Hamilelikte Horlamanın Ciddi Sebepleri

Her zaman kocanızın geceleri horlamasından şikayetçi olabilirsiniz. Ancak birden roller değişebilir. Hamilelikte ortaya çıkan komplikasyonlardan biri de horlamadır.

Hamilelikte Horlama Neden Olur?

Hayatlarında hiç horlamayan kadınlar, hamile iken eşlerinin horladıklarını söylemesi ile birlikte şaşırabilirler. Özellikle hamileliğin üçüncü trimester döneminde yaygın görülen bir durumdur.

Hamile iken bir kadının neden horladığını aşağıda maddeler halinde paylaştık.

1. Burun Tıkanıklığı:

Hamilelikte hormonlardaki dengesizlikler mukozanın şişmesine yol açabilir. Bu durum da burun tıkanıklığı ve horlamaya neden olabilir.

2. Kilo:

Obezite, horlama ile doğrudan bağlantılıdır. Hamilelikte kadınlar aşırı kilo alma eğilimindedir. Bu ekstra kilolar boyunda ekstra dokuya ve bu nedenle de horlamaya yol açabilir.

Hamilelikte Horlamanın Ciddi Nedenleri

İnsanlar genellikle horlama hakkında şakalar yapar. Ancak hamile iken horlama daha ciddi bir şeyin belirtisi olabilir. Hamilelikte ağır horlama ile ilgili ciddi sağlık sorunları şunlardır:

1. Uyku Apnesi:

Horlama, sadece nefes almayı bıraktığınız zaman kısa süreli uyku apnesine yol açabilir. Bu da vücudunuzda oksijen yoksunluğuna yol açabilir ve bebeğinize zarar verebilir.

2. Preeklampsi:

Horlama da preeklampsiye yol açabilir. Ciddi bir sağlık sorunu olan preeklampsi erken doğuma neden olabilir ve diğer ciddi riskleri de beraberinde getirebilir.

3. İntrauterin Gelişme Geriliği (IUGR):

Çalışmalar gösteriyor ki, hamilelikte horlama ile intrauterin gelişme geriliği örneklerinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. IUGR bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olabilir. IUGR ayrıca bebeklerde gelişim geriliği gösterebilir. Düzenli ultrason taramaları IUGR tanısının erken konulmasına yardımcı olabilir.

4. Gebelik Diyabeti:

Hamilelikte horlama ayrıca gebelerde gestasyonel diyabet göstergesidir. Bu nedenle, bu özel gebelik sorununu ekarte etmek için glikoz tolerans testi aldığınızdan emin olun.

5. Düşük Doğum Ağırlığı:

Bazı araştırmalar, horlamanın plasenta inflamasyonuna yol açabileceğini söylüyor. Bu durum da bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olabilir.

Doktora Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine rastlarsanız eğer preeklampsi belirtisi olabilir, derhal doktorunuza başvurun.

  • Gündüz uykusu
  • Sürekli baş ağrısı
  • Şişmiş bacaklar

Preeklampsi acil bir durumdur. Çoğu durumda, preeklampsi tanısı ile birlikte doğum için anne adayı ameliyathaneye gönderilebilir. Bu da anne hayatını kurtarmak ve bebeğin hayatta kalma şansını arttırmak için tek yol olabilir. Yukarıda belirtilen belirtilerin çoğu zararsız olabilir. Ancak işi şansa bırakmayın.

Hamilelikte Horlama Nasıl Engellenir?

Hamilelikte horlama genellikle endişe verecek bir durumdan kaynaklanmaz.  Eğer doktorunuza danıştıktan sonra altında ciddi bir nedenin yatmadığını öğrendiyseniz, daha iyi bir uyku için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Horlama Bantları

Eczanelerde kolayca ulaşabileceğiniz horlama bantlarını sadece yattıktan sonra kullanın.

2. Nemlendiriciler

Daha önce de belirtildiği gibi, hamile kadınların çoğunda burun tıkanıklığı nedeniyle horlama görülür. Burun pasajlarının nemli kalması için uyurken odada hava nemlendirici cihaz kullanabilirsiniz.

3. Uyku Pozisyonu

Yana yatmayı deneyin, özellikle sol tarafa yatmanız daha iyidir. Vücudunuzda dolaşımı arttırmaya ve çok daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

4. Yüksek Yastık

Başınızı hafifçe yükselten bir yastık ile uyumayı deneyin. Böylece serbest hava akımına izin vermiş olursunuz.

5. Yediklerinize Dikkat Edin

Hamile iken kilo almaya ihtiyacınız var. Ancak hamilelik kilolarını vermenin zor olduğunu unutmayın ve aşırı yemekten kaçının. Hamilelikte ekstra kilo almak da horlama sebeplerinden biridir. Bu nedenle kontrollü kilo almaya özen gösterin.

6. Uzak Durun:

Alkol, tütün ve uyku haplarından uzak durun. Bu faktörlerin hepsi büyüyen bebeğiniz için çok risklidir. Aynı zamanda horlama şikayetini arttırırlar.

Doğumdan sonra büyük ihtimalle horlama şikayeti de ortadan kaybolacaktır. Horlama ile nasıl başa çıktığınızı aşağıda yer alan yorum bölümünden diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir