Hamilelikte Kaç Kalori Alınmalı?

Hamile olduğunu öğrenen tüm bayanları tebrik ederiz. Hamile kaldıktan sonra bayanların yaşadıkları endişelerden biri bu 9 aylık dönemde aşırı kilo almaktır. Kontrollü kilo alarak doğum yapmak isteyen her hamile kadın günlük kaç kalori alarak bu kontrolü sağlayacağını merak ediyor. Sizler de bebeğiniz ve kendiniz için günde kaç kalori almanızın yeterli olacağını bilmiyorsanız, bu sorunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamileliğin farklı dönemlerinde bayanların takip etmesi gereken birkaç basit diyet kuralı vardır. Hamilelikte geçmişten günümüze doğru bilinen yanlışlardan biri kadınların iki kişilik yemesidir. Oysaki uzmanlar bu düşüncenin yanlış olduğunu ve hamilelerin iki kişilik yemek zorunda olmadıklarını belirtmekteler.

Hamilelikte Kalori İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük alınan kalori miktarının ne kadar olması gerektiği kişilerin fiziksel aktivite ve sağlık durumuna bağlıdır. Hamilelikte günlük ne kadar kalori aldığınızı takip ederseniz, bilinçli bir hamile olarak doğuma kadar en ideal kiloya ulaşabilir ve doğum sonrasında da eski kilonuza daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

  1. Hamileliğin ilk üç aylık 1.trimester döneminde kadınların günlük aldıkları kalori miktarını 200-300 kalori arttırmaları yeterlidir.
  2. Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi olan 2.trimester boyunca ise günlük ekstra 350 kalori alımı önerilmektedir.
  3. Son olarak, üçüncü üç aylık dönem olan 3.trimester boyunca günlük ekstra 500 kalori alımı önerilir.

Hamile iseniz ve sağlık sorunlarınız varsa, doktorunuza danışarak sağlıklı bir diyet listesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede doğuma kadar kontrollü kilo almış olursunuz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir