Hamilelikte Kaburga Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamile bayanların karşılaştığı ortak rahatsızlıklardan biri; kaburga ağrısıdır. Eğer sizler de kaburga tarafınızda yoğun bir ağrı hissediyorsanız, yazımızın devamını okuyarak nedenleri ve belirtileri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Gebelikte bayanlar birçok ağrı ve sızı ile karşılaşabilirler. Hamileliğin son üç aylık dönemi olan 3.trimesterde ise, kaburga ağrısı sık karşılaşılan bir şikayettir. Genellikle, kaburga ağrısı hamileliğinizin normal hızla ilerlediğinin bir göstergesidir. Ancak, hamilelikte kaburga ağrısı nedenlerini bilerek, nelerin iyi geleceğini öğrenmekten zarar gelmez. Ayrıca ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Nedenleri

Gebe kadınlarda kaburga ağrısının pek çok nedeni olabilir. Bazı yaygın nedenler ise şunlardır:

  1. Büyüyen rahim göğüs kafesine baskı yapar ve kaburga ağrısına neden olur.
  2. Gebelikte kaburga ağrısı; artan kilo ve göğüslerin büyümesi nedeniyle oluşabilir. Fazla kilo, göğüs kafesi ve omurga üzerinde baskı oluşturur.
  3. Hamilelikte kas ve hormonlarda meydana gelen değişiklikler de kaburga ağrısına neden olabilir. Hamile olduğunuzda, göğüs kafesi akciğer ve rahmi desteklemek için genişler. Aynı zamanda duruş değişikliği de olur. Tüm bu değişiklikler kaburga ağrısına yol açabilir.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Belirtileri

Hamile bayanlarda kaburga ağrısının yaygın belirtileri şunlardır:

  • Kaburganın tek ya da her iki tarafında ağrı
  • Rahmin kaburga üzerine baskı yapması nedeniyle nefes darlığı
  • Omuzlardan diyaframa bağlayan sinirler üzerinde baskı nedeniyle omuz ağrısı
  • Mide üzerinde ekstra basınç nedeniyle hazımsızlık
  • Genel rahatsızlık

Bakınız: Hamilelikte Kaburga Ağrısı Normal Mi?

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Nasıl Giderilir?

Gebelikte kaburga ağrısı oldukça rahatsız edici olabilir. Eğer ağrı kronik gibi görünüyorsa, mutlaka doktorunuza danışınız. “Gebelikte kaburga ağrısı nasıl geçer?” diye merak ediyorsanız, ağrıyı hafifletmenin doğal yollarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Duruşunuza Dikkat Edin:

Kaburga ağrısını hafifletmek için doğru duruş pozisyonunu korumak önemlidir. Kaburga ağrısı otururken artabilir. Bunun da nedeni, otururken rahim üzerine daha fazla baskı olmasıdır. Omurga ve boynunuzu dik tutmaya, doğru duruş ve oturuş pozisyonunuzu korumaya özen gösterin.

2. Egzersiz:

Herhangi bir egzersize başlamadan önce, mutlaka doktorunuza danışınız. Düşük etkili egzersizler, vücudunuz için iyi olabilir ve hamilelik ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Basit germe egzersizleri, göğüs kafesi etrafında oluşan ağrıları azaltabilir. Yoga, doğru duruş pozisyonunu korur ve gebelik boyunca vücudun esnek kalmasına yardımcı olur. Kaburga ağrılarını hafifletmek için doğum öncesinde uzmanlardan yoga öğrenebilirsiniz.

3. Kasları Yatıştırmak:

Hamilelikte sırt ve karın bölgesine yumuşak masaj yapmak, kaburga ağrılarının hafiflemesine yardımcı olabilir.  Doğum öncesi masaj için profesyonel bir masörden yardım alın.

Gebelik ağrılarının çoğu normal olsa da, oldukça rahatsızlık verebilir. Göğüs kafesi üzerindeki baskıyı azaltmak ve ağrıyı yönetmek için rahat kıyafetler giymeye ve göğüslerinizi iyi destekleyen bir sütyen kullanmaya özen gösterin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir