Hamilelikte İlk Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin ilk ayı bebeğin hayatında hassas bir dönem olduğu için yaşam tarzınıza odaklanma zamanı.

Hamileliğin İlk Ayında Alınacak Önlemler: Ne Yapmalı ve Ne Yapılmamalı?

Artık hamile olduğunuzu öğrendiğinize göre, ilk ay hamilelik bakımında olmayanlara odaklanma zamanı.

Panik yapmayın: Bebeğinizde bazı anormallikler olduğundan endişe duyuyor musunuz? Bu tür düşünceler ve korkular bir anne için yaygındır, ancak onlardan kaçınmalısınız. Çünkü bu tür düşünceler bebeğiniz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. Bu yüzden panik yapmayı bırakın ve meditasyona, yoga derslerine katılın veya çözümler için doktorunuza danışın.

Kahve kullanmaktan kaçının: Kahve, bebeklerde belirli sağlık risklerine neden olduğu düşünülen kafein içerir. Düşük doğum ağırlıklarına ve doğum kusurlarına yol açabilir. Annelerde mide ekşimesi, kaygı ve uykusuzluğa neden olabilir.

Abur cuburları durdurun: Abur cubur kilonuzu artırır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. İstenmeyen yağ, hem annede hem de bebekte sağlık komplikasyonuna yol açabilir. Ayrıca kan basıncınızı ve şeker seviyenizi de etkileyebilir.

Alkol tüketmeyin: Hamileliğin ilk ayında alkol içmek fetal büyümeyi etkileyebilir. Konjenital anormalliklere neden olabilir ve daha sonra çocukta öğrenme güçlüklerine yol açabilir.

Ayrıca Bakınız: 1 Aylık Hamilelik Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

Sigarayı bırakmak: Sigara içmek, düşük doğum ağırlığı ve bebekte solunum problemleri gibi birçok komplikasyona yol açtığı için tehlikelidir. Pasif sigara içmek de tehlikelidir.

Sıkı giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin: Vücudunuz değişiklik geçiriyor ve vücudunuza nefes almak için yer vermek gerekiyor. Bu yüzden bir süre sıkı oturan giysileri bir kenara koyun ve bol elbiseler giyin. Düz ve rahat ayakkabılar giyin.

Uzun mesafeli seyahatlerden kaçının: Düşük yapma riski ilk ayın en yüksek seviyesidir. İlk üç aylık dönemde seyahat etmek, sabah hastalığına ani sabahları bulantıya neden olmasının yanı sıra hamileliğinize aşırı baskı uygulayabilir.

Sauna ve jakuzilerden kaçının: Vücudun normal sıcaklığının üzerindeki sıcaklıklarda kalmayı içerirler. Daha yüksek sıcaklıklar fetal gelişimi etkileyecektir.

Ağırlıkları kaldırmayın: Ağır hiçbir nesne taşımayın. Gelişmekte olan bebeğe baskı yapabileceğinden, sınır ilerleyen hamilelik ile azalır. Ayrıca, herhangi bir ev işi yaparken eğilmeyin, çünkü baş dönmesine neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte İlk Ay Yapılması Gerekenler

Hamileliğinizin 1. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.