Hamilelikte İkiz Bebek Belirtileri: Nasıl Anlaşılır?

İkiz Gebelik Belirtileri (Semptom ve Bulgular)

İkiz gebelik ne zaman belli olur? İkiz hamilelik kaçıncı haftada belli olur? İkiz hamilelik belirtileri ilk hafta nelerdir? İkiz gebelik yaşayanlar? İkiz hamilelik hissedilir mi? İkiz gebelik kaç hafta sürer? İkiz gebelik kimlerde görülür? İkiz gebelik ne zaman belli olur? İkiz gebelik belirtileri ne zaman belli olur? İkiz gebelik nasıl oluşur?

Hamilelik göbeğiniz diğer annelerin çoğundan daha mı büyük görünüyor? İkiz hamileliğinizin en temel işareti olabilir! Bu kulaktan dolma olabilir ama ikiz taşıdığınızı tam olarak nasıl anlarsınız?

Ultrason, bebek sayısını doğrulamak için ideal bir yoldur. Ancak, ultrasondan önce size bir ipucu verecek işaret ve semptomlara da bakabilirsiniz.

Bu yazı size ikiz hamilelik belirtileri ve işaretleri ve rahimdeki küçük ufaklıklarınızla ilgilenmenin yolları sunar! Öyleyse okuyun!

Belirti ve semptomları öğrenmeye başlamadan önce, ikiz gebeliklerin nasıl oluştuğunu öğrenelim.

İkiz Gebelik Şansını Hangi Faktörler Artırır?

İkiz gebelik şansını artırabilecek olası faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Doğurganlık tedavi yöntemleri. IVF, ZIFT, IUI gibi Yardımlı Üreme Tekniklerinde (ART) uterusa ikizlere yol açabilecek uterusa aktarılır.
  • 30 yaşından sonra, bir kadının vücudu daha fazla FSH (folikül uyarıcı hormon) üretir, bu da yumurtalıktan birden fazla yumurtanın salınmasına yol açar. Bu ikiz gebelik olasılığını artırır.
  • VKİ 30 veya daha yüksek olan ortalama boyun üzerindeyseniz, ikizlerle hamile kalma şansı artar.
  • Zaten ikizlere anne iseniz, yine hamile kaldığınızda başarı şansı var.

Yukarıdaki kategorilerden birine ait olmasanız bile, ikizleri taşıma şansınız olabilir. Peki ikizlere hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

İkiz Gebeliğin Erken Belirtileri

Bu erken hamilelik belirtileri ikizleriniz hakkında size ipucu verir:

  • Yüksek hCG seviyeleri, gebeliğin ilk iki haftasında aşırı sabah hastalığına neden olur. Bazı durumlarda, hiperemezis gravidarum olarak da adlandırılan aşırı sabah rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Ve, aşırı mide bulantısı eksik dönemlerden önce bile ortaya çıkabilir.
  • İkiz gebelik, iki ila üç hafta hamileliğe yorgunluk, bitkinlik, uyku hali ve uyuşukluk anlamına gelir. İki bebeği beslemeniz gerektiğinden, vücudunuzun düzgün çalışması için iyi bir uykuya ve yeterli yiyeceğe ihtiyacınız vardır.
  • İkizlere hamile kaldığınızda, vücudunuz büyüyen bebekler için daha fazla yiyecek istediği için iştahınız artar.
  • Yumru normalden daha büyük olduğu için ikiz hamile karnı açıktır. Rahiminiz, iki bebeği barındırması gerektiği için bekar fetus annelerinden daha fazla genişleyebilir.
  • Duygudurum dalgalanmaları, bebeklerin gelişim gereksinimlerini karşılamak için vücut tarafından üretilen hormonların yoğunluğu nedeniyle yaygınlaşır. Bu sebeple, 6 haftalık hamilelik bile kolayca fark edilir.
  • Hamilelik, kan veya idrardaki artmış hCG seviyesi ile tespit edilir. Seviye normal aralıktan yüksekse, ikiz gebeliğin bir göstergesidir.

Bunların yanı sıra, normal bir hamilelik için ikiz bir hamileliği farklılaştıran daha fazla belirtiler ve semptom vardır.

Bakınız: İkizlere Hamileyken Ne Kadar Kilo Almalı?

İkiz Hamilelik Nasıl Anlaşılır? Tanı ve Testler

Erken belirtilere bağlı olarak, ikizlere hamile olup olmadığınıza karar verebilirsiniz. Ancak daha iyi bir sonuca varmanıza yardımcı olacak daha fazla işaret var.

Doktorunuz, kasık kemiğinin tepesinden uterusun tepesine kadar alınan fundal yüksekliğini düzenli olarak kontrol eder. Bu, fetüsün gelişim yaşını gösterir. Fundal yüksekliği, hamilelikte ilerlediğiniz haftaların ölçüsüdür. Tedbir haftada bir santimetreden fazla ise, ikiz gebeliğin bir işareti olabilir.

İlk üç aylık dönemin sonuna doğru, doktorlar fetal kalp atışını tespit etmek için Doppler kalp atışı sayısı adlı bir test yapabilirler. İkiz taşıyorsanız, iki kalbin attığını duyabilirsiniz. Bununla birlikte, Doppler sonucu bir kalp atışını diğerinden ayırmak zor olduğundan ultrasondan daha az doğrudur.

İkiz gebelikte, iki bebek tarafından yerleştirilen diyaframa karşı itme nedeniyle nefes darlığı erken bir işarettir. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Rahim normalden daha fazla büyüdüğü için kramplar, ikiz gebeliğin erken bir belirtisidir.

Erken doğum ikiz gebeliklerde yaygındır ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Sık görülen sırt ağrıları aşırı kilo alımı, rahim büyümesi ve aşırı hormonal aktivitenin bir sonucudur. Dik durmak ve göğsünüzü yüksek tutmak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Rahat kıyafetler giydiğinizden emin olun ve otururken bacaklarınızı üst üste atmaktan kaçının.

Hamilelik sırasında sık idrara çıkma yaygındır. Ancak ikiz gebelik durumunda, büyüyen uterusun büyüklüğü daha büyük olan mesane üzerindeki baskısı nedeniyle artışlar. Bununla birlikte, sıvı alımını azaltmayın. Çünkü vücudunuzu nemli tutmak gerekir.

Sizi mide bulantısı hissettirebilecek yiyecek kokusuna karşı duracaksınız.

İkiz gebelik, bebeklerin sağlıklı gelişimi için daha fazla kan akışı gerektirir. Artan kan akışı, genellikle bacaklarda varisli damarlara yol açan damarlara baskı yapar. Ayrıca, bebek tarafından uterustaki önemli bir itme, pelvik parçaların sıkışmasına neden olur ve bu da vajinanın yakınındaki damarların genişlemesine yol açar.

Şişkinlik, kabızlık ve reflü gibi sindirim sorunları erken bir ikiz gebelik işaretidir. Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Kendinizi nemlendirin ve daha iyi hissetmek için küçük ama sık yemek yiyin.

Uykusuzluk veya uyku eksikliği sırt ağrısı, kramplar, hazımsızlık, bulantı ve yorgunluk nedeniyle yaşayabileceğiniz bir şeydir. İkizlerle hamile iken uyumanın en iyi yolu, bacaklarınız arasında ve karnınızın altında bir yastık ile yanlarda yatmaktır.

İkiz gebeliğin dördüncü ve beşinci haftasında, ağrılı, hassas ve ağrılı göğüsleriniz olabilir. Bu hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve altıncı haftaya kadar, aureoles ve meme uçları koyulaşır ve acı verici bir şekilde hassaslaşır. Annelik sütyenleri giymek ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

İkiz hamileliğin doğum sonrası depresyonu artırma olasılığı artar. Çünkü annenin doğum sonrası programına uyum sağlaması daha fazla zaman alır. Normal bir gebeliğin aksine, ikiz gebeliklerdeki anneler iki kat daha tükenir ve daha fazla beslenmek zorundadır. Doğru beslenme ile birlikte meditasyon ve rahatlama teknikleri depresyondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ikizlerin anneleriyle konuşabilir ve deneyimlerinden öğrenebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir