Hamilelikte Hemoglobin Düzeylerini Artırmanın 6 Yolu

Hamilelikte hemoglobin değeri kaç olmalı? Hamilelikte kan değeri düşüklüğü (anemi) nedir? Hamilelikte kansızlık neden olur? Hemoglobin nedir?

Hamilelikte Hemoglobin Düşüklüğü

Hemoglobin, akciğerlerinizden vücudun geri kalanına oksijen taşınmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde bebeğinizin oksijen gereksinimlerini de karşılamaya yardımcı olur.

Dolaşımdaki hemoglobinde bir artış olsa da, genel hemoglobin konsantrasyonu hamilelik sırasında, özellikle de trimester ortalarında düşme eğilimi gösterebilir. Seviyeler ikinci trimesterde en düşük değere ulaşabilir ve endişe nedeni olan anemiye neden olabilir.

Anemi riskini en aza indirmek için, doktorlar doğum öncesi kontroller sırasında maternal hemoglobin düzeylerini izler ve bunu iyileştirmek için ilaçlar önerebilir. Bu yazıda, hamilelikte hemoglobin değerlerinizi artırabilecek etkili birkaç yol listeliyoruz

Hamilelikte İdeal Hemoglobin Düzeyleri Nasıl Olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, gebe kadınlarda hemoglobin seviyeleri birinci ve üçüncü trimesterde 11 g/dl’den, ikinci trimesterde 10,5 g/dl’den fazla olmalıdır. Hamilelikte düşük hemoglobin seviyeleri düşük doğum ağırlığı ve erken doğum ile ilişkili olabilir.

Araştırmaya göre, aşırı yüksek hemoglobin de risk oluşturabilir ve iyi demir seviyeleri anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle, hamile kaldıktan sonra ideal hemoglobin seviyesini korumak için uygun özen gösterilmelidir.

Gebelikte Hemoglobin Seviyesini Artırmanın Olası Yolları

İşte hamileyken hemoglobin seviyelerini iyileştirmek için neler yapabilirsiniz?

1. Demir açısından zengin gıdalarla beslenme:

Hemoglobin ideal seviyelerin hemen altındaysa, demir açısından zengin gıdaların alımını artırın. Hamilelikte günde 27 mg demire ihtiyacınız vardır. Bu gereksinimi karşılamak için beslenmenize aşağıdaki yiyecekleri dahil etmeyi düşünebilirsiniz:

a. Sebze ve meyveler: Ispanak, maydanoz, Brüksel lahanası, şalgam, bezelye, brokoli, lahana, kuşkonmaz, yeşil biber ve domates, sebzelerde bulunan bazı demir kaynaklarıdır. Meyvelerde portakal, elma, kayısı ve incir yiyebilirsiniz.

b. Kuru meyveler: Kuru üzüm, yer fıstığı, badem, hurma, kuru incir ve fındık iyi demir kaynaklarıdır.

c. Tahıllar ve ekmek: Buğday tohumu, buğday, karabuğday, mısır, arpa, yulaf ve demir ile zenginleştirilmiş tahıllar ve ekmek yardımcı olabilir.

d. Kümes hayvanları ve deniz ürünleri: Yumurta, tavuk, karaciğer, dana eti, kuzu eti ve istiridye, sardalye, ton balığı ve karides gibi deniz ürünleri iyi seçimlerdir.

e. Diğerleri: Hemoglobin düzeylerini artırmanıza yardımcı olabilecek diğer bazı yiyecekler hindistancevizi, fıstık ezmesi, çikolata ve ısırgan çayıdır.

2. C vitamini yönünden zengin besinler:

C vitamini, tükettiğiniz gıdalardan demirin emilmesine yardımcı olarak vücudunuzda daha fazla hemoglobin üretebilir. Kaynaklardan bazıları karnabahar, yeşil biber, kavun, çilek, kivi, domates suyu ve patates içerir.

3. Takviyelerle birlikte alınmaması gereken yiyecekler:

Demir emilimini engelleyebileceğinden demir engelleyicileri demir takviyeleri ile birlikte almayın. Biraz boşluktan sonra onları alabilirsin. Bu yiyeceklerden birkaçı peynir, yoğurt, dondurma, süt, çay, kahve ve alkoldür.

4. İlaçlar ve takviyeler:

Doktorlar genellikle hemoglobin sayımınıza, beslenme planınıza ve hamilelikte bulunduğunuz trimestere göre demir takviyeleri reçete eder. Reçete edilen takviye dozajının alınması anemi riskini önlemede yardımcı olabilir.

5. Oral veya intravenöz:

Demir takviyeleri oral olabilir, ancak kadın oral demiri tolere edemezse, intravenöz olarak uygulanabilir.

6. Vitamin alımı:

Demir eksikliği vitamin eksikliğini maskeleyebileceği için B12 vitamini gibi vitaminleri almak da önemlidir.

Sağlıklı hemoglobin seviyesini korumanın en güvenli yolu hamilelik boyunca sağlıklı bir beslenme programı uygulamaktır. Yediğiniz yiyeceklerden uygun beslenmeyi aldığınızı görün. Ayrıca, doktorunuza düzenli muayeneler sırasında hemoglobin seviyenizi kontrol ettirin.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Düşük hemoglobin değerleri ayrıca bir doktorun ziyaretini gerektirebilecek aşağıdaki belirti ve semptomlara neden olabilir:

Doğru hemoglobin seviyelerini korumak sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Bu nedenle, ne yediğinizin, vücuttaki veya alışılmadık görünen davranışlardaki değişikliklerin ve hemoglobin seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesinin farkında olun.

Kaynaklar:

  1. Daily iron and folic acid supplementation during pregnancy; World Health Organization
  2. Anemia in Pregnancy; Stanford Children’s Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir