Hamilelikte Horlama Olur Mu? Nedenleri

Gebelikte kadınların özellikle üçüncü trimesterde horlaması muhtemeldir. Horlama taraması yapılan 1,673 kadında yapılan bir araştırmada, kadınların %35’i her gün veya haftada üç ila dört kez horladığı bildirilmiştir. Kadınların %26’sı hamileliğe bağlı horlama olduğunu, geri kalan %9’u ise kronik olduğunu söylemiştir.

Bu yazımızda, hamilelikte neden horladığınızı ve endişelenecek bir şey olup olmadığını anlatacağız.

Hamilelikte Horlamak Yaygın Mı? Normal Mi?

Hamilelikte horlama genellikle üçüncü trimesterde yaygındır. Çalışmalar ayrıca horlamanın (haftada üç ila daha fazla gece) ilk trimesterde %7’den  %11’e ve üçüncü trimesterde %16’dan %25’e yükseldiğini ortaya koymaktadır.

Horlama çoğu zaman zararsız olabilir. Ancak bazı durumlarda anne ve bebeği etkileyebilecek altta yatan bir sağlık sorununu gösterebilir.

Gebelikte horlamaya neyin neden olduğunu bilmek, doğru şekilde mücadele etmek için gereklidir.

Hamilelikte Horlama Neden Olur?

Aşağıdakiler hamilelikte horlamanın olası nedenlerinden bazılarıdır:

Burun tıkanıklığı: Hamilelikte artan östrojen seviyeleri, burun pasajları boyunca mukoza zarının şişmesine neden olabilir. Mukus üretimini artırabilir, burun boşluğunda tıkanıklığa ve sonuçta horlamaya neden olabilir. Ayrıca, kan hacminde meydana gelen artış kan damarlarını genişleterek burun zarlarının şişmesine neden olabilir. Bu nefes almayı zorlaştırabilir ve horlamaya neden olabilir.

Yorgunluk: Hamileyken çok yorgun hissedebilirsiniz. Bu, boğaz kasları üzerindeki kontrolü kaybedebileceğiniz derin bir uykuya neden olabilir. Kaslar çok gevşer ve solunum yollarını tıkayabilir. Nefes alırken titreşime neden olabilir, horlamaya sebep verir.

Kilo artışı: Gebelikte artan kilo, boynunuza ve boğaz bölgelerinize ekstra yağ ekleyebilir. Bu fazla doku hava yollarını sıkıştırabilir, nefes almayı zorlaştırabilir ve horlamaya neden olabilir.

Uyku apnesi: Yüksek sesle horlamak, obstrüktif uyku apnesinin (OSA) semptomlarından biri olabilir. Hava yollarındaki tıkanıklık nedeniyle uyku sırasında aniden nefes almayı bıraktığınız bir durumdur. OSA’nın başka semptomları da vardır.

Soğuk algınlığı ve alerjiler: Soğuk algınlığı, grip veya alerjiler de horlamaya neden olabilir. Çünkü burun tıkanıklığına neden olabilirler, bu da nefes almayı zorlaştırabilir.

Gebelikte horlama, vücuttaki değişikliklerden kaynaklanan geçici bir durum olabilir. Ancak durum her zaman böyle değildir.

Kaynaklar:

  1. 20 Common Health Questions; Harvard Health Publications
  2. Neurology – OSA Brochure; University of Rochester Medicine
  3. Snoring – Causes and Symptoms; Sleep Education; American Academy of Sleep Medicine

Gebelikte horlama şikayetiniz oldu mu? Bununla nasıl başa çıkıyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir