Hamilelikte Horlamaya Çözümler

Hamilelik hakkında kimsenin söylemediği bir şey, vücudunuz üzerindeki kontrolünüzü kaybetmenize neden olmasıdır. Bir şeyler değişir ve bazen bu değişiklikler keyif kaçırıcı olur. Örneğin, sık sık ve yüksek sesle gaz sorunu olabilir veya çıkıntı yapmakta ısrar eden hamile bir göbeğiniz olduğunu görebilirsiniz. Bu, sahip olmaya alışkın olduğunuz kişi değilsiniz ve göreve hazır olduğunuzdan emin değilsiniz.

Garip Belirtiler

Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul etme sükunetinin verilmesini istemenin yanı sıra başa çıkmanın bir yolunu bulmalısınız. Şanslısınız ki, aklınızı tamamen yitirmeden hamileliğin daha garip semptomlarından bazılarını atlatmanıza yardımcı olabilecek birkaç önerimiz var. Örneğin horlamayı ele alalım.

Hiç horlamadınız, ama şimdi eşiniz dinlenmek için misafir odasında uyumak zorunda ve ikiniz de yorgun ve yaşayan ölüler gibi günlerinizden geçiyorsunuz. Görünüşe göre horlamanızın hamileliğinizle ilgili olduğu anlaşılıyor, bu nedenle ikiniz de gürültünün kendi kendini sınırladığını ve bebek doğunca biteceğini umuyorsunuz. Bu arada, buna neyin sebep olduğunu bir bilseniz, herkesin iyi bir gece uykusu çekmesi için biraz kontrol uygulayabileceğinizi düşünürsünüz.

Hamile Rinit

Nedeni şudur: Gebelikte horlamanın iki nedeni vardır: gebe riniti olarak bilinen gebeliğin burun tıkanıklığı ve aşırı kilo alımı. Daha seyrek olarak horlama, hem sizin hem de bebeğiniz için potansiyel bir tehlike olan uyku apnesinin bir semptomudur, çünkü ikinize de çok ihtiyaç duyulan oksijeni yok edebilir.

Artık hamilelikte horlamanın nedenlerini bildiğinize göre, bilmek istiyorsunuz – bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı? Geceleri horlamayı sakinleştirmenize yardımcı olabilecek ipuçlarının ve önerilerin bir listesi:

Burun bantları: Herhangi bir eczaneden satın alabilirsiniz, bebeğinize zarar verebilecek hiçbir ilaç içermezler ve ikinizin de iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilirler.

Nemlendirici: İlave nem, burun tıkanıklığınızın durumunda bir fark yaratabilir. İyi bir soğuk hava nemlendiricisine yatırım yapın. Her halükarda, bu çocuk için gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz standart ebeveynlik ekipmanıdır.

Ekstra yastıklar: Başınızı fazladan yastıklarla kaldırmak gece nefes almanızı kolaylaştırabilir.

Kilonuza dikkat edin: Belli bir kilo almanız gerekir, ancak geceleri horlamak istemiyorsanız, kilo alımında kontrollü olun.

Doktorunuzla konuşun: Uyku apnesini elemek için doktorunuzla bu belirti hakkında konuşmanız gerekir, çünkü bu durumun sizin ve çocuğunuzun sağlığı için bazı potansiyel tehlikeleri vardır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir