Hamilelikte Kabuklu Yemiş Yemenin 8 Önemli Faydası

Gebelikte Kabuklu Kuruyemiş Tüketimi

Zaman zaman kabuklu kuruyemiş atıştırmayı sevenlerden biri misiniz? Kuruyemişler, birçok sağlık yararına sahip olabilir; ancak aynı zamanda yaygın bir alerjen olarak kabul edilir.

Özellikle hamilelik sırasında, kabuklu kuruyemişler belirli yan etkilere neden olabilir. Küçük sevinç paketiniz için en iyisinden başka bir şey istemediğiniz için, hayatınızın bu zamanında kuruyemiş tüketimi ile ilgili bilgiler konusunda size yardımcı olacağız.

Hamilelikte Kabuklu Kuruyemişlerin Faydaları

Kuruyemişler, hamilelik sırasında özellikle gerekli olan birçok önemli besin içerir. Gebe kadınlar günlük olarak 141 gram protein tüketmelidir. 28 gram kuruyemiş 56 gram protein içerir.

İşte kuruyemişler hakkında bazı gerçekler:

  • Kabuklı kuruyemişler, zengin bir B ve E vitamini kaynağıdır.
  • Fosfor, potasyum, çinko, selenyum, bakır gibi esansiyel mineraller de fetüsün düzgün gelişimi için gerekli olan yüksek miktarlarda bulunur.
  • Kuruyemişler iyi bir yağ kaynağıdır.
  • Kabuklu kuruyemişler, sertleşmemeleri için hava geçirmez kaplarda veya buzdolabında saklanmalıdır.
  • Yağda kavrulmuş kuruyemişler, gereksiz kalori ve yüksek miktarda protein içerir.
  • Kızarmış ekmeklerin üzerine sürülen kuruyemiş ezmeleri  tadı güzeldir, ancak besin içeriğini azaltır.
  • Yer fıstığı, badem, kaju fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler yüksek oranda yağ içerir ve iyi mineral ve vitamin kaynaklarıdır.
  • Sağlıklı atıştırmalık seçenekleri ararken kabuklu kuruyemişler iyi bir seçim olabilir.
  • Chicago, Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Okulu’nda çalışan Dr. “Bu temel besinler, bebeklerde nötr tüp kusurlarının yanı sıra somun duyarlılığını önlemeye yardımcı olur” açıklamıştır.

Önemli Hususlar:

Kuruyemişler aynı zamanda, çocuğunuzun kuruyemiş alerjisi olma veya astım gibi problemler geliştirme riski, hamileliğiniz sırasında yüksek kuruyemiş tüketimi ile yaygındır.

Fazla olan her şey zararlıdır; bu kuruyemişler için de geçerlidir.

Anneler erken hamilelik dönemlerinde kuruyemiş tüketiyorsa, çocukların yumurta veya süt alerjileri olması muhtemeldir.

Journal of Allergy and Clinical Immunology’de (Ekim 2010) yapılan bir araştırmaya göre, hamilelik sırasında her gün kuruyemiş tüketirseniz, çocuğunuzun hiç kuruyemiş tüketmeyen annelere kıyasla astım olma olasılığı vardır.

Uzmanlardan Öneriler:

Astım çalışmalarında baş araştırmacı Saskia Willers, hamile kadınlara hamile olduklarında kuruyemiş yemekten kaçınmaları için tavsiye edilmesinin yeterli olmadığını belirtiyor.

Ailenizde astım olması durumunda, rahimdeki bebek zaten sağlık sorunları için riskler geliştirdiği için hamilelik sırasında kuruyemiş yemekten kaçının.

Willers ayrıca, “Kuruyemişlerdeki alerjenlerin rahimdeki bebeğe aktarılması, duyarlılık riskini arttırması ve dolayısıyla hastalığa yakalanma olasılığını arttırması olabilir” dedi.

Uzmanlar ayrıca, alerji öyküsü olan hamile annelere hamilelikte ve emzirme döneminde kuruyemiş yemekten kaçınmaları için tavsiyelerde bulunur.

Astım İngiltere’deki Leanne Male, “Bir çocuk astımları ile her 16 dakikada bir hastaneye yatırılırken, hangi gıdaların çocuklarda astımı önlemeye yardımcı olabileceğini sürekli olarak belirlemek araştırmalar için hayati önem taşıyor” dedi.

Son Söz:

Bazı uzmanlara göre, hamilelik sırasında yemek için kuruyemiş miktarı sınırlandırılmalı, böylece çocuğunuzun kuruyemişlere alerjik olma riskini azaltabilir.

Ceviz veya kaju fıstığı ve badem içeren yiyecekler yemeye isteksizseniz, ebe veya doktorunuzla temasa geçebilirsiniz.

Ailenizde alerjik durumlarınız varsa, uzmanlara danışabilirsiniz.

Dengeli beslenir ve doktorunuzun talimatlarını takip ederseniz, kuruyemişlerin beslenmeden çıkarılması bebeğinizi hayati besinlerden mahrum bırakmaz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir