Hamilelikte Hangi Spor ve Egzersizler Yapılabilir?

a) Yürüyüş

Hamilelik süresince yapılabilecek en uygun ve en risksiz egzersiz, yürüyüştür. Hamileliğin her ayında güvenle yapılabilir. Uzmanlar tarafından haftada 4-5 gün düzenli olarak yürüyüş yapmak önerilir. Hamilelik öncesinde spor yapmayan ve egzersize yeni başlayan anne adayları için en uygun egzersiz düzenli olarak yürümektir. Günde yaklaşık yarım saat kadar yürüyüş yapmak yeterlidir. Yürüyüşe yavaş tempoda başlayarak zamanla hızlanabilirsiniz.

b) Hafif tempolu koşu

Düşme tehlikesi olduğu için yürüyüşten daha riskli bir egzersizdir. Hamilelik öncesinde tempolu koşu yapmaya alışkın olmayan anne adaylarına önerilmemektedir. Tempoyu çok artırmamak, kendinizi zorlamamak, nabız ve solunumunuza dikkat etmek ve koşu süresini iyi ayarlamak dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Gebelikten önce tempolu koşu yapan anne adayları için uygundur. Ayrıca tempolu koşu düşme riski barındırdığı için yürüyüş yolları ve engebesiz alanlar tercih edilmelidir.

c) Kondisyon bisikleti kullanma

Dışarıda bisiklete binmek, düşme riski taşıdığı için hamilelik döneminde tavsiye edilmez. Fakat bunun yerine ev bisikletiyle pedal çevirme hareketleri yapılabilir. Kondisyon bisikleti kullanırken egzersiz süresini iyi ayarlamaya ve egzersize başlamadan önce ısınmaya özen gösterilmelidir.

d) Pilates ve yoga

Hamilelik yogası ve pilates, vücudun esneklik kazanması ve anne adayının formda kalması açısından tavsiye edilen egzersizlerdendir. Normal pilates ve yoga hareketlerinin uygulanmaması, yalnızca hamileler için uygun olan hareketlerin yapılması oldukça önemlidir. Bir uzmandan yardım alarak hamilelik egzersizlerini düzenli bir şekilde yapabilirsiniz.

e) Yüzme

Hamilelik döneminde tavsiye edilen sporlardan biri de yüzmedir. Eğer imkanınız varsa havuz yerine denizi tercih edebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir