Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte ishale ne iyi gelir? Hamilelikte ishal olur mu? Hamilelikte ishal ne zaman başlar? Gebelikte ishale ne iyi gelir evde? Gebelikte ishal sancısına ne iyi gelir? Hamileliğin ilk aylarında ishal olur mu? Gebelikte ishal nasıl geçer?

Gebelikte sindirim bozuklukları yaygındır. Kabızlığa ek olarak, mide rahatsızlığı veya gevşek dışkı, hamileyken uğraşmanız gerekebilecek başka bir sorundur. İshal, günde üç veya daha fazla gevşek bağırsak hareketiniz olduğu zamandır ve uygun önlemler alınmazsa tehlikeli olabilir.

Hamileyken ishale neyin sebep olduğu ve bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte İshal Yaygın Mı?

Gebelikte bağışıklığın azalması nedeniyle ishal hamilelikte daha sık görülür. Ancak hamilelikte herkes bu sorunu yaşamaz.

Gebelikte İshalin Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik ishalinin sebepleri nelerdir? Hamileliğe bağlı ishalin yaygın nedenleri şunlardır:

Beslenme değişiklikleri: Hamilelikte ani beslenme değişiklikleri ve bebeği büyümesi için gerekli besinler ve vitaminlerle desteklemek için yemek modellerinde şiddetli değişiklikler ishale neden olabilir. Bunun nedeni vücudun değişikliklere uyum sağlamak için yeterli zamana sahip olmamasıdır. Bu rahatsızlık geçicidir ve zamanla azalır.

Hormonal dengesizlikler: Hormonal seviyelerdeki dalgalanmalar sindirim mekanizmanızı etkiler. Sindirim sistemini ya kabızlığa neden olan yavaşlatır ya da ishale neden olan aşırı derecede aktif hale getirir. Ayrıca doğumdan önce hormonal seviyelerin yükselmesi gastrointestinal sistemi bozabilir.

Yiyecek hassasiyeti: Daha önce (hamile değilken) herhangi bir mide tahrişini veya hastalığını tetiklemeyen yiyecekler artık sizi rahatsız edebilir. Bazı yiyecekleri yerken ishal, gaz, şişkinlik veya mide rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Ayrıca denediğiniz yeni yiyeceklere, süt ürünlerine ve şekerlere karşı da duyarsız olabilirsiniz.

Bakınız: Hamilelikte Gaz Yapan Yiyecekler

Doğum öncesi vitaminler: Size ve büyüyen bebeğinizin sağlığı ve zindeliği için iyidirler. Ancak bazı durumlarda vitaminler gastrointestinal sisteme müdahale ederek mide rahatsızlığına ve ishale yol açabilir. Örneğin, fazla C vitamini ishale ve mide bulantısına neden olur ve demir takviyeleri de sindirim sistemine müdahale eder.

Laktoza karşı toleranssızlık: İshalin bir başka nedeni de hamilelik sırasında süt tüketiminin artmasıdır. Çoğu insan aşırı süt, peynir ve laktoz içeren diğer ürünleri tolere edemez.

İshal, aşağıdaki gibi başka faktörlerin bir sonucu olabilir:

 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar
 • Mide gribi
 • Botulizm veya gıda zehirlenmesi
 • Bağırsak parazitleri
 • İlaçlar
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Çölyak hastalığı
 • Crohn hastalığı
 • Ülseratif kolit

Bu sağlık sorunları hiçbir şekilde hamilelik ile ilgili değildir. Karında biraz hazımsızlık ve rahatsızlık normal olabilir, ancak şiddetli ishal ise doktora gitmelisiniz.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Uzun süreli ishal, dehidrasyona neden olur. Sürekli olarak iki ila üç gün ishal yaşarsanız ve aşağıdaki semptomları yaşarsanız bir doktora görünmelisiniz:

Ayrıca, aşağıda belirtilen olağan erken doğum semptomlarıyla ilişkili sürekli ishal yaşarsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

 • Bebek daha az hareket ediyorsa
 • Sık kasılmalar
 • Kanlı, mukus benzeri veya sulu aşırı vajinal akıntı
 • Şiddetli kramplar
 • Karnın alt kısmında ağrı veya basınç

İshal endişelenecek bir şey olmasa da, acil tıbbi yardım isteyerek ciddi herhangi bir sağlık sorununu elemek her zaman iyidir.

Bakınız: Gebelikte İshal Nasıl Geçer?

Gebelikte İshale Ne İyi Gelir?

Çoğu durumda, ishal herhangi bir ilaca ihtiyaç duymadan birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, aşağıdaki birkaç ipucu, bu rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Zaman tanıyın: Bir günde üç veya daha fazla gevşek dışkınız varsa, endişelenmeyin. Durum genellikle bir veya iki gün içinde düzelir. Değilse, nedenini belirlemek için fizik muayene veya kan testine ihtiyacınız olabilir.

İlaçları düşünün: Doğum öncesi veya prenatal ilaçlar nedeniyle ishal yaşıyorsanız, ilacı değiştirmek için doktorunuza danışın.

İshale neden olan gıdalardan kaçının: İshali daha da kötüleştirdikleri için derin yağda kızartılmış veya yüksek miktarda yağ, baharat, süt ürünleri veya lif içeren yiyeceklerden kaçının. Ayrıca hijyenik olmayan yerlerde yemek yemekten kaçının.

Kendi kendine ilaç kullanmak: Kendi başınıza ishal önleyici ilaçlar almaktan kaçının. Durumunuzu kötüleştirebilir veya ciddi yan etkilere sahip olabilirler.

Susuz kalmayın: İshal, vücudunuzdaki tüm sıvı ve su içeriğini uzaklaştırır ve bu da elektrolitik dengeyi bozabilir. Su ve meyve sularının alınması dehidrasyonla savaşmanıza yardımcı olur ve kaybedilen vücut sıvıları ve elektrolitlerin yerini alır.

Probiyotikler: Doktorunuz ishali kontrol etmenize yardımcı olacak bazı probiyotikler yazabilir. Çoğu durumda, bu, sorunu daha fazla ilaç tedavisine gerek kalmadan çözer.

Beslenmenizdeki bazı değişiklikler mide rahatsızlığını daha iyi yönetmenize de yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

 1. Diarrhea; Medical University of South Carolina
 2. Treatment Of Nausea, Vomiting And/Or Diarrhea The “BRAT Diet”; Central Connecticut State University (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir