hamilelikte bu iki bileşen önemli riskleri beraberinde getirebilir.

1. Kafein

Kafein, kahvenin ana bileşenidir. Gebelikte kardiyovasküler toksisite neden olabilir. Bunun yanı sıra, yüksek miktarda kanserojen içerme riski de vardır.

2. Polifenoller

Polifenoller vücudun gıdalardan demir emme kapasitesini azaltabilirler ve anemiye yol açabilirler.

Hamileyken Kahve İçmenin Zararları

Kahvede bulunan kafein ve polifenoller, gebelik sırasında bazı riskleri de beraberinde getirir. Hamileyken kahve içmenin yol açacağı risk faktörleri şöyledir:

Düşük: Aşırı miktarda kahve içmek hamileliğin erken dönemlerinde düşük riskini arttırabilir.

Büyüme Geriliği:  Hamilelikte kahve tüketimi, hamileliğin ilerleyen aşamalarında bebeğin düşük doğum ağırlığına sahip olmasına neden olabilir.

Anemi: Gebelikte kahve içmek, anne ve bebek için birçok sağlık risklerini ve komplikasyonları da beraberinde getirebilir. Anne adaylarında anemi hastalığını tetikleyebilir.

Hamileyken kahveden tamamen mı vazgeçmeliyim? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Tabi ki, hayır. Hamilelikte düzenli ve aşırı kahve içmekten kaçının. Uzmanların hamile bayanlara önerdiği günlük kafein miktarı 200 mg olmaktadır. İki fincan kahve 200 mg’a denk gelir diyebiliriz.

Kahve içtiğiniz kupaların olabildiğince küçük olmasına özen gösterin. Ayrıca kahve içmeyi seviyorsanız, doktorunuz günde ne kadar kahve içmeniz konusunda sizlere en doğru yanıtı verecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Hamilelik boyunca kahve içerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli faktörler şunlardır:

  • Hazır kahve tercih etmeniz filtre kahveden daha iyidir.
  • Evde hazırlanan kahveler, dışarıda kafelerde satılan kahvelerden daha iyi bir tercih olabilir.
  • Kafeinsiz kahve yerine bir fincan normal kahve içmeniz daha iyidir.
  • Uzun süre demlenen bir kahveyi içmeyin. İçerdiği kafein miktarı artmış olacaktır.

Kafein İçeren Diğer İçecekler Nelerdir?

Aşağıda kafein içeren ve hamilelikte sakıncalı olan diğer içeceklerin listesini bulabilirsiniz.

Çay: Muhtemelen az miktarda kafein içerir. Bebek bekleyen anneler az miktarda çay içmeye özen göstermeliler. Çok fazla çay içmekten kaçınmalısınız.

Kola: Kola yüksek oranda kafein ve şeker içerdiği için hamilelikte içmemeye özen gösterin.

Gazlı İçecekler: Gazoz ve soda gibi gazlı içecekler de kafein içerir. Gazlı içecekler yerine taze sıkılmış limon suyu içebilirsiniz.

Sıcak Çikolata: Çikolata da bir miktar kafein içerir. Çikolata içeren dondurma, pasta gibi yiyecekleri az miktarlarda yiyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.