Hamilelikte Kafein (Kahve): Ne Kadarı Güvenli? İçilir Mi?

Gebelikte Kahve Tüketimi

Hamileler kahve içebilir mi? Kahve düşüğe sebep olur mu? Hamileyken ne kadar kahve içilmeli? hHmilelikte kahve içmenin bebeğe zararları var mı? Hamilelikte nescafe içmek zararlı mıdır?

Yataktan kalktığınızda ilk isteyeceğiniz şeylerden biri kahvedir. Ancak sıcak bir yaz gününde, bir şişe kolayı yudumlamak isteyebilirsiniz. Başkaları bir enerji içeceği veya bir fincan çay içmeyi sevebilir. Ne içtiğinize bakılmaksızın, vücudunuzun istediği şey, insanları farklı şekillerde etkileyen bir doz kafeindir.

İstek gitmiyebilir ve yine de o bir fincan kahveyi, çayı veya kolayı isteyeceksiniz. Peki ya hamilelik sırasında kafein içmek riskli mi? Ne kadar kahve veya çay içmelisiniz? Yoksa tamamen uzak durmanız mı gerekir?

Bu yazıda size kafein hakkında her şeyi ve hamileyken kafeinin sizin için iyi olup olmadığını anlatıyoruz.

Hamile Bir Kadın Bir Günde Ne Kadar Kafein Alabilir?

Hamile kadınlar günde 200 mg’a kadar kafein tüketebilir. Bu da tam bir fincan kahveden daha azdır. Başka bir deyişle, kafein isteklerini doyurmak için her gün bir buçuk fincan filtre kahve veya iki fincan hazır kahve alabilirsiniz.

Hamilelikte kafeinden uzak durmak en iyisi olsa da, uzmanlar sınırlı miktarda olduğu sürece içseniz bile sorun olmadığını söylüyor.

Hamileyken Çok Fazla Kafein Alınırsa Ne Olur?

Vücudunuz her gün az ila orta miktarda kafeini tolere edebilir. Ancak aşırı tüketimin siz ve bebek için olumsuz yan etkileri olabilir.

Kafeinin Hamile Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Kafein bir uyarıcıdır ve fazlası kan basıncını ve kalp atış hızını artırarak anksiyete, uykusuzluk ve uyku problemlerine neden olabilir.

İdrar yapma sıklığınızı artıran ve vücuttaki suyu uzaklaştırarak susuz kalmanıza neden olan bir idrar söktürücüdür.

Düzenli kafein tüketimi sizi ona bağımlı hale getirebilir. Aniden bıraktığınızda, büyük olasılıkla sinirlilik, yorgunluk ve baş ağrısı gibi yoksunluk belirtileri yaşarsınız.

Kafeinin Fetüs Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Kafein ayrıca plasentayı geçebilir ve fetüste kafeini kaldıramayan gelişmekte olan organları etkileyebilir. Ayrıca kafein:

  • Bebeği uyararak uzun süre aktif tutar.
  • Uyku bozukluklarına ve düzensiz kalp atışına yol açabilecek fetüsün kalp atış hızını uyarır.
  • Bebeğin uyku düzeni ve normal hareketleri, özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında bozulur.
  • Sürekli fazla kafein alımı, fetal vücutta kafein rezervleri oluşturabilir ve doğumdan sonra bebek kusma, gerginlik ve sinirlilik gibi geri çekilme semptomları gösterebilir.

Bakınız: Hamileyken Kafeinsiz Kahve İçilir Mi?

Kafeinin Hamilelik Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Kafein ayrıca aşağıdaki gebelik komplikasyonlarına da yol açabilir:

Doğum kusurları: Fazla kafein alımı düzensiz kalp atışı yaratabilse de, sakatlığa veya deformiteye yol açabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Düşük: Bazı araştırmalar kafein ile düşük veya erken ölü doğum arasında bir bağlantı olduğu sonucuna varmıştır. 26 çalışmanın bir analizinde, bulgular kafeinin gebelik kaybı riskini artıracağını gösterdi. Başka bir çalışma, hamile kadınlar her gün 200 mg’dan fazla kafein tükettiğinde düşük yapma olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna varmaktadır. Farklı bir çalışmada, bulgular, kafeinin yalnızca sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler ile birleştirildiğinde düşük yapma riskini artırabileceğini söylüyor.

Erken doğum: Bazı insanlar kafeinin erken doğum olasılığını artırabileceğine inanmasına rağmen, araştırmalar kafein ile erken doğum arasında bir ilişki bulamıyor.

Düşük doğum ağırlıklı bebekler: Önerilen miktardan daha fazla kafein alımı bebeklerde fetal büyüme kısıtlamasına ve düşük doğum ağırlığına neden olabilir.

Bakınız: 3. Trimesterde Kahve İçilir Mi?

Kafein İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Çoğu insan için kafein, kahve ile eş anlamlıdır. Ancak diğer bazı içeceklerin ve katı yiyeceklerin de bir miktar kafein içerdiğini biliyor musunuz? Hatta kafeinli ve kafeinsiz maddeler olarak listelenmeyen yiyecekler bile eser miktarda kafein içerebilir.

Devamında size kafein içeren yiyecek ve içeceklerin bir listesini veriyoruz. Bu, her bir maddede bulunan genel bir kafein ortalamasıdır ve bazı faktörlere bağlı olarak zaman zaman değişebilir.

Bu yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein miktarı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

  • Marka türü
  • Hazırlık metodu
  • Kupa veya kupanın boyutu
  • Kullanılan kahve çekirdeği veya çay yaprağı türü
  • Sunulma şekli (örneğin espresso, cappuccino veya latte)
  • İlaçlar ayrıca kafein içerir.

Bazı ağrı giderici ilaçlar, özellikle soğuk algınlığı ve grip için olanlar, yatıştırıcı etkilerine karşı kafein içerir. Kullanmadan önce ilaçların bileşimini okumayı öğrenin ve reçetesiz satılan ilaçlardan kaçınmaya çalışın. Herhangi bir ilacı almadan önce daima doktorunuzun onayını alın.

Bir kahve veya çay sevdalısı değilseniz, tamamen uzak durmaya çalışın. Ancak sabah, öğlen ve gece kahve vazgeçilmez içeceğinizse, alım miktarını azaltmanız gerekebilir. Herhangi bir yan etkiden kaçınmak ve fetüsün sağlıklı büyümesini desteklemek için en sevdiğiniz içeceklerin tadını ölçülü bir şekilde çıkarmaya çalışın.

Bakınız: Hamilelikte Çay Kahve Yerine Ne İçilmeli?

Hamilelikte kahve alışkanlığından nasıl kurtulacağınıza dair herhangi bir ipucu var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bundan bahsedin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir