Hamilelikte Ispanak Yenir Mi? Sağlık Faydaları ve Olası Yan Etkiler

Gebelikte Ispanak Tüketimi

Hamileler ıspanak yiyebilir mi? Amaranthaceae familyasından yenilebilir bir bitki olan ıspanak, gerekli mineralleri, vitaminleri, demir ve proteini içerdiğinden besleyicidir. Hamilelik beslenmenize ekliyorsanız, güvenliğini, size nasıl fayda sağlayabileceğini ve daha fazlasını bilmek isteyebilirsiniz. Bu yazıda size ıspanak hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Hamilelikte Ispanak Yemek Güvenli Mi?

Hamilelik sırasında, ancak ölçülü olarak ıspanak tüketebilirsiniz. Ispanak, hamile kadınların beslenmelerine dahil etmesi gereken temel besinlerden biri olan folik asit içerir. Folat veya folik asit doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur.

Bu yeşil yapraklı sebze, hamilelikte gerekli olan başka bir hayati besin olan demir içerir. Ama aşırı ıspanak tüketmemeye özen gösterin. Örneğin, böbrek taşlarına duyarlıysanız, ıspanak tüketimini azaltmak isteyebilirsiniz.

Ispanak: Besin Değerleri

Ispanak A, C, E ve K vitaminleri, magnezyum, folat, potasyum, demir ve bakır bakımından zengindir. Aynı zamanda iyi bir omega 3 yağ asitleri, diyet lifi ve flavonoid kaynağıdır.

Uzmanlara göre, 100 gram ıspanak 23kcal, 99mg kalsiyum, 79mg magnezyum, 558mg potasyum, 28.1mg C vitamini ve 194µg folat içerir. Ayrıca 79 mg sodyum ve 49 mg fosfor içerir.

Ispanağın içerdiği tüm bu besin değerleri anne ve bebek için faydalı olabilir.

Hamilelikte Ispanak Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ispanaktaki besinler aşağıda belirtilen şekillerde yardımcı olabilir:

Demir ve Folik Asit:

Hamilelik sırasında vücuttaki kan hacmi, vücudun demir ve folik asit ihtiyacını artırabilecek %30 ila %50 artar. Düzenli olarak ıspanak tüketmek vücudun demir gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olabilir.

Kalsiyum:

Artan kalsiyum seviyeleri düşük tansiyona neden olurken, düşük kalsiyum seviyeleri hamilelikte hipertansiyona neden olabilir. Ispanaktaki kalsiyumun biyoyararlanımı, kan basıncı seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir.

Vitaminler:

Zengin bir A vitamini ve C vitamini kaynağı olan ıspanak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ispanak, hem sağlığınız hem de fetal gelişim için gerekli olan günlük A vitamini ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olabilir. sistemi.

Hamilelikte Ne Kadar Ispanak Yemeli?

Uzmanlar, hamile kadınlar için günde bir porsiyon ıspanak (yarım bardak) önermektedir. Aşırı ıspanak tüketimi bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Hamilelikte Ispanak Yemenin Olası Yan Etkileri

Hamileyken çok fazla ıspanak tüketmek, aşağıdaki gibi bazı yan etkilere neden olabilir:

Böbrek taşları:

Hamile kadınlar, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde, kalsiyum fosfat taşı geliştirme olasılığı daha fazla olabilir. Ayrıca, oksalatlı gıdaların yüksek miktarda alınması idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bununla birlikte, ıspanak miktarının orta miktarlarda tüketilmesi bu riski oluşturmayabilir.

İshal:

Hamileler listeriosis ve salmonelloza hastalıklarına duyarlıdır. Ispanak yapraklarında ishale yol açabilecek bakteriyel kontaminantlar olabilir. Bu nedenle, tüketmeden önce daima yaprakları uygun şekilde yıkayın.

Salisilat alerjileri:

Özellikle üçüncü trimesterde salisilat kanamaya neden olabilir ve doğumu uzatabilir. Ispanak salisilat içerdiğinden, gebeliğin son birkaç ayında tüketimini en aza indirin.

Hamilelikte Beslenmenize Ispanak Eklemenin Yolları

Ispanak sebzesinin lezzetinin tadını çıkarabilir ve ıspanak tüketirken besin yararlarını farklı şekillerde toplayabilirsiniz.

  • Ispanak çorbası hazırlayın ve öğle veya akşam yemeğiniz için tadını çıkarın.
  • Peynirli ıspanaklı omlet sadece sağlıklı değil aynı zamanda lezzetlidir.
  • Bir bardak besleyici ıspanaklı smoothie sağlıklı bir seçim olabilir.
  • Ispanaklara sebze salatası da ekleyebilirsiniz.

Ispanak tadını seviyorsanız, rutin beslenmenize çeşitli şekillerde dahil edebilirsiniz. Bu yeşil yapraklı sebze, doğru miktarlarda yenildiğinde hamilelik sırasında tamamen güvenlidir.

Kaynaklar:

  1. Spinach, raw; United States Department of Agriculture
  2. Spinach; Foundation Louis Bonduelle
  3. Eating for a Healthy Pregnancy; Central District Health Department, Idaho

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir