Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE): Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu neden olur? Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer? Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Hamilelik güzel bir dönem olabilir, ancak olumsuz yanları da vardır. Bağışıklığınız bu dönemde genellikle düşüktür ve sizi idrar yolu enfeksiyonu (İYE) gibi enfeksiyonlara karşı duyarlı hale getirir.

Araştırmaya göre, hamile kadınların yaklaşık %8’i böbrekleri, mesaneyi ve bazen de üreteri etkileyen idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor.

İdrar yolu enfeksiyonu sizi oldukça rahatsız edebilir, ancak tedavi edilebilir. Bu yazıda size idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve bununla başa çıkma seçenekleri hakkında daha fazla bilgi veriyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Mesane enfeksiyonları (idrar enfeksiyonu) olarak da bilinen idrar yolu enfeksiyonları, bakteriler idrar yoluna girdiğinde gelişir.

İYE, böbrekleri ve üreterleri içeren üst idrar yolu enfeksiyonu ve böbrekleri ve mesaneyi etkileyen alt idrar yolu enfeksiyonu olarak sınıflandırılabilir. Kadın idrar anatomisi bakterilerin vajina ve rektal bölgelerden idrar yoluna girmesini kolaylaştırdığından, kadınların bu enfeksiyonu kapma olasılığı daha yüksektir. İdrar yolu enfeksiyonu riski, gebeliğin 6. haftası ila 24. haftaları arasında yüksektir.

İdrar yolu enfeksiyonu, vajinada sık idrara çıkma veya yanma hissinden daha fazlasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu, idrarın oluştuğu böbreklerden idrarın depolandığı üreterlere ve mesaneye ve idrarı vücut dışına atan idrar yoluna kadar idrar yolunun herhangi bir kısmının enfeksiyonu olabilir.

Sebeplerini bilmek, enfeksiyonu önlemenin ilk adımıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri ve Türleri

Aşağıdaki faktörlerden herhangi birine bağlı olarak hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu görülebilir:

 • Bakteriler, en yaygın olarak E. coli ve klamidya cildinizde, rektumunuzda veya vajinanızda bulunur.
 • Böbrek büyümesine, üreterlerin ve mesanenin sıkışmasına yol açan idrar yolunun anatomisi ve işlevindeki değişiklikler.
 • Mesane hamilelikte iyi boşalmaz ve sadece asitler yerine şeker, hormon ve protein içeren konsantre idrara yol açar.

Yukarıdaki faktörler, hamileyken aşağıdaki idrar yolu enfeksiyonu türlerine yol açar.

Sistit veya mesane enfeksiyonu: Bazen bakteriler mesanenize yerleşip büyüdüğü yere yerleşir. Sonuç olarak, idrar yaparken ateş ve sık sık idrara çıkma dürtüsü ile birlikte yanma hissi ve ağrı hissedeceksiniz. 20-50 yaş grubundaki kadınlarda ve cinsel olarak aktif kadınlarda sistit yaygındır.

Piyelonefrit veya böbrek enfeksiyonu: Bakteriler ayrıca mesanenizden üreterlere geçerek böbreklerden birine veya ikisine birden bulaşabilir. Siz ve bebeğiniz için hayati tehlike oluşturabilecek ciddi tıbbi komplikasyonlardan biridir. Piyelonefrit, erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bir bebeğe sahip olma riskini artırır ve artmış fetal veya yenidoğan ölüm riski ile ilişkilidir.

Asemptomatik bakteriüri: Bu, idrar yolunun bakteriyel bir enfeksiyonudur, ancak semptom göstermez. Çoğu durumda, kendi kendine çözülür. Ancak bazen tedaviye ihtiyacı vardır. Tedavi edilmediğinde, sizi akut böbrek veya mesane enfeksiyonlarına yakalanma riskinizi artırabilir.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Yaygındır?

İdrar yolu enfeksiyonları hamilelik sırasında daha yaygındır. Çünkü büyüyen fetüs mesaneye baskı yapar ve idrarın drenajını bloke ederek bakteri büyümesine izin verir.

Hormonlar ayrıca enfeksiyon kapma riskini artıran idrar yolu değişikliklerine yol açabilir.

Ardından, idrar yolu enfeksiyonunu tanımlamamıza yardımcı olan semptomlar ve işaretler hakkında bilgi ediniriz.

Bakınız: Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Beslenme

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Asemptomatik idrar yolu enfeksiyonu durumunda herhangi bir belirti yaşamazsınız ve doktorunuz bu durumu doğum öncesi taramalarınız sırasında tarayabilir. Ancak semptomatik idrar yolu enfeksiyonu varsa, aşağıdaki belirtileri ve semptomları fark edeceksiniz:

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
 • Karın alt bölgesinde ağrı veya kramplar
 • Kanlı veya mukus dolu idrar
 • Bulutlu veya kötü kokulu idrar
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık
 • Mesanede hassasiyet ve ağrı
 • Sık idrara çıkma dürtüsü
 • Ateş, titreme ve terleme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sırt ağrısı

Doktor ayrıca enfeksiyonun varlığını teşhis etmek için birkaç test önerebilir.

Bakınız: Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Nasıl Önlenir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar yolu enfeksiyonunu saptamak için sağlık uzmanınız aşağıdaki testleri gerçekleştirecektir:

İdrar analizi: Kırmızı kan hücrelerini, beyaz kan hücrelerini ve bakterileri tespit etmek için bir idrar örneği alınır ve laboratuar testlerine gönderilir. Numunenin kontaminasyonunu önlemek için, idrarı toplamadan önce genital bölgenizi antiseptik kullanarak temizlemelisiniz.

İdrar kültürü: Bu bazen idrar analizinden sonra yapılır. İdrar örneğini kullanır ve laboratuarda hangi bakterilerin idrar yolu enfeksiyonuna neden olduğunu kontrol etmek için bakteri üremesine izin verir. Buna göre ilaçlar reçete edilir.

Sistogram: Böbrek taşları ve şişme gibi sorunları tespit etmek için idrar yolunun röntgenini çekmeyi içerir.

Sistoskopik muayene: Üretra ve mesane anormalliklerini kontrol etmek için üretra içine küçük bir tüp yerleştirmeyi içerir.

Teşhis idrar yolu enfeksiyonu için pozitifse, doktor bir tedavi süreci önerecektir.

Bakınız: İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu için standart tedavi, üç ila yedi günlük bir süre için oral antibiyotik reçetesidir. Belirtiler üç gün içinde geçse de, ilacı düzenli olarak almaya devam etmelisiniz.

Yaygın olarak reçete edilen antibiyotikler arasında eritromisin, amoksisilin ve penisilin bulunur.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilebilirken, en iyisi temel kişisel hijyene uyarak korunmak ve bu enfeksiyonu önlemektir. Bu şekilde, bu süre zarfında gereksiz sorunlardan ve ilaçlardan kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarıyla başa çıkmak için herhangi bir ipucu var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bundan bahsedin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir