Hamilelikte Hipertansiyonla Mücadele – Öneriler

Araştırmalar, her on kadından birinin hamilelik sırasında yüksek tansiyon (hipertansiyon) olabileceğini gösteriyor. Kontrol dışı kan basıncı sadece anne için değil, aynı zamanda doğmamış çocuk için de tehlikeli olabilir.

Bir kişinin kan basıncı en az altı saat arayla iki kez 140 / 90’dan fazla ölçüldüğünde hipertansiyonu olduğu kabul edilir. Hipertansiyon, kalp hastalığı, kalp yetmezliği, böbrek sorunları ve felç riskini büyük ölçüde artırabilir.

Kendinize bakmak her zaman önemlidir, ancak hamileyken daha da önemlidir. Sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak, doğum öncesi vitaminlerinizi almak, egzersiz yapmak ve çocuğunuzu taşırken alkol içmemek veya sigara içmemek sağlığınızı yönetmenin bir parçasıdır. Kolesterol seviyenizi ve kan basıncınızı izlemek de çok önemlidir.

Hipertansiyon Tipleri ve Belirtileri

Kronik: Bir kadının hamilelikten önce sahip olduğu veya ilk 20 hafta içinde gelişen hipertansiyon türü.

Gebelik: Bir kadının idrarında protein olmadığında ve gebeliğin ilk 20 haftasından sonra yüksek tansiyon geliştirdiğinde. Bu tip hipertansiyon genellikle bebek doğduğunda sona erer, ancak anne yaşamının ilerleyen dönemlerinde yüksek tansiyona eğilimli olabilir.

Preeklampsi: Hamilelik döneminde en ciddi hipertansiyon türüdür ve tipik olarak gebeliğin 20. haftasına kadar ortaya çıkmaz. Bu tür yüksek tansiyonun kontrol edilmesinin tek yolu, doğumdur.

Ağır hipertansiyon (esas olarak preeklampsi), geçmeyen baş ağrıları, ellerde ve ayaklarda şişme ve görme değişiklikleri gibi çeşitli semptomlarla gelebilir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, hemen doğum uzmanınıza veya ebenize danışın.

Hipertansiyonun Riskleri ve Önlenmesi

Bazı kadınlar hipertansiyondan muzdariptir ve büyük riskler yaşamazlar. Bununla birlikte, bir kadının böbrekleri ve diğer organları olumsuz etkilenebilir. Bebek erken doğmuş ve düşük doğum oranıyla da doğabilir. Herkes preeklampsi yaşayabilir, ancak çok genç anneler, daha ileri yaştaki anneler ve çok çocuklu hamile anneler daha yüksek risk altındadır.

Kan basıncınızı yönetmeye yardımcı olmak için proaktif olabileceğiniz bazı yollar şunlardır:

  • Tuz alımınıza dikkat edin.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Tansiyonunuzu yükseltebilecek hamileyken aldığınız ilaç türlerini takip edin.
  • Hamileyken sigara ve alkol içmeyin.
  • Doğum öncesi muayenesi yaptırın.
  • Hamile kalmadan önce kan basıncı seviyenizi öğrenin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir