Hamilelikte Kaçınılması Gereken 13 Fiziksel Aktivite

Bebek beklemek, bir kadının hayatındaki en güzel anlardan biridir. Ancak gebelik, hem annenin hem de bebeğin güvenli ve sağlıklı olmasını sağlamak için dikkatli bir zamandır. Hamileyseniz, sizin ve rahim içindeki bebeğiniz için tehlikeli olabilecek bazı aktiviteler yapmayı bırakmanız gerekir.

Bu yazı, hamileyken kaçınmanız gereken fiziksel aktiviteleri anlamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Fiziksel Aktiviteler Nelerdir?

Egzersizler ve hafif aktiviteler vücudunuzu doğuma hazırlar. Ancak, bebeğinizin güvenliğini sağlamak için hamileyken kaçınılması gereken bazı faaliyetler vardır. Öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Ağırlık kaldırmak

Ağırlıkların kaldırılması sırtınızı ve pelvisinizi zorlayabilir. Ayrıca sızıntıya neden olabilir ve prolapsus olasılığını artırır (uterus vajinaya kayar). Ağır bir şey kaldırmanız gerekiyorsa, vücudunuza yakın tutmaya çalışın.

Dizlerinizi yavaşça bükün ve kaldırırken sırtınızı bükmeyin veya eğmeyin. Geçmişte düşük yapmışsanız, ağırlık eğitiminden kaçınmalısınız.

Bakınız: Hamilelikte Yapılabilen 15 Popüler Yoga Hareketleri

2. Bazı yoga türleri

Yoga harika bir uygulamadır, ancak çok fazla esneme ve eğilme gerektiren bazı pozisyonlardan kaçınılmalıdır. Kapalı bükülmeler, göbek aşağı duruşlar, ter dönmek, 180 derece dik durmak ve geri esnemelerden kaçınılması gereken birkaç şey vardır.

İster yogada yeni olun, ister deneyimli bir uygulayıcı olun, hamilelik sırasında yoga yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Özellikle hamile kadınlar için tasarlanmış doğum öncesi bir yoga dersine katılabilirsiniz.

Bakınız: Hamilelikte Squat Yapmanın Riskleri

3. Mide üstü egzersiz yapmayın

Rahatsız edici bir duruş da mide üstü yatmak, özellikle ilk üç aylık dönemden sonra bebeği yaralayabilir. Önemsiz bir yaralanmanın bile önemli bir sonucu olabilir. Egzersizinizi değiştirmeyi deneyin ve kendinizi rahat ettirin.

4. Sauna banyosu veya spa küvetleri

Sıcak küvette veya jakuzide rahatlamak tehlikeli olabilir, çünkü su veya küvet temiz değilse doğum kusurları ve bulaşıcı rahatsızlıklar olasılığını artırabilir. Banyo için kullanılan su sıcaklığı vücut sıcaklığınıza yakın olmalıdır.

5. Eğlence parkları

Eğlence parkı gezileri hamilelik sırasında büyük bir tehlike olabilir. Bulantıya yatkınsanız, havada dairesel veya dikey hareket eden herhangi bir şeyden kaçınmalısınız.

Hız treni ve bu tür lunapark oyuncaklarından kaçının, çünkü bebeğinize zarar verebilecek ani ve güçlü bir kalkış ve iniş gerektirir.

Bakınız: Hamilelikte Yürüyüşün Önemi

6. Koşu

Koşu sadece alışkanlığınız varsa sizin için iyidir. Yeni bir koşu veya koşu rutini başlatmayın. Hızınız üzerinde daha iyi kontrole sahip olduğunuz ve daha az yaralanma şansınız olduğu için koşmak yerine yürümeye çalışın.

7. Bisiklet

Bisiklete binmek hamile anneler için iyi bir fikir değildir. Deneyimli biniciler ikinci üç aylık dönemine kadar devam edebilirler. Ancak hamilelik ilerledikçe, denge merkezi kaymayı bisiklete binmeyi zorlaştırır.

Ayrıca, kalabalık yollarda ve yalnız yollarda sürüş güvenli olmayabilir. Daha güvenli bir alternatif, sabit bir bisiklet sürmek, ancak sadece ikinci üç aylık döneme kadar.

8. Yüksek etkili aerobik

Vücudunuzu dengeleyen eklemlerin ve bağların düşme ve yaralanma olasılığını artırır. Aerobik konusunda deneyiminiz olsa bile, ikinci ve üçüncü trimesterde bundan kaçınmalısınız. Bağlar gevşeme eğilimindedir ve yaralanmalara karşı daha hassastır.

9. Sıkı çalışma

Hamilelik, işleri kolaylaştırma zamanıdır. Egzersiz yapmak istiyorsanız, evde veya yakındaki bir spor salonunda yapın. Sadece hafif egzersizler ve klima açıkken kendinizi şımartın.

Kalp atış hızınızın dakikada 140 atımın altında olduğundan emin olun. Yorgun hissetmeye başlarsanız ve çok terlerseniz, vücudunuzu dinleyin, durun ve dinlenin.

10. Yokuş aşağı kayak ve snowboard

Vücut dengesini kaybedebileceğiniz ve ciddi düşmelerden ve yaralanmalardan muzdarip olabileceğiniz için yokuş aşağı kayak ve snowboard yapmaktan kaçınmalısınız. Kayak yapmak istiyorsanız, hafif yamaçlar seçebilirsiniz.

11. Tüplü dalış, sörf ve su kayağı

Suların üzerinde yüzeye çıktığınızda, kan dolaşımınızda sizi ve bebeğinizi riske sokan hava kabarcıkları oluşma olasılığı vardır. Ayrıca, sörf ve su kayağı düşme ve yaralanma riskini artırabilir. Tüplü dalış sırasında dekompresyon bebeği olumsuz yönde etkileyebilir.

12. Tenis

Düzenli bir tenis oyuncusu olsanız bile, gebelikte vücudunuzun dengesi değiştikçe tenis düşmekten kaçınmanız gerekebilir ve düşmeniz ve yaralanmanız olabilir.

13. At Binme

Hamilelik sırasında oldukça tehlikeli bir aktivitedir. Düşme riski vardır ve asla vahşi bir atın nasıl tepki verebileceğini tahmin edemezsiniz.

Fiziksel olarak aktif olmak, komplikasyonları önlediği ve doğumu kolaylaştırdığı için hamilelikte önemlidir. Ancak bu size herhangi bir fiziksel aktivite yapma özgürlüğü vermez. Hareketlerinizde, özellikle ilk üç aylık dönemden sonra dikkatli olmanız gerekir.

Prenatal yoga, sırt egzersizleri ve izometrik egzersizler hamilelikte iyidir. Bununla birlikte, herhangi bir fiziksel aktivite veya egzersiz yapmadan önce doktorunuza danışın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir