Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmenin 12 Faydası

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçilir Mi?

Hindistancevizi suyu, vücudunuzun kayıp sıvıları yenilemesine yardımcı olan ferahlatıcı, enerji veren, tatlı ve berrak bir izotonik içecektir. Hindistan’da Nariyal Pani ve Elaneer olarak da bilinir, çok yönlülüğü ve sayısız besinsel faydaları ile bilinir. Bu da, hamilelikte hindistan cevizi suyu tüketmenin güvenli olup olmadığı sorusunu akla getiriyor? Yazımızın devamında “hamilelikte hindistan cevizi suyu içilir mi?” diye merak edenler için detaylı bilgi sunuyoruz.

Gebelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmek Güvenli Midir?

Evet, hamilelikte hindistan cevizi suyu içmek güvenlidir. Bununla birlikte, diğer yiyecekler gibi, ideal miktarda tüketmek güvenliğin anahtarıdır. Hindistan cevizi suyu, potasyum gibi mineraller açısından zengindir ve aşırı tüketimi kanda çok fazla potasyuma yol açabilir. Bu hastalık Hiperkalemi olarak bilinir.

Hiperkalemi, kalp ritminde ölümcül olabilen değişikliklere yol açabilir. Hamilelikte, bu elektrolit dengesizliği daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Dğer gıdalarda olduğu gibi hindistan cevizi ve suyunu aşırı miktarda tüketmeyin.

İstediğiniz zaman hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. Ancak en ideal zaman sabah erken saatlerde içmektir. Sabah içilmesi daha sağlıklıdır. Çünkü elektrolitler ve besinler mideniz boşken kolayca emilebilir.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu İçmenin Yararları

Hindistan cevizi suyunun besinsel yararları, yaklaşık bileşiminden iyi anlaşılabilir. Faydaları aşağıda yer almaktadır:

1. Potansiyel doğal diüretik:

Hindistan cevizi suyu doğal bir diüretik olarak kabul edilir. Potasyum, magnezyum ve diğer minerallerin varlığı nedeniyle idrara çıkma isteğini arttırır. Toksinleri temizlemeye ve idrar yollarını temizlemeye yardımcı olurlar. Hindistan cevizi suyunun bu olası antilittojenik özellikleri, böbrek taşlarını ve enfeksiyonları önleyebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir, bu nedenle erken doğum riskini azaltır.

Hamilelikte hindistan cevizi suyu kullanımı iyi olsa da, tükettiğiniz miktar kontrol altında tutulmalıdır.

2. Temel elektrolitler içerir:

Gebelikte elektrolit ihtiyacı artar. Çünkü sabah bulantısı, bulantı ve ishal gibi durumlar vücudu susuz bırakır. Hindistan cevizi suyu beş temel elektrolitin tümünü sağlar: vücudu rahatlatan ve enerji sağlayabilen mineraller, sodyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor.

Bu elektrolitler ayrıca vücudunuzdaki elektrik yüklerinin iletimine yardımcı olur ve kas işlevini destekler. Ayrıca vücudunuzun pH seviyelerini korumayı ve kan basıncı seviyelerini kontrol etmeyi destekler.

3. Mide ekşimesi ve kabızlıktan kurtulma sağlar:

Hamilelikte hormonal değişiklikler mide ekşimesi, kabızlık ve hazımsızlık gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Hindistan cevizi suyundaki önemli miktarda diyet lifi içeriği, sindirim sistemini güçlendirmeye, sindirimi artırmaya, pH seviyelerini düzenlemeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Ayurveda, hindistancevizi suyunun potansiyel müshil olduğunu düşünmektedir. Metabolizmayı geliştirdiği ve vücudunuzun detoksifikasyonunu desteklediği düşünülmektedir. Hindistan cevizi suyu doğal asit nötrleştiricidir ve bu nedenle mide ekşimesini önleyebilir.

4. Enfeksiyonlarla mücadele:

Hindistan cevizi suyunda, bağışıklığınızı artıran, enfeksiyonlara karşı direnç sağlayan önemli miktarda vitamin, temel mineral ve antioksidan bulunur. Ayrıca güçlü bir antimikrobiyal bileşik monolaurin üretiminden sorumlu orta zincirli bir yağ asidi olan laurik asit içerir. Michelle-Lee Young, ‘Hayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirecek İki Ağaç ve Oniki Meyve’ kitabında yazıyor. Lauric, grip, HIV gibi zararlı bakterileri ve enfeksiyonları öldüren ve iyi bakterileri tutan hastalıklarla savaşan bir asittir.

5. Kalp sağlığını korumayı destekler:

Düşük elektrolit seviyesi kan basıncını yükseltir. Hindistan cevizi suyu içmek, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilecek potasyum, magnezyum ve laurik asit seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir . Aynı zamanda iyi kolesterolü iyileştirir ve kalp sağlığını korumak için çok önemli bir olgu olan kötü kolesterol ile savaşır .

6. İdeal kilonuzu korumaya yardımcı olur:

Hindistan cevizi suyu yağsızdır ve kalorisi düşüktür. Bu nedenle, şeker yüklü içecekler yerine ılımlı tüketimi, hamilelik sırasında kilonun korunmasına yardımcı olur. Hamilelik vücudunuza ekstra ağırlık kattığından, hindistan cevizi suyu toplam kalori tüketimini kontrol ederek ve açlğı kontrol ederek daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

7. Doğal içecek:

Hindistan cevizi suyu, yapay tatlar veya zararlı bileşenler içermeyen lezzetli bir doğal içecektir. Gebelikte susuz kalmak nadir değildir. Hindistan cevizi suyunu tercih edebilirsiniz. Çünkü susuzluğunuzu giderebilir ve vücudunuza zararlı maddeler eklemeden sizi yenileyebilir.

8. Egzersizden sonra su sağlar:

Hindistan cevizi suyu, susuz kaldığınızda, yorulduğunuzda ve tükendiğinizde yeniden sulandırmanıza ve enerji sağlamanıza yardımcı olan doğal bir izotonik içecektir. Düzenli egzersiz yaparsanız, enerji içeceği olarak hindistancevizi suyunu tercih edebilirsiniz. Hidrasyonun cildin elastikiyetini arttırdığı, bu nedenle hamilelikte oluşan çatlakları sınırladığı düşünülmektedir.

9. Düşük şeker içeriği:

Uyuşukluk halsizlik hamilelik sırasında yaygındır. Bu nedenle, enerji içecekleri içerseniz aşırı şeker alımı genel kan şekeri seviyelerinde artışa neden olabilir. Yüz gram hindistancevizi suyunun diğer enerji içeceklerinden daha az olan 2.1 gram şekeri içerir. Gebelikte kilo alımına katkıda bulunmayacak ve basit şekerler, gestasyonel diyabet riskini azaltacaktır.

10. Fetal büyümeye yardımcı olabilir:

Bazı araştırmacılar, hindistan cevizi suyunun belirli biyolojik olarak aktif bileşikler ve büyümeyi teşvik eden faktörler içerdiğini bulmuşlardır. Buna ek olarak, hindistancevizi suyu da fetusun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olduğuna inanılan tüm gerekli besinleri anneye sunar.

11. Amniyotik sıvı seviyelerini iyileştirir:

Özellikle üçüncü üç aylık dönemde alınan hindistancevizi suyu, amniyotik sıvı seviyelerini arttırır ve kan hacmini ve dolaşımını artırır .

12. Genel koruma:

Bir araştırma çalışması, hamilelikte hindistancevizi suyunun, maternal yüksek yağlı beslenme kaynaklı değişikliklere karşı koruma sağladığını göstermiştir. Bu, çeşitli araştırmalarda anne beslenmesinin fetüsün büyümesini ve gelişimini etkilediğini kanıtladığı için çok önemlidir. Bununla birlikte, doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyunun Zararları ve Yan Etkileri Var Mı?

Hindistan cevizi suyunun hamilelik üzerinde olumsuz etkileri olduğunu kanıtlayan hiçbir kanıt yoktur. Diğer meyve veya sebze suları gibi, güvenli de görünüyor. Bununla birlikte, gebelikte güvenlik anne ve doğmamış bebek için hayati önem taşır. Bu nedenle temkinli olmak akıllıca olacaktır. Olgunlaşmış hindistancevizi suyunun aşırı tüketimi kabızlığa neden olabilir.

Hamilelikte Ne Kadar Hindistan Cevizi Suyu İçmeli?

Sağlıklı bir beslenme söz konusu olduğunda denge her zaman anahtardır. Günde bir ila iki bardak hindistan cevizi suyu içebilirsiniz.

Paketlenmiş hindistan cevizi suyu yerine taze hindistan cevizi suyu tüketmeyi tercih edin. Temiz bir pipet kullanın veya bir bardağa dökün ve için.

Uyarı: Eğer vücudunuz  tepki verirse veya tadından hoşlanmıyorsanız, hindistan cevizi suyu tüketmeyin. Hindistancevizi evde saklamak istiyorsanız, serin bir alanda saklayın.

Kaynaklar:

  1. Coconut water: Is the hype true?; WomenHealth
  2. Nuts, coconut water (liquid from coconuts); USFDA
  3. The Coconut Bible; UCLA
  4. Pregnancy and Sleep; National Sleep Foundation

Hamilelikte hindistan cevizi suyu içtiniz mi? Aşağıda yer alan yorum kısmından kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir