Hamilelikte Hindistan Cevizi Sütü İçilir Mi? Faydaları

Hamilelikte Hindistan Cevizi Sütü İçilir Mi?

Hindistan cevizi sütü, rendelenmiş hindistancevizi eti ezilerek elde edilen yoğun ve sütlü bir sıvıdır. Ayrıca birçok gıdada, özellikle Güneydoğu Asya yemeklerinde önemli bir bileşendir. Hindistan cevizi sütü vücut yakıtını artırmaya yardımcı olur. Alerjiniz yoksa içmek tamamen güvenlidir. Bu nedenle, beslenmenize eklemeyi planlamadan önce doktorunuza danışın.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir?

1. Muhtemelen bağışıklığı artırır:

Hindistan cevizi sütü, hindistancevizi yağındaki MCT’lerin çoğunu oluşturan orta zincirli bir yağ asidi olan laurik asit içerir. Gebe kadınlar için yararlı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Sherri Neal’un ‘Hindistan Cevizi Yağı ve Bağışıklık Sistemi’ kitabına göre bu tür yağların bağışıklık sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Uzun zincirli yağ asitlerinin kan damarlarını düzleştirdiği ve kalpteki tıkanmaları azalttığı, böylece kalp durumunu da iyileştirdiği düşünülmektedir.

2. Diğer faydalar:

  • Aneminin tedavisinde yardımcı olabilecek iyi miktarda demir içerir.
  • Sindirim sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
  • Kaslara ve sinir sistemine rahatlama sağlayabilir.
  • Kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir.
  • Eklem ağrılarından semptomatik rahatlama sağlar.
  • Vücudunuzu zinde yapabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Taze Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Hazırlanır?

Paketlenmiş bir süt tercih etmek yerine evde hindistan cevizi sütü yapmak tavsiye edilir. Peki, hindistan cevizi sütü nasıl yapılır?

  • Bir bütün hindistancevizi rendeleyin ve bir buçuk bardak sıcak su ekleyin.
  • Karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
  • Karışım soğutulduktan sonra sütü elde etmek için süzün.

Konserve Hindistan Cevizi Sütü Hamilelikte İyi Mi?

Konserve hindistan cevizi sütü hamilelikte güvenlidir. Ancak kutunun aşınmış, paslanmış, süresi dolmamış veya güvenli olmayan sıcaklıklarda saklanmadığından emin olmanız gerekir.

Hindistan cevizi sütü önemli miktarda doymuş yağ içerir. Çok fazla doymuş yağ almak vücuttaki hem iyi hem de kötü kolesterol düzeylerini artırabilir. Konserve hindistan ceviz sütü içerken, günlük gereksiniminizi aşmaması gerektiği için tüketim seviyenizin farkında olmalısınız.

Yukarıdakilerin yanı sıra, konserve hindistan cevizi sütünü seçememenizin diğer nedenleri şöyledir:

1. Bisfenol – A (BPA):

Ambalajlı gıdalar için kullanılan teneke kutuların kaplamasında genellikle kullanılan bir kimyasaldır. Bu BPA, yavaş yavaş hindistan cevizi sütü, sebzeler, domatesler ve çorbalar gibi asidik, yağlı veya tuzlu yiyeceklere sızabilir. Bir çalışmada, annelerde yüksek BPA düzeyleri ile bebeklerde nörodavranış sorunları arasında bir ilişki olduğu belirtilmektedir.

2. Guar Zamkı:

Guar zamkı konserve hindistan cevizi sütünde bulunan bir katkı maddesidir. Bir galaktomannan, bir polisakkarittir ve esas olarak guar fasulyesinin öğütülmüş bir endospermidir. Fasulyelerin sindirilmesi zor olduğu için şiddetli karın krampları, hazımsızlık, şişkinlik ve ishal gibi şikayetler olmuştur. Klinik bir deneyde, bağırsak sorunları olan hastalar, beslenmelerinde konserve hindistan cevizi sütü kullanmayı bıraktıklarında iyileşme göstermiştir.

3. Fruktoz malabsorpsiyonu:

İnce bağırsakta fruktoz (meyve, sebze ve balda bulunan basit bir şeker) taşınması bozukluğu ile karakterize sindirim bozukluğudur. Bağırsaktaki artan fruktoz seviyeleri bakteriyel aşırı büyümeye neden olur. Bu nedenle, suyun bağırsağa emilimini azaltır. İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan gebe kadınlar fruktoz malabsorpsiyonundan oldukça etkilenir. Hindistan cevizi sütü, fruktoz dahil şeker içerir. Bu nedenle, IBD ve IBS bozukluklarından etkilenenler tarafından da önlenmelidir.

Hindistancevizi tüketimi hamilelikte akıllıca bir seçimdir. Hindistan cevinizin eti, sütü ve suyu gibi çoklu ürünleri hem anne hem de gelişmekte olan fetus için faydalı olabilir. Ancak hindistancevizinin kaliteli olması bu bakımdan çok önemlidir. Doğru miktarda tüketilmeli, aşırı tüketilmemelidir. Hindistan cevizi suyunun, hindistancevizi sütünün ve hindistancevizi etinin aşırı tüketiminin olumsuz etkileri vardır. Bu sebeple dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Umarız gebelikte hindistan cevizi suyu ile ilgili tüm bilgilere sahip olmuşsunuzdur. Paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bize yazabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir