Hamilelikte Jöle Kıvamında Akıntı: Endişelenmeli Mi?

Hamilelikte sümüksü akıntı normal mi? Hamileyken vajinal akıntının beyaz jel kıvamında olması normal mi? Hamilelikte akıntı olur mu? Hamilelikte akıntı neden olur?

Hamileyken vajinal akıntı normaldir. Bazen yapışkan ve kalın olabilir ve mukus gibi görünebilir. Koku, renk veya kıvam değişiklikleri veya vajinal kaşıntıya neden olmadıkça bu normaldir. Eğer varsa doktorunuza danışmalısınız. Bu yazı, jöle benzeri vajinal akıntının neden oluştuğunu, ne zaman normal olduğundan ve ne zaman tıbbi yardım alacağınızı tartışıyoruz.

Gebelikte Jel Gibi Akıntı Normal Mi?

Hamileliğinizin sonuna doğru jöle benzeri akıntı olasılığı vardır. Bazı durumlarda, bu tür akıntı, diğer semptomlarla birlikte, bir enfeksiyonu veya sadece bir doktorun değerlendirebileceği herhangi bir sağlık sorununu gösterebilir.

Jöle benzeri akıntı ile birlikte aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi biri tıbbi bir durumu gösterebilir:

 • Vajinal bölgede şişme ve ağrı
 • İdrar yaparken kaşıntı ve yanma hissi
 • Döküntü yerine süt veya süzme peynir gibi görünen kalın akıntı
 • Akıntının kötü kokması ve güçlü koku olması
 • Akıntıda renk veya kıvam değişikliği

Bu anormal vajinal akıntıya neyin neden olduğunu bilmek, onunla daha iyi başa çıkmada yardımcı olur.

Gebelikte Jel Kıvamında Akıntı Neden Olur?

İlerleyen hamilelik ile vücudunuz rahim ve vajinal bölgeye akan fazla kanın yanı sıra daha fazla östrojen üretir. Bu nedenle, serviksin mukus bezleri normalden daha aktiftir ve aşırı mukus salgılar. Ekstra mukus akıntısı, ölü vajinal ve servikal hücreler ve vajinada yaşayan doğal bakterilerle karıştığından jöle benzeri bir kıvam kazanır.

3. Trimesterde Jöle Benzeri Akıntı

Doğuma yaklaştıkça vajinal akıntı, bu noktaya kadar akan akıntıdan farklı olabilir. Bu, jöle benzeri bir görünüme sahip vajinadan gelen mukus tıkacı nedeniyle olur.

Mukus tıkacı, hamilelik sırasında serviksi bloke eden bir servikal mukus kümesidir. Bebeği enfeksiyonlardan ve diğer mikroplardan korur. Vücudunuz emek için hazırlanırken, mukus tıkacı gevşer ve vajinadan geçer. Gebeliğin 36. haftasına ulaştığınızda ortaya çıkabilir. Jöle benzeri veya lifli görünür ve bir kerede veya kanla çizgili küçük miktarlarda ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Ne Zaman Enfeksiyonun Uyarı Göstergesidir?

Vajinal akıntı ayrıca aşağıdaki gibi diğer enfeksiyonların bir işareti olabilir:

Maya enfeksiyonları: Vulva ve vajina (Vulvovaginitis) iltihabı yaşayabilirsiniz. Diğer belirtiler kaşıntı ile birlikte vajinal akıntı, vajinal bölgenin tahrişi, kötü vajinal koku ve idrar yaparken yanma hissidir.

Bu belirtiler, genellikle bir mantarın (Candida albicans) neden olduğu bir mantar enfeksiyonuna sahip olduğunuzu düşündürebilir. İdrarda glikoz varlığı ve vajinal akıntı mayanın çoğalması için uygun olabilir.

Bakteriyel vajinoz: Vajinada tahriş, kaşıntı ve yanma hissi gibi diğer semptomlarla birlikte gri veya beyaz balık kokan bir akıntı olması muhtemeldir. Anaerobik bakterilerin aşırı büyümesinin neden olduğu bakteriyel vajinoza bağlı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE): Trichomonas vaginalis durumunda köpüklü, kötü kokulu sarı akıntı olabilir. Diğer semptomlar kaşıntılı vulva ve vajina, ağrı ve ağrılı idrara çıkma olabilir. Siz veya eşiniz HIV riski altındaysa cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gelişebilir. Bu da erken doğum olasılığını artırabilir.

Hamileyken apışkan akıntının bir enfeksiyondan kaynaklandığını tespit ederseniz, kendi kendine ilaç almayı denemeyin. Doğru tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.

Bakınız: Hamilelikte Vajinal Akıntı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Vajinal Enfeksiyon Nedeniyle Jöle Benzeri Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal enfeksiyonlar ve akıntı tedavisi, enfeksiyonun nedenine bağlı olacaktır.

 • Maya enfeksiyonları için antifungal tabletler, merhemler, kremler ve fitiller reçete edilebilir.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar için metronidazol tabletleri veya krem, klindamisin jeli veya krem ​​reçete edilebilir.
 • Trikomoniyaz için metronidazol veya tinidazol tabletleri verilebilir.

Doktorunuz, enfeksiyonun şiddetine göre dozajları önerecektir. Tedavi kursunu izledikçe, gelecekte enfeksiyonları önlemek için iyi dikkat etmek gerekir.

Kaynaklar:

 1. Vaginal discharge in pregnancy; NHS (2018)
 2. Vaginal discharge; nidirect.gov
 3. What to Know During Your Pregnancy: Weeks 34-42; UNM Hospitals (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.