Hamilelikte Hazımsızlık: Nedenleri, Belirtileri ve Öneriler

Hamilelik boyunca sindirim sorunları olması genelde normal bir durum olarak karşılanır. Hamilelikte bir kadının bedeninde birçok değişiklik meydana gelir. Vücudun hamilelik boyunca günden güne değişimi ile beraber bazı sıkıntılar da ortaya çıkabilir. Hamilelikte sık karşılaşılan sindirim sorunlarından biri hazımsızlıktır.

Hamilelik ve Hazımsızlık

Hazımsızlık, hamilelikte rahatsız edici bir hal alabilir ve anne adayı panik yapabilir. Yapılan araştırmalarda, her 10 hamile kadının 8’inin hazımlık sorunu yaşadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Gebelikte oldukça yaygın bir sindirim sorunudur. Anne karnındaki bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte Hazımsızlık Neden Olur?

Hazımsızlık, tıp dilinde “dispepsi” olarak adlandırılır. Çoğunlukla hamilelikte hormonal değişiklikler nedeniyle oluşur. Hamilelikte hormonlar vücut kaslarını rahatlatır ve bu süreçte vücudun işleyişinin de yavaşladığına inanılmaktadır. Sonuç olarak, sindirim sistemi de yavaşlar ve dolayısıyla mide bulantısı veya kusmanın yanı sıra hazımsızlığa yol açabilir.

Hamilelikte Hazımsızlık Belirtileri

Hamilelikte hazımsızlık sık karşılaşılan bir sindirim sorunudur ve neredeyse her hamile bayan bunu deneyimler. Hazımsızlığın yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Mide ekşimesi ve yanma hissi
  • Tokluk hissi
  • Sürekli geğirme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Şişkinlik

Bakınız: Gebelikte Hazımsızlık ve Mide Yanması

Hamilelikte Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlığı önlemek için bir dizi tedbir bulunmaktadır. Hamilelik boyunca hazımsızlık sorununu rahatlatmak için aşağıda yer alan önlemleri dikkate alabilirsiniz.

1. Tetikleyici Besinlerden Uzak Durun

Terbiyeli ve baharatlı yiyecekler, alkol, çikolata, kahve, çay ve kola gibi kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır. Yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan olabildiğince uzak durun. İster inanın ister inanmayın, meyve suyu bile hazımsızlığı tetikleyebilir.

2. Yeterli Miktarda Su İçmek

Yemeklerden önce, sonra ve yemekle birlikte su içmemeye gayret edin. Gıda ile karışık aşırı sıvı almak gebelik sırasında mide ekşimesi ve hazımsızlığa neden olabilir.

3. Küçük Öğünler Tercih Edin

Üç ana öğün yemek yerine altı küçük öğün ile beslenin. Küçük öğünlerle sık beslenmek sindirime yardımcı olur ve hazımsızlığı önler. Uyumadan önce ağır yemekler yemekten kaçının. Yoksa hazımsızlığı tetikleyebilir.

4. Uyku Pozisyonuna Dikkat

Yatmadan önce yemek yemeyin. Yatarken başınızı ve omuzlarınızı destekleyen yastıklar kullanın. Yatarken mide üzerine çok fazla baskı olmamasına dikkat edin.

Hamilelikte hazımsızlık, ancak normal sınırlar içinde olmalıdır. Hazımsızlık bazen sinirli veya duygusal ruh haline sürükleyebilir. Kendinizi oldukça rahatsız ve şişkin hissedebilirsiniz. Eğer hamilelik boyunca hazımsızlık sorunu sizleri fazlasıyla rahatsız ediyorsa doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir