Hamilelikte İçilebilecek Bitki Çayları Nelerdir?

Çay, kalbi korumaya yardımcı olan polifenoller içerir, antioksidanlar kanser riskini düşürmeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Son yıllarda bitki çayları oldukça popüler hale gelmiştir. Bitkisel çay yaprakları, tohumları, kökleri veya ağaç kabuğu ile demlenen bitki çaylarının birçok faydası bulunmaktadır.

Aynı zamanda tıbbi fayda da sağlamaktadırlar. Ancak bazı bitki çaylarının içilmesi hamilelikte önerilmez. “Hamilelikte hangi bitki çayları içilir?” diye merak eden hamile bayanlar için yazımızın devamında 8 faydalı bitki çayını paylaşacağız.

Hamilelikte Bitki Çayları İçilebilir Mi?

Bitki çayları içerdikleri sayısız faydaların yanı sıra oldukça lezzetli bir seçim olmaktadır. Ancak tüm bitki çaylarını hamilelikte tüketmek güvenli değildir. Bazı bitki çaylarını içmek hamilelikte çok zararlı olabilir. Bu bitki çaylarının bir kısmı ise aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Bitki çayları hakkında çok fazla bilgi ve araştırma olmadığı için, gelişmekte olan fetüs üzerindeki etkileri de pek bilinmemektedir.

Hamilelikte Bitki Çayı İçmenin Faydaları

Özellikle hamilelik dostu çaylar olarak tavsiye edilen bitki çayları vardır. Bu çayların hamilelik döneminde tüketilmesi faydalıdır ve herhangi bir komplikasyona yol açmaz.

  1. Bitki çayları vücudu nemlendirir ve vücudun sıvı dengesini korumaya yardımcı olurlar.
  2. Bitki çayları hamile iken vücut tarafından ihtiyaç duyulan çeşitli besin sağlarlar.
  3. Kahvenin aksine, bitki çayları kafein içermez.
  4. Anksiyete ve stres seviyesini düşürmeye yardımcı olurlar.
  5. Sabah bulantısına iyi gelebilirler.
  6. Rahmi doğuma hazırlamaya yardımcı olurlar.

Hamilelikte Hangi Bitki Çaylarını İçmek Güvenlidir?

Aşağıda yer alan bitki çaylarını hamile bayanlar gönül rahatlığı ile içebilirler. Yine de bu bitki çaylarını içmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

1. Ahududu Yaprağı Çayı

Bu bitki çayını günde bir fincandan fazla tüketmemeye özen gösterin. Ahududu yaprağı çayı kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindir. Doğum için rahmi hazırlar ve doğum sonrası kanamaları engeller.

2. Zencefil Çayı

Sabah bulantısından muzdarip olan hamile bayanlar zencefil çayı tüketebilirler. Bu bitki çayı sindirime yardımcı olur ve mide problemlerini hafifletir. Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

3. Nane Çayı

Mide bulantısı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olur. Gebeliğin ilk aylarında nane çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca mide kaslarının dinlenmesine yardımcı olur.

4. Rooibos Çayı

Güçlü bir karışımdır ve bu çay hamilelikte harika bir içecek seçeneğidir. Antioksidanlar, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Reflüye iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır.

5. Isırgan Otu Çayı

Bu bitkisel çay demir, kalsiyum ve magnezyum gibi besinleri yüksek oranda içerir. Hamile kadınlar için iyi bir çaydır.

6. Hindiba Çayı

Bu çayda potasyum oranı yüksektir. Hafif ama etkili bir idrar söktürücü etkisi vardır. Hamilelikte vücudun su tutmasını önlemeye yardımcı olur.

7. Melisa Çayı

Bu çayın sakinleştirici bir etkisi vardır. Gebelik sırasında anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk sorunlarını rahatlatmaya yardımcı olur.

8. Papatya Çayı

Bu çay, uykusuzluk ve eklem iltihabına iyi gelir. Kalsiyum ve magnezyum açısından iyi bir kaynaktır.

Hamilelikte Hangi Bitki Çaylarını İçmek Zararlıdır?

Hamilelikte uzak durulması gereken bitki çaylarının listesine bir göz atın.

1. Ada Çayı

Bu çay içerdiği thujone maddesi nedeniyle hamilelikte tüketilmesi bazı riskleri beraberinde getirebilir. Hamilelikte düşük ve yüksek tansiyon gibi riskleri olabildiği saptanmıştır.

2. Maydanoz Çayı

Bu bitki çayı anne karnında büyüyen bebeğin gelişimini etkiler ve düşük riskini artırabilir. Hamilelikte kaçınılması gereken bitki çaylarından biridir.

Eğer hamile iseniz, 9 ay boyunca doğru içecekler tercih etmeli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Hamilelikte tüketilmesi faydalı olan bitki çayları aynı zamanda zihinsel gerginliği önler ve fiziksel rahatlama sağlar.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir