Hamilelikte Herpes (Uçuk) Hastalığı Tehlikeli Midir?

Herpes ya da uçuk hastalığı, Herpes Simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes Simpleks virüsünün HSV 1 ve HSV 2 olmak üzere, klinik olarak sık rastlanan iki tipi bulunmaktadır. HSV 1 daha çok ağız ve burun çevresinde uçuk şeklinde kaşıntılı ve ağrılı lezyonlara sebep olurken, HSV 2 ise genital bölgeye yerleşerek burada enfeksiyona neden olmaktadır.

Herpes (uçuk), bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine bağlı olarak veya virüsün dışarıdan bulaşması sonucu görülür. Uçuğun plasentadan bebeğe geçme ihtimali düşük olmasına rağmen, doğum sırasında genital bölgedeki lezyonların teması sonucu bebeğe uçuk bulaşma riski fazladır.

Hamilelikte Herpes (Uçuk) Belirtileri Nelerdir?

Genital herpes hastalığında aşağıda bahsedilen belirtilerin tümü veya birkaçı görülür.

 • Yüksek ateş
 • Genital bölgede kaşıntı ve yanma
 • Karında hissedilen basınç
 • Vajinal akıntı
 • Eklemlerde şişme
 • Genital bölgede görülen sulu ve kaşıntılı kabarcıklar

Çoğu hastada yukarıda bahsedilen bu belirtiler gözlemlenmeden yalnızca genital bölgede oluşan kabarcıklar görülebilmektedir. Hastanın şikayetleri, laboratuvar bulguları, kanda virüse özgü antikorların saptanması veya kültür yapılması sonucu tanı konulabilir.

Eğer hamile kalmadan önce anne adayında genital herpes görüldüyse, bu virüsün bebeğe geçme ihtimali oldukça düşüktür. Doktorunuz hamilelik sırasında herpes için bir eğilim olduğunu görürse, bu oluşumu önlemek için ilaç verebilir ve bu şekilde tedavi sağlanabilir. Fakat anne genital herpes virüsünü hamileliğin son üç aylık döneminde alırsa, bebeğe bulaşma riski en yüksek düzeye ulaşır.

Böyle bir senaryoda, doğum sırasında genital bölgedeki lezyonların teması sonucu bebeğe virüs bulaşmasını engellemek amacıyla sezaryen tercih edilmektedir. Gebelik döneminde bu virüsün belirtilerini fark etmeniz durumunda, derhal doktorunuzu bilgilendirin.

Hamilelikte Herpes Hatalığını (Uçuk) Önlemek İçin Alınacak Önlemler

 • Uçuk cinsel yolla veya temas yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için eşinizin herpes(uçuk) virüsünü taşımadığından emin olun.
 • Daha önce uçuk geçirdiyseniz, son dakika komplikasyonlarını önlemek için hamile kalmadan önce doktorunuza danışarak gerekli kontrolleri yaptırın.
 • Hamilelik döneminden önce herpes tedavisi için ilaç kullanmaya başladıysanız, doktorunuza bildirin. Doktorunuz ilaçları bırakmanızı veya doğumdan sonra devam etmenizi önerebilir.
 • Hastalığın bulaşması için semptomların görülmesi gerekmez; yani hastalık belirti vermeden gizli bir şekilde partnerinizde bulunuyorsa size de bulaşabilir. Bu yüzden hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde (üçüncü trimester) cinsel ilişkide bulunmamak önerilmektedir.
 • Baba adayında HSV enfeksiyonu görülmesi durumunda, hastalık tamamen tedavi edilene kadar cinsel ilişkide bulunmaktan kaçınılmalıdır.
 • Uçuk kolay bulaşabilen bir enfeksiyon olduğu için hijyen kurallarına önem verilmeli, ortak havlu gibi eşyalar kullanılmamalı, yabancılarla temastan kaçınılmalı ve vücut temizliğine dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Herpes Hastalığının Tedavisi

Herpes virüsü insan vücuduna bir kez girdikten sonra vücuda yerleşerek, ilerleyen zamanlarda tekrar enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu yüzden ilk olarak Herpes virüsüne yakalanmamak ve kişisel temizliğe önem vermek gerekmektedir.

Uçuk tedavisinde, ağız yoluyla alınan ilaçlar hamilelik sırasında pek tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine uçuğu tedavi etmenin bir diğer yolu olan deri üzerine sürülen antiviral özellikteki kremler hamilelik sırasında kullanılabilir.

Uçuk belirtilerinden herhangi birini fark ettiğinizde doktorunuzu hemen bilgilendirmeniz gerekmektedir, doktorunuz sizin için en uygun ilaç ve tedavi yöntemini önerecektir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir