Hamilelikte Kaçınılması Gereken Egzersizler

Gebelikte Hangi Egzersizler Riskli?

Egzersiz, her gebeliğin önemli ve hayati bir parçasıdır. Doğru egzersiz hamileliğiniz boyunca hamilelik belirtilerinizi azaltarak ve enerjinizi artırarak yardımcı olabilir. Ancak, güvenli ve düzgün bir şekilde yapılmazsa egzersiz bazen gebelik komplikasyonlarına neden olabilir. Belirli egzersiz türlerinden kaçınmak ve aşırı egzersizle birlikte gelebilecek tüm tehlikelerin farkında olmak önemlidir. Bunları akılda tutarak, egzersiz hamileliğinizin ayrılmaz ve eğlenceli bir parçası olabilir.

Kaçınılması Gereken Egzersizler

Çoğu egzersiz hamilelik sırasında eğlenceli ve faydalı olabilir. Yürüyüş, yoga ve yüzme gibi düşük etkili, düşük yoğunluklu hamilelik egzersizleri formda ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Ve bu faaliyetler ne size ne de bebeğinize çok fazla stres uygulamayacaktır. Ancak hamileyken kaçınmanız gereken bazı egzersizler vardır.

Hamilelikte bu egzersizlerden bazıları hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için tehlikeli olabilir. Hamileliğinizin dokuz ayı boyunca uzak durulması gereken en iyi egzersizler şunları içerir:

  • Maraton koşusu ve bisiklete binme veya yüksek etkili aerobik gibi yüksek yoğunluklu egzersizler
  • Futbol, ​​buz hokeyi ve güreş gibi temas sporları
  • Raket sporları
  • Mideye darbe gelecek herhangi bir aktivite
  • Paten, açık havada bisiklet, kaya tırmanışı veya ata binme gibi düşmenize neden olabilecek faaliyetler
  • Yokuş aşağı kayak ve tırmanma dahil olmak üzere yüksek irtifalarda gerçekleştirilen tüm faaliyetler
  • Tüplü dalış, organlarınıza veya bebeğinize baskı uygulayabileceği için

İlk üç aylık dönemden sonra sırtınızı zorlayan aktivitelerden de kaçınılmalıdır. Bunun nedeni, bebeğinizin ağırlığının bir arteri sıkıştırarak kan akışının kısıtlanmasıyla sonuçlanabilmesidir. Üçüncü üç aylık döneme yaklaştıkça, şiddetli atlama veya sarsıcı hareketleri içeren aktiviteler de durdurulmalıdır. Ayrıca, aniden ve sık sık yön değiştirmenizi gerektiren egzersizlerden kaçınmaya çalışın. Bu, eklemlerinize ve kaslarınıza ekstra baskı uygulayabilir.

Önerilen Makaleler:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir