Hamilelikte Kabız Olmak Normal Mi?

Anne adayı olmak, hayatınızın en güzel dönemlerinden biridir. Keyifli olduğu kadar, bazı hamilelik belirtileri zaman zaman can sıkıcı olabilir. Gebelikte kadınları en çok etkileyen sorunlardan biri, kabızlıktır. Bulantı, mide yanması, uykusuzluk ve sırt ağrısı her ne kadar rahatsız edici olsa da; kabızlık da hamile kadınlar arasında en sık görülen şikayetlerden biridir. Hamilelikte kabızlık nedenleri ve tavsiyeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur?

Düzensiz, seyrek barsak hareketleri kabızlığa neden olur. Kabızlık nedenleri birden fazladır. Ancak gebelikte kabızlığın nedenleri tamamen farklıdır. Kabızlık, hamile kadınların yaşadığı ortak sorunlardan biridir ve hamilelik ilerledikçe kötüleşme eğilimindedir. Çoğu kez, gebelik sırasında kabızlık gastrointestinal sistemin çalışmasını yavaşlatan hormonal ve mekanik fonksiyonların bir kombinasyonu nedeniyle oluşur.

Oral demir takviyeleri kullanımı, egzersiz eksikliği, progesteron hormonu üretiminde artış ve dehidrasyon gebelikte kabızlığa neden olabilir. Gebeliğin son aylarında kabızlık; stres, rahim genişlemesi ve pelvik ağrı gibi ek faktörler nedeniyle olabilir.

Hamile kadınlarda kabızlığın başlıca nedenleri maddeler halinde şöyledir:

 • Gebelikte hormonal değişiklikler, sindirim sistemini tembelleştirerek barsak hareketlerini yavaşlatır ve kabızlık problemi ortaya çıkar.
 • Bebeğiniz büyüdükçe, aynı zamanda pelvik bölgede basıncın artması kabızlığa sebep olabilir.
 • Beslenme değişiklikleri ve bazı gıdaları tüketmek kabızlığa yol açabilir.
 • Ayrıca gebelik anemisi de kabızlık nedenleri arasındadır.
 • Anemi için doktorunuz demir takviyesi reçete ettiyse, bu takviyeler de kabızlığa yol açabilir.
 • Hamilelikte hareketsiz olmak ve düzenli egzersiz yapmamak da kabızlık nedenlerinden biridir.

Hamilelikte Kabızlık Belirtileri

Gebelikte kabızlığın bazı ortak belirtileri aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Her bağırsak hareketi arasında 1-2 gün boşluk olabilir.
 • Dışkı geçmesi zordur.
 • Zorlama nedeniyle alt karın ağrısı ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kendinizi şişkin hissedebilirsiniz.
 • Çok sert dışkı bazen rektumda kanamaya yol açar.

Bakınız: Gebelikte Kabızlık Neden Olur?

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?

Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Gebelikte kabızlık nedenlerinden bahsettikten sonra, kabızlığa doğal çözümler ve önerileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Egzersiz:

Hamile kadınların hareketsiz kalması ve yatak istirahati alması kabızlık sorununa neden olabilir. Doktorunuzun önerdiği veya onayladığı egzersizleri yaparak, bağırsakların uyarılmasını sağlayabilir ve kabızlığı önleyebilirsiniz.

2. Beslenme:

Beslenme, sindirim sağlığı için önemli bir rol oynar. Hamilelikte hem bebeğinizi sağlıklı tutmak hem de kabızlığı önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Taze ve çiğ meyve ve sebzeler; kabızlığa iyi gelir. İçerdikleri lifler sindirimi kolaylaştırır. İçerdikleri vitamin ve mineraller ise, bebeğin sağlıklı gelişimine fayda sağlar. Günlük beslenmenize dahil edebileceğiniz bazı yiyecekler şöyledir:

 • Muz, mandalina, greyfurt, portakal gibi çiğ meyveler
 • Kayısı ve kuru erik gibi kuru meyveler
 • Havuç, lahana, ıspanak, kereviz ve enginar gibi lif kaynağı sebzeler
 • Bakliyat, fasulye ve mercimek gibi kepekli tahıllar

3. İçecek:

Yeteri miktarda sıvı almamak, vücudun susuz kalmasına ve kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle, hamile kadınların yeterli miktarda su içmesi önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir