Hamilelikte Kafein Neden Zararlı? Kaç mg Kafein İçmeli?

Hamilelikte Kafein Neden Zararlı?

Birçok çalışma, hamile kalmanın önündeki olası bir engel olarak kafein tüketimine odaklanmıştır. Görünüşe göre çok fazla kafein gebe kalma şansınızı azaltabilir. Ama ne kadarı çok fazla?

Kahve içmeden de günü geçirebilen biri iseniz, rahatlayabilirsiniz. Kahvenin gebe kalma yeteneğinizi olumsuz etkilemesi için, günde normal iki fincandan çok daha fazla içmeniz gerekir.

Azalan Doğurganlık:

Doğurganlıkta azalma sadece her gün kafein 300 mg’dan fazla tüketen kadınlarda gözlenmiştir. Her zamanki fincanının sadece 100-130 mg içerdiğini düşünürsek. Gebe kalabilmek için bir yoksunluk durumuna katlanmak zorunda kalmayacaksınız. Doğurganlığınız üzerinde herhangi bir zararlı etki yaratmadan günde 2 fincan içmeniz güvenlidir.

Ancak birçok içeceğin kafein içerdiğini unutmayın. Bir fincan koyu siyah çay veya yeşil çay bile çok fazla kafein içerir. Gazlı içecekler de genellikle yüksek miktarda madde içerir.

Hamilelere Kafein Riskli Mi?

Hala doğal yöntemlerle gebe kalmaya çalışıyorsanız, bunların tümü akılda tutulması gereken bilgidir. Ancak, yardımlı üreme teknikleri (ART) alanına girdiğinizde, işler değişmeye başlar. In vitro fertilizasyon (IVF) prosedürü mü düşünüyorsunuz? Diyetinizden çoğu kafeini çıkarmanız gerekecek. Uzmanlar, sadece 50 mg içeren açık bir fincan çayın bile olduğunu keşfettiler. Korkunç kafein, başarılı bir tüp bebek sonucu üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Daha da kötüleşiyor. Uzmanlar sadece doğurganlığınızı etkileyen bir şey olarak kafeine odaklanmakla kalmadı, aynı zamanda kafein ve doğum kusurları arasındaki bağlantıya da baktılar. Bu uzmanlar, doğurganlık sorunlarından muzdaripseniz, IVF’yi düşünseniz de düşünmeseniz de, tüm kafeinli ürünleri beslenmenizden çıkarmanızın akıllıca olacağı sonucuna varmışlardır.

Kadınlar hamileliğin ilk aşamalarında ne zaman hamile olduklarını bilmeme eğilimindedir. Kafein, yeni embriyo için bir tehlike oluşturabilir. Hamile kadınların araştırma konusu olarak kullanılmasında ahlaki bir sorun olduğu için bu kesin olarak kanıtlanamaz.

İspatlanabilecek şey, kafeinin sperm hareketi (motilite) üzerinde kötü bir etkiye sahip olduğudur. Bu nedenle, kafein her iki cinsiyette de kısırlıkla ilişkilendirilmiştir.

Erken gebelikte ve kafein tüketen kadınlar üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu San Francisco çalışmasında, günde 200 mg alan 1.063 kadın. Kafein oranının düşük yapma oranını iki katına çıkardığı bulundu. Bu kafein miktarı 5 kutu gazlı içeceğe, 5 fincan çaya veya 2 fincan kahveye eşittir. Araştırmacılar, enerji seviyenizi artırmak için kahveyi atlamanızı ve biraz yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyor.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir