Hamilelikte İdrarda Ketonlar (Ketonüri): Nedenleri ve Önlemler

Vücut enerji üretmek için glikoz yerine yağ yaktığında “keton” adı verilen bir yan ürün üretir. Bu ketonlar önce kanda sonra da idrarda, “ketonüri” olarak da bilinen bir durumdur.

Hamileyken hormonal değişiklikler vücudunuzun glikoz metabolizmasında önemli bir rol oynayan insüline karşı direncini etkiler. Bu, vücut hücrelerinin enerji üretmek için kan şekerindeki glikozu kullanmasını önler. Bu da hücrelerin yağ yakmasına ve böylece keton üretmesine neden olur. Ancak idrarda keton olup olmadığını ve bunun bir endişe olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Hamilelikte idrardaki ketonlar hakkında daha fazla ayrıntı ve idrardaki optimum keton seviyesinin nasıl korunacağını bilmek için bu yazıyı okuyun.

Gebelikte İdrarda Ketonlar Neden Oluşur?

Çeşitli nedenlerden dolayı idrarda ketonlar gelişebilir. Ketonlar hamilelik boyunca eser miktarda görünse de, önemli bir süre boyunca idrardaki fazla ketonlar gestasyonel diyabetin bir göstergesi olabilir. Erken teşhis edilirse, sizin ve bebeğinizin her ikinizin de sağlıklı olmasını sağlamak için durum yönetilebilir.

Gebelikte İdrarda Ketonlar Normal Mi?

Çalışmalar ketonüri’nin hamilelik sırasında, muhtemelen oruç veya açlık veya uzun süre kusma nedeniyle yaygın bir bulgu olduğunu göstermektedir. Ayrıca hamilelik boyunca idrarda ketonların ortaya çıktığı da bildirilmektedir. Bu nedenle, hamilelik döneminde açık ve kapalı keton izleri bulursanız, gestasyonel diyabet ile ilişkili olmayabilir.

Bununla birlikte, bu çalışma ayrıca gestasyonel diyabetin, diyabet öncesi klinik endikasyonlar gösteren veya gestasyonel diyabet belirtileri gösteren bir kadın için bir olasılık olduğunu belirtir.

Doktorunuz idrarınızdaki ketonların olumsuz bir maternal durumu gösterip göstermediğini anlamak ve yorumlamak için en iyi kişidir. Çünkü ketonların seviyesi yükselirse, diyabetik gebeliklerde bir komplikasyon olan diyabetik ketoasidoz (DKA), fetal kayba neden olabilir.

Ketonlar idrarda birçok nedenden dolayı gelişebilir. Sırada ne olduğunu öğrenin.

Hamileyken İdrarda Keton Neden Olur?

Hamilelik döneminde, idrarda ketonlar gelişmesinin olası sebepleri şunları içerir:

 • Önceki gün düzgün bir şekilde yemek yememek
 • Yatmadan önce atıştırmalık yemek
 • Düşük karbonhidratlı beslenmek
 • Hamileyken oruç tutmak
 • Vücudu susuz bırakan aşırı sabah bulantısı ve ishal olması
 • Herhangi bir hastalığınız veya enfeksiyonunuz varsa
 • Önceki gün yorucu egzersiz yapmak
 • Gebelik diyabeti olması

İdrardaki ketonların fetüse herhangi bir zarar verip vermediğini bilmek önemlidir. Aşağıdaki bölüm bundan bahsediyor.

Ketonlar Bebeğinize Zarar Verir Mi?

Evet, yapabilirler, ancak yalnızca test sonuçlarınız sürekli olarak anormal aralıklar gösterdiğinde. Çalışmalar, ketonların plasentayı kolayca geçebileceğini ve fetal merkezi sinir sistemini etkileyebileceğini göstermektedir. Embriyo büyüme anormallikleri, azalmış hacim ve iç organlarda bozulma gösterdi.

Çalışmalar ayrıca serebral korteks hacmi, korpus kallozum, hipokampus, larinks, lateral beyin ventrikülleri ve timusun azaldığını göstermiştir. Bununla birlikte, ketonların fetal gelişim üzerindeki etkisi üzerine çalışmalar sınırlıdır.

Her durumda, evde idrardaki ketonları test edebilir ve keton seviyesini günlük olarak izleyebilirsiniz.

Gebelikte İdrarda Ketonları Tespit Etmek İçin Laboratuvar Testi

İdrardaki yüksek keton seviyeleri altta yatan bir klinik nedeni gösterebileceğinden, doktorunuz aşağıdaki semptomlardan bazılarını fark ederse klinik tanı önerebilir.

 • Yüksek kan şekeri seviyeleri
 • Olağandışı susuzluk
 • Yorgunluk
 • Sık vajinal ve mesane enfeksiyonları

İdrarda ketonlar için laboratuvar testleri arasında idrar bazlı yağ çubuğu testi ve kan testleri bulunur.

Evde İdrarda Ketonlar Nasıl Test Edilir?

Çeşitli eczanelerde bulunan yağ çubuğu testini kullanarak idrarınızdaki ketonları da izleyebilirsiniz. En doğru sonuç için günün ilk idrarında kullanın. İdeal olarak, okuma iz için “negatif” olmalıdır.

Kiti kullanarak testi evde yapabilirsiniz. İlk olarak, idrar örneğini temiz bir kaba alın ve şeridi numuneye batırın. Çıkarın ve birkaç dakika bir kenara bırakın. Şerit pedinin rengi değiştiğinde, kit şişesinde belirtilen renk tablosuyla karşılaştırın. İdrardaki keton seviyesi orta veya yüksekse, doktorunuza danışın.

Keton idrar testi, zaten var olan bir ketonüri durumunu tespit etmek için kullanılır. Doktorunuz, gebelik diyabetiniz olup olmadığını belirlemek için kan izlemesi önerebilir. Doktorunuz gestasyonel diyabetiniz olduğunu öğrenirse, hamilelik boyunca kan şekeri seviyelerini normal tutmak için beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri önerebilirler.

Aşağıdaki bölüm, hamilelikte idrardaki keton seviyelerini kontrol etmek için bazı önleyici tedbirlere ışık tutmaktadır.

Ketonüri Nasıl Tedavi Edilir?

Teşhis testlerinin test sonuçlarına dayanarak, doktorunuz aşağıdaki tedavi seçeneklerini reçete edebilir.

 • Eser miktarda keton gösteriyorsa ve kusma veya beslenmedeki değişikliklerden kaynaklanıyorsa, kendi başına çözülür.
 • Ancak kan şekeri seviyeleriniz gestasyonel diyabet gösteriyorsa, doktorunuz insülin veya beslenme değişiklikleri önerebilir.
 • Ketonüri enfeksiyona bağlıysa, doktorunuz enfeksiyonları tedavi etmek için hamilelikte güvenli olan ilaçları reçete edebilir.

İdrarda Ketonları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Ketonlarınızı sağlıklı bir seviyede tutmak için birkaç basit ipucu:

 • Asla öğün atlamayın.
 • Her gün üç atıştırmalık ve üç öğün yiyin.
 • Beslenmenize protein ekleyin.
 • Hamilelik döneminde karbonhidratları kesmeyin.
 • Gestasyonel diyabet riskini azaltmak için egzersiz yapın ve aktif kalın.

Ketonlar eser miktarda bulunursa, beslenmenizi ve yaşam tarzınızı biraz değiştirerek düzeltilebilir. Bununla birlikte, idrarda daha yüksek keton seviyeleri durumunda erken tıbbi müdahale gerekli hale gelir. Bu ayrıca sizi ve bebeğinizi etkileyen hamilelik komplikasyonlarının olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Hamileliğiniz sırasında idrarda yüksek keton teşhisi kondu mu? Deneyiminizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Kaynaklar:

 1. Ketones in Urine; Medline Plus; US National Library of Medicine
 2. Learning about ketones; Allina Health’s Patient Education Department (2014)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir