Hamilelikte HPV Virüsü: Belirtileri ve Tanısı Nasıl Olur?

Human Papilloma Virus” olarak da adlandırılan “İnsan papilloma virüsü (HPV)”, üreme sisteminin en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel olarak aktif olan kadınların ve erkeklerin yaklaşık %75’i hayatlarının bir noktasında HPV ile bulaş yaparken, enfeksiyon kendi başına düzeldiğinden bazıları teşhis edilmemiştir.

Hamilelikte HPV Nasıl Bulaşır?

HPV enfeksiyonu, enfekte olmuş bir partnerle korunmasız anal veya vajinal ilişki yoluyla kolayca bulaşabilir. Virüs ayrıca oral ilişki ve genital bölgede ciltten cilde temas yoluyla da aktarılabilir. Ancak, HPV enfeksiyonu gebe kalma şansınızı veya hamileliğinizi etkiler mi?

Bu yazıda HPV’nin sizi ve doğmamış bebeğinize ne gibi etkileri olup olmadığını anlatıyoruz.

Bakınız: HPV Virüsü Hamile Kalmaya Engel Mi?

Gebelikte HPV Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

HPV, enfeksiyonun ciddiyetini veya durumunu bilmeyi zorlaştıran herhangi bir spesifik semptomla sonuçlanmayabilir. 100’den fazla farklı HPV türü vardır, ancak sadece bazıları sorunlara neden olabilir. Düşük riskli suşların genital siğillere neden olduğu bilinirken, yüksek riskli suşlar servikal kansere neden olabilir .

Bazı insanlar genital kaşıntılı siğilleri şöyle görünür:

  • Düz lezyonlar
  • Anormal görünümlü küçük kitleler
  • Parmak benzeri küçük projeksiyonlar

Bu siğiller deride veya serviks, vajina, vulva, labia ve anüsün üzerinde gelişebilir. Acı vermezler, ancak malign dönüşüm olasılığını artırabilirler ve tedaviden sonra geri dönebilirler .

Bakınız: Gebelikte HPV Nasıl Önlenir?

Hamilelikte HPV Nasıl Teşhis Edilir?

HPV vürüsü için tanı testleri hamilelikte rutin kontrolün bir parçası değildir. Bununla birlikte, genital siğiller serolojik muayeneler sırasında teşhis edilebilir (kandaki antikorları arayan kan testleri). Doktor ayrıca dikkatli bir fizik muayene ile dış siğilleri tanımlayabilir. Bundan sonra, vajinal lezyonları doğrulamak için biyopsi yapılması önerilir.

Doktor ayrıca HPV ve olası kanser hücrelerinin varlığını doğrulamak için birkaç test daha önerebilir:

Pap smear testi, servikal astar hücrelerinin kazınmasını ve mikroskop altında incelenmesini içerir.

Kolposkopi daha ileri değerlendirme için yapılır ve servikse asetik asit uygulanmasını içerir. Daha sonra HPV için test edilen anormal hücrelerin rengini değiştirir.

Bakınız: HPV Virüsü Gebeliği Etkiler Mi?

Serviksten alınan bir hücre örneği üzerinde yapılan bir DNA testi, HPV DNA’nın kanserli hücrelerin varlığını analiz etmesini kontrol eder.

HPV testi pozitif çıkarsa, doktor gerekli tedavi sürecini önerir.

Kaynaklar:

  1. Human papillomavirus (HPV) and cervical cancer; WHO
  2. Genital warts; U.S. Department of Health and Human Services National Institutes of Health (2018)
  3. Pap Test (Papanicolaou Smear); Harvard Health Publishing (2016)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir