Hamilelikte Humus Yemek Güvenli Midir?

Taze, pürüzsüz ve kremsi bir kıvama sahip olan humus sevilen bir lezzettir. Humus, sadece lezzetli olmakla kalmayarak, aynı zamanda besin açısından zengin olan popüler bir Orta Doğu sosudur. Ancak gebelikte humus yenir mi? Riskleri var mı? diye merak ediyor olabilirsiniz.

Hamilelikte humus tüketmenin güvenli olup olmadığını, ne kadar tüketmeniz gerektiğini ve varsa yan etkilerini öğrenmek için bu yazımızın devamını okumaya devam edin.

Gebelikte Humus Yenir Mi?

Humus, nohut, tahin (susam tohumu ezmesi) ve zeytinyağı gibi sağlıklı malzemelerle yapılmış pürüzsüz bir mezedir. Bu sos lif ve protein açısından zengindir ve kalorisi düşüktür. Bu da hamile kadınlar için sağlıklı bir seçenek haline gelir.

Bununla birlikte, hazır yapılmış paketli yerine taze ev yapımı humus tüketmek daha iyidir. Ayrıca, çok uzun süre buzdolabında saklanmış veya bayat humus tüketmekten kaçının. İdeal olarak, büyük miktarlarda değil, sağlıklı atıştırmalıklarla birlikte normal miktarda tüketmelisiniz.

Hamileler Günde Ne Kadar Humus Yemeli?

Gebe kadınlar için humus tüketimi konusunda önerilen bir sınır yoktur. Bununla birlikte, günde bir ila iki yemek kaşığı humus ideal olacaktır. Bir sandviç içine sürebilir veya sebze çubuklarıyla veya krakerlerinizle bir likte dip sos olarak tüketebilirsiniz.

Bu besinler hamilelikte nasıl yardımcı olur? Bunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Humus Yemenin Faydaları Nelerdir?

Humus içinde hamilelik için iyi olan besinler neler merak ediyor olabilirsiniz. Humus yapmak için kullanılan bileşenler besin değerleri açısından zengindir. Bu nedenle yemeklerin yanında tüketmek sağlığınız için iyi olabilir.

Lif: Kabızlık yaşıyorsanız, esas olarak lif açısından zengin nohutla yapılan humus tüketmek, sindirim sisteminizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Folat: Hamileyken, doktorlar bebeğinizin sağlığını desteklemek ve nöral tüp defekti riskini azaltmak için folik asit almanızı önerir. Humus, sentetik bir folik asit formu olan iyi bir folat kaynağıdır.

Kalsiyum: Bu besin kemik, sinir, kas, diş ve kalbin gelişimi için iyidir. Humus kalsiyum içerir ve tüketmek günlük kalsiyum alımınıza eklemenize yardımcı olabilir.

Karbonhidratlar: Sağlıklı karbonhidrat tüketmek kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Seviyeler kontrol edilmezse, siz ve bebeğinizde sağlık sorunlarına yol açabilir. Atıştırmalık olarak humus olması karbonhidrat ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olabilir.

Hamileyken iki kişilik yemek zorunda değilsiniz. Önemli olan doğru beslenip beslenmediğinizdir. Humus gibi tahıl gıdaları tüketimi, gebe olarak ihtiyaç duyduğunuz ekstra enerjiyi elde etmenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, hamilelikte humus yemek yan etkilere neden olabilir.

Hamilelikte Humus Yemenin Olası Yan Etkileri ve Zararları

Humus taze yapılmazsa, çok uzun süre buzdolabında tutulursa veya hazır satın alınırsa, Listeria monocytogenes adı verilen zararlı bakterilere sahip olabilir. Listeria ile kontamine humus hamile kadınlar için zararlı olabilir. Nadir durumlarda, bebekler için de sağlık endişeleri olabilir. Bununla birlikte, erken tanı ve ilaçlarla enfeksiyonu önlemek mümkündür.

Gebelikte ev yapımı humus yemek, bu tür riskleri önlemenin en iyi yoludur.

Humus tüketimi hamilelikte sizin için sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği olabilir. Doğru şekilde tüketildiğinde, humus yemek hamile kadınlar için sağlıklı bir gıda olabilir. Ancak aşırı tüketimi veya uzun süre beklemesi, gebeliği zorlaştırabilecek gereksiz enfeksiyonlara yol açabilir. Bu kadar basit ve dikkatli ipuçlarını uyguladığınızda, hamilelikte humus yemek konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Kaynaklar:

  1. Q&A: Prenatal Vitamins; Family Care Health
  2. Pregnancy and diet; Better Health Channel
  3. Listeria Infection (Listeriosis); Mother To Baby (2018)

Bizimle paylaşmak için bir humus tarifiniz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize yazabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir