Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer? Belirtileri

hamilelikte bacak krampları

Hamileliğinizin her üç aylık dönemi sizleri daha huzursuz ve sabırsız hale getirebilir. İstem dışı bacak hareketleriniz olabilir. Endişelenmeyin. İstemsiz bacak hareketlerinden rahatsız olan tek hamile bayan sizler değilsiniz. Huzursuz bacak sendromu olarak adlandırılan bu durum, hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olarak görülür.

Yazımızın devamında, huzursuz bacak sendromu hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS), ayrıca Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinir. Bacaklarınızı her zaman hareketli tutma isteği oluşur. Bu, kontrol dışı bir dürtüdür. Bir araştırmaya göre, hamile kadınların neredeyse %16’sı huzursuz bacak sendromundan muzdarip olmaktadır.

Bacaklarınızı sık hareket ettirme dürtüsü beraberinde karıncalanma, yanma gibi rahatsızlıkları getirebilir ve bacaklarınızı rahatlatmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Baldır, bacak üstü ve hatta ayaklarınızın içinde karıncalanma olabilir.

Huzursuz bacak sendromu ile ilgili en rahatsız edici şeylerden biri, sadece yatağa uzandığınızda sizi etkilemesi ve uykuya dalmak üzereyken olmasıdır. Bu durum uykunuzu olumsuz yönde etkileyerek, gündüzleri yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir. Size iyi haberlerimiz var! Hamilelikte huzursuz bacak sendromu geçici bir süre devam eder.

Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu tıbben nörolojik bir durum olarak kabul edilmektedir. Yine de bu durum ile ilgili kesin bir neden ortaya koymak için yeterli araştırma mevcut değildir. Daha önce hiç bu şikayetiniz olmasa da, hamileliğinizde huzursuz bacak sendromu yaşama olasılığınız vardır.

Genellikle bir ailenin birden fazla üyesinin huzursuz bacak sendromu yaşadığı bulunmuştur. Ayrıca altta yatan başka sağlık sorunlarının da göstergesi olabilir. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde uykuda periyodik hareket bozukluğu olarak bilinen bir hastalık tanısı konulabilir.

Huzursuz bacak sendromunun olası nedenlerini açıklamaya yönelik bazı teoriler şöyledir:

  • Dopamin olarak bilinen beyin kimyasalında dengesizlik. Dopamin, kas hareketlerini düzgün tutmaya yardımcı olur ve dengesizlik huzursuz bacak sendromuna neden olabilir.
  • Hamilelikte yeterli miktarlarda folik asit veya demir almamak da huzursuz bacak sendromuna neden olabilir.
  • Östrojen seviyelerinde artış yaşanması da altta yatan bir diğer sebep olabilir.

Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Eğer huzursuz bacak sendromundan muzdaripseniz, aşağıda yer alan belirtilerin bir ya da daha fazlası ile karşılaşabilirsiniz:

  • Bacaklarınızı hareket ettirmek için güçlü bir dürtü olması ve buna bacaklarınızda rahatsızlık hissinin eşlik etmesi.
  • Özellikle yatarken veya otururken, dinlenme sırasında bacaklarınızda rahatsızlık hissinin kötüleşmesi.
  • Bacaklarınızı hareket ettirmek, germe veya yürüyüş gibi egzersizler bacaklarınızda geçici rahatlama sağlıyor olabilir.
  • Bacaklarınızı hareket ettirme dürtüsü ile birlikte rahatsızlık hissi geceleri daha da kötüleşir.

Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Eğer huzursuz bacak sendromu şikayetiniz varsa, kendinizi daha rahat ve iyi hissetmek için bazı tedbirler alabilirsiniz. Hamile iken, ilaç alımını sınırlandırmak önemlidir. Aşağıda yer alan basit yaşam tarzı değişikliklerini uygulamak, huzursuz bacak sendromu belirtilerini en aza indirmenize yardımcı olabilir:

1. Kafein Alımını Azaltın:

Çok fazla kafeinli içecek içmek, durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Kafein alımını sınırlandırın ya da tamamen bırakın.

2. Düzenli Egzersiz Yapın, Ama Aşırıya Kaçmayın:

Düzenli egzersiz yapmak, huzursuz bacak sendromu etkilerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz ya da doktorunuz onaylarsa basit aerobik egzersizleri veya hafif egzersizler yapabilirsiniz. Aşırı egzersiz yapmak ise durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

3. Vücut Ağırlığını Korumak:

Özellikle hamile kaldıktan sonra aşırı kilo almak, huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir ya da daha da kötüleştirebilir.

4. Düzenli Uyku:

Düzenli uyku rutininizi korumaya özen gösterin. Eğer uykuya dalmakta zorluk yaşıyorsanız, öncesinde ılık bir duş almak ya da yatmadan önce bir bardak sıcak süt içmek size yardımcı olabilir.

Yukarıda yer alan tavsiyelerin yanı sıra, doktorunuza da danışmayı ihmal etmeyin ve diğer olası tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir