Hamilelikte Kaburga Ağrısı Normal Mi? Nasıl Geçer?

Hamilelikte kaburga ağrısına ne iyi gelir? Hamilelikte kaburga ağrısına normal mi? Gebelikte kaburga ağrısı yaşayanlar? Hamilelikte kaburga ağrısı nasıl geçer?

Gebelikte Kaburga Ağrısı

Hamilelik vücudunuzu daha önce yaşamadığınız şekillerde değiştirir. Bazı değişiklikler hafif olsa da sizi rahatsız etmese de, kaburga ağrısı gibi bazıları günlük rutininizi etkileyebilir. Kaburga ağrısının herhangi bir yan etkisi olmayabilir, ancak ağrının yeri kaygıya neden olabilir.

Ancak endişelenmenize gerek yok. Bu yazı size hamileyken kaburga ağrısı, nedenleri ve yönetimi hakkında her şeyi anlatıyor.

 Hamilelik Kaburga Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Hamile kadınlarda kaburga ağrısı, kaburgalarınızın yer değiştirdiğini veya ayrıldığını hisseder gibi bir ağrıdır. Bu tür hiçbir şey olmamasına rağmen, bölgeye dokunma eğilimi hissediyor ve otururken, eğilirken veya öne doğru eğilirken acı hissediyor olabilirsiniz.

Ayrıca öksürürken, derin nefes alırken, gülerken veya hapşırırken de ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı farklı zamanlarda ortaya çıkabilir ve yoğunluk da tolere edilebilir ila dayanılmaz arasında değişir.

Genellikle, ağrıyan kaburgalar anneye veya fetüse zarar vermez. Ağrı ve rahatsızlık bebeğin doğumundan sonra otomatik olarak kaybolacaktır.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin son birkaç haftasında, bebek neredeyse hazır olduğunda, üst karın bölgesinde yer kalmamış gibi hissedebilirsiniz. Rahim büyüdükçe ve iç organları sıkıştırdıkça, kaburgalarda ağrı hissedersiniz.

Ağrı, ikinci üç aylık dönemin sonunda ve üçüncü son üç aylık dönemde bebek doğum tarihine doğru pelvik bölgeye inmeye başlayana kadar ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

İşte aşağıdaki olası sebeplerden dolayı hamileyken kaburgalarda ağrı yaşayabilirsiniz:

Büyüyen bebek ve rahim: Bebek büyüdükçe rahim genişler ve rahim içinde daha fazla yer kaplar. Tüm organların kaburgalara doğru itildiği, kaslarda basınç oluşturduğu ve nefes almayı güçleştirdiği bir aşamaya gelir. Daha büyük bebekleri ve güçsüz belleri olanların hamilelik sırasında kaburga ağrısı yaşama olasılığı daha yüksektir.

Bebeğin hareketleri ve intrauterin pozisyonu: Bebeğin pozisyonu ve hareketi kaburgalara sürekli baskı uygulayarak kaburgalarda rahatsızlık ve ağrı yaratabilir. Hareketlerin sıklığı her geçen gün artar, gittikçe güçlenir. Ayrıca, fetüsün makat pozisyonu göğüs kafesine ek baskı uygulayarak ağrıya neden olur.

Artan meme büyüklüğü: Göğüsler büyüdükçe, artan ağırlıkları göğüs kafesine ve sırtın üzerine daha fazla baskı uygular. Bu sadece duruşunuzu değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda omuzunuzu aşağı doğru çeker, kaburgalarda ve sırtta ağrıya neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonları: Kaburga ağrısı idrar yolu enfeksiyonlarının yan etkilerinden biridir. Ancak sadece enfeksiyon böbreklere yayılmışsa görülür. İdrar yolu enfeksiyonu böbreklere yayıldıkça, israr yaparken yanma hissine neden olabilir ve kaburgalarda ağrı ve rahatsızlığa ek olarak idrara çıkma sıklığını artırabilir.

Hormonal değişiklikler: Relaxin ve progesteron hormonları, pelvik bölge ve omurganın tüm kaslarını, bağlarını ve eklemlerini etkiler. Bu nedenle, bu, kaburgaları destekleyen kasların ve bağların gevşemesi nedeniyle göğüs kafesine ve sırt ağrısına yol açar.

Gebeliğe bağlı değişiklikler, hamilelikte kaburga ağrısının genel nedenleridir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, tıbbi durumlar da ağrının bir nedeni olabilir.

Hamileyken Kaburga Ağrısına Neden Olabilecek Sağlık Sorunları

Sağ kaburga altındaki ağrı, karaciğer hastalıkları, safra kesesi iltihabı ve sağ taraflı pnömoni (zatürre) belirtisi olabilir.

Sol kaburgada ortaya çıkan ağrı, ülser, gastrit, gastrointestinal sistem bozuklukları, sol taraflı pnömoni ve diyafragma fıtığı belirtisi olabilir.

Buna neyin sebep olduğuna bakılmaksızın, kaburga ağrısı göz ardı edilmemelidir. Zararsız olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşun.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Genellikle hamileliğin ilerleyen aylarında kaburga ağrısı yaşayabilirsiniz. Kaburga ağrınız varsa doktorunuza danışın ve gerektiğinde ayrıntılı inceleme ve araştırmalarla sağlık sorunlarının ortadan kaldırıldığından emin olun.

Gebelikte kaburga ağrısı genellikle gebeliğin son haftalarında uterus düştükten sonra kaybolur. Doğum tarihine yaklaştıkça, karın bölgesindeki boşluk artar ve kaburgaların altındaki basınç azalır.

Bu arada, acıdan biraz rahatlamak için birkaç ipucunu takip edebilirsiniz.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Yapmalı?

Hamilelikte kaburga ağrısını hafifletmek için neler yapabilirsiniz?

Bu ağrı için bir tedavi olmamasına rağmen, geçici rahatlama için birkaç önlem alabilirsiniz. Bunlara örnekler şöyledir:

Rahat ve bol kıyafetler giyin: Basınç eklediklerinden ve kaburga ağrısını şiddetlendirdiklerinden dar kıyafetlerden kaçının. Rahat ve nefes alması kolay bol giysiler giyin. Ayrıca, göğüs kafesinden basıncı alabilen bir annelik sütyen veya bir emzirme sütyeni alın.

Arkanıza yaslanın: Öne eğildiğinde kaburga ağrısı kötüleşir. Bu yüzden, arkaya yaslanarak duruşunuzu korumaya çalışın. Bu aynı zamanda göğüs ağrısından gelen basıncı da azaltır. Geri esneme, göbek içindeki alanı genişletir ve göğüs kafesinin ve belin kaslarındaki gerginliği hafifletir.

Destek için yastıklar kullanın: Yastıklar kullanmak ağrı ve baskının çoğunu vücuttan kurtarır.

Kısa molalar verin: Uzun süre aynı pozisyonda oturma ya da ayakta durmayın. Hareket edin, kısa yürüyüşler yapın veya hafif egzersize kendinizi bırakın.

Masaj alın: Kas gerginliğini hafifletmek için eşinizden yanlara ve kaburga bölgesine masaj yapmasını isteyin.

Ilık su banyosu: Ilık bir duş almak ağrılı kasları yatıştırır ve gevşetir. Kaburga ağrısından kısa süreli rahatlama sağlar.

Destek kullanın: Alt gövdeyi desteklemek için kaburga vücut yastıkları, analık kemerleri, bel koltuk yastıkları gibi çok çeşitli destekleyici araçlar vardır. Ayrıca göğüs kafesi ağrısını hafifletir.

Egzersiz: Yoga ve yüzme gibi hafif egzersizlere kendinizi bırakın.

Ne kadar dikkatli olursanız olun hamilelik döneminde hafif kaburga ağrıları yaşayabilirsiniz. Ancak ağrı şiddetli veya ani ise, doktora danışmalısınız. Nedeni belirleyecek ve uygun tedaviyi önereceklerdir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmayın. Aşırı fiziksel aktivite yapmayın veya karnınıza baskı uygulamayın.

Hamileyken kaburga ağrısı yaşadınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bununla nasıl başa çıktığınızı anlatın.

Kaynaklar:

  1. Glade B. Curtis and Judith Schuler; Your Pregnancy Week by Week
  2. Mary Ellen Zator Estes; Health Assessment and Physical Examination

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir