Hamilelikte İshal Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Hamile olmak bulutların üzerinde olmak gibi bir şeydir. Ancak hamileliğin ilk haftalarından itibaren bazı komplikasyonlar hamile bayanları endişelendirir. Hamilelikte sık görülen belirtilerden biri ise ishaldir. Yazımızın devamında hamilelikte ishal sorununu geniş kapsamda inceleyeceğiz.

Sindirim sorunları, hamilelik sırasında oldukça yaygın görülür. İshal gibi kabızlık da sık karşılaşılan bir sindirim sorunudur. Hamilelikte ishal genellikle dalgalanan hormonlar, stres ya da diyet değişiklikleri nedeniyle olabilir.

Hamileliğin Erken Döneminde İshal

Hamileliğin erken döneminde ishal genellikle kısa süreli olur. Kusma, mide bulantısı ve bağırsak hareketleri bu soruna eşlik eder. Erken hamilelik de ishale yol açabilir.

Hamilelikte İshalin Nedenleri

1. Gıdalar

Genellikle hamilelikte yenen bazı gıdalar ishale yol açar. Hamilelikte ishali süt ve süt ürünleri, kuru meyveler, çikolata, şekerleme, gazlı ve kafeinli içecekler, kızarmış yağlı yiyecekler, baharat ve kırmızı et gibi gıdalar tetikleyebilir. Doktorlar genellikle hamilelikte ishali önlemek için bazı diyetler önerirler.  Örneğin; ekmek, pirinç, elma püresi, kızarmış ekmek içeren bir diyet hamilelikte ishale iyi gelebilir.

Tavuk veya sebze çorbaları, yahni gibi yemekler mide ve sindirimi yatıştırır. Probiyotik yoğurt bağırsak bakterilerini geliştirmeye yardımcı olur ve ishali önler. Ayrıca hindi göğsü veya derisiz tavuk gibi yağsız etler de önerilir. Havuç, şekersiz tahıl ve patates yemek de hamilelikte lif alımı sağlar ve ishali önlemeye yardımcı olur.

2. Aşırı Su Tüketimi

Genellikle bol su içmek vücutta detoks etki gösterir. Kabızlık sorununa karşı bağırsak ve mesanenin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak temiz su içmemek bazen bakteri ve virüslerin vücudumuza girerek ishale yol açmasını tetikler. Hamilelikte temiz su içmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra lif oranı yüksek yiyeceklerle beslenin.

3. Takviyeler

Yeşil yapraklı sebzeler, doğum öncesi vitaminler ve diyet takviyeleri hamilelikte ishale neden olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yoktur. Birçok demir takviyesi ishale ve koyu renkli dışkıya neden olabilir.

4. Hamilelikte Egzersiz Programı

Günlük egzersizlerini yapan hamile kadınlarda genelde ishal görülmez. Hamilelik öncesi veya sonrasında egzersiz yapmamak ise ishale neden olabilir. Hamilelikte uyku düzenini ayarlamalı ve egzersiz yapmaya önem vermelisiniz.

5. Doğum Öncesi Vitaminler

Doğum öncesi vitaminler genellikle ishale neden olur.  Bu vitaminler içerdikleri vitamin ve minerallerle vücuda güç verirler. Piyasada pek çok prenatal vitamin mevcuttur. Ancak doktorunuzun tavsiye ettiği doğum öncesi vitaminleri kullanmanızı öneriyoruz.

6. Mide Rahatsızlıkları

Bazı gıdaların alımı ishale neden olabilir. Gıda zehirlenmesi, mide üşütmesi ve bağırsak parazitleri akut ishalin nedenleridir. Hemen tıbbi destek alınmalıdır.

7. Yavaş Sindirim

Yiyeceklerin yavaş sindirimi ishale neden olabilir. Bu da vücutta su kaybına yol açar. Doktorunuz sizlere hafif bir reçete önerebilir.

8. Laktoz İntoleransı  (Laktoz Hassasiyeti)

Laktoz intoleransı olan bayanlarda hamilelik sırasında süt ürünleri dışında lor da ishali tetikleyebilir. Doktorunuz kalsiyum takviyesi önerebilir.

9. Hipertiroidi

Genetik nedenlerden dolayı meydana gelen bu rahatsızlık hamile bayanlarda ishale sebebiyet verebilir. Hamilelikte hipertiroidi hastalığının bir diğer belirtileri ise iştah kaybı, kilo kaybı, ishal, hızlı nabız ve solunum, terleme ve sıcağa tahammülsüzlük, sinirlilik, huzursuzluk ve halsizlik, titreme ve kas güçsüzlüğü, yorgunluk, mide bulantısı, bulanık görme ve yüksek tansiyon olabilir.

10. Gıda Alerjileri

Vücuttaki hormon seviyesi değişiklikleri bazı gıdalara karşı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı gıdalara özlem veya tiksinme hamilelikte normaldir. Ancak bu durum ishal sorununu ortaya çıkarabilir.

11. Radyasyon Tedavisi

Mide bulantısı ve ishal radyasyon tedavisinin en belirgin yan etkisidir. Ayrıca rektal kanama, idrar kaçırma gibi sorunlara neden olabilir.

12. Laksatif (Müshil İlacı) Kötüye Kullanımı

Kabızlık önleyici müshil ilaçlarının uzun süre kullanımı hiç güvenli değildir. Bağırsak hareketlerinin azalmasına neden olabilirler. Egzersiz, hastalık, seyahat ya da diyet gibi birçok faktör kabızlığı tetikleyebilir. Ancak hamilelikte kabızlığın tek çözümü müshil ilacı almak değildir. Müshil ilaçları yerine yüksek lifli gıdalar yemek ve bol su içmek de kabızlığa iyi gelir. Hamilelikte doktorunuz önermediği takdirde müshil ilacı kullanmayın.

13. Alkol

Alkol içmek; iltihaplı pankreas, mide tahrişi veya gastrite neden olabilir. Alkol kullanımı nöbetler, sinir bozuklukları, bunama, depresyon, gut, yüksek kan basıncı ve bulaşıcı hastalıklara neden olur. Hamilelikte alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.

14. İrritabl Barsak Sendromu (IBS)

Bu rahatsızlığın farklı sebepleri vardır. Bazen stres irritabl bağırsak sendromuna neden olur. İrritabl barsak sendromu şiddetli kabızlık veya şiddetli ishale neden olabilir.

15. İlaçlar

Hamilelikte alınan bazı ilaçlar da ishale sebebiyet verebilir. Eğer ishale kullanılan antibiyotikler neden olursa kolayca tedavi edilebilir.

16. Ani Diyet Değişiklikleri

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bir anda diyet listenizi değiştirmeniz ishale neden olabilir. Beslenmede büyük değişimin olması ilk başta bağırsak hareketlerini etkileyebilir.

17. Bakteriyel ve Viral Enfeksiyonlar

Hamileliğin erken dönemlerinde kadınlar bakteriyel ve viral enfeksiyonlar kaparlar. İshale neden olan virüsler eğer zamanında tedavi edilirse yok olur. Ancak, ishale bakteriler neden olursa ciddiye almak gerekir.

Hamileliğin İlerleyen Aylarında İshal

İshal sadece hamileliğin üçüncü trimester döneminde bir veya iki gün sürer. Kısa bir süre için olsa da, ciddiye alınmalı ve hemen bir doktora başvurulmalıdır. Sonraki üç aylık dönemde, aynı zamanda doğum sancılarının bir göstergesi olabilir.

Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

Çoğunlukla, hamilelikte ishal kısa sürelidir ve kendi kendine geçer. Eğer iki günden fazla devam ederse, hemen bir doktora başvurun.

Aşağıda hamilelikte ishale karşı bazı tedavi yöntemlerini detaylı olarak sizlerle paylaştık.

  • İshal nöbetleri genellikle vücudu güçsüz ve susuz bırakır. İshal olan hamile bayanlar bu sıvı kaybını önlemek için meyve suları, et suyu, kafeinsiz içecekler, tavuk çorbası, ballı su gibi sıvılar tüketebilirler.
  • Hamilelikte ishalin bir diğer doğal tedavisi, lif oranı düşük gıdalar yemektir. Muz, pirinç, elma veya kızarmış ekmek yiyebilirsiniz.
  • Başka etkili bir alternatif mısır gevreği, pirinç, elma sosu ve süt içeren bir diyet uygulamaktır. Bu gıdalar iyi oranda protein içerirler ve ishale iyi gelirler.
  • Oral rehidrasyon tedavisi, ishal için denenmiş ve test edilmiş en iyi yöntemlerden biridir.
  • İshal olan hamile bayanlar tavuk çorbası veya sebze çorbası, yağsız et, patates, yoğurt, tahıllar ve nişastalı ürünler tercih edebilirler.
  • Gazlı ve kafeinli içecekler, kurutulmuş meyveler, kızarmış yağlı yiyecekler, süt ürünleri, baharat, kırmızı et, şekerli yiyecekler, yüksek lifli gıdalardan kaçınmak gerekir. Bu gıdalar ishal sorununu arttırabilir.
  • Sık sık küçük öğünlerle yemeye özen gösterin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.