Hamilelikte Hangi Renk Akıntı Tehlikeli?

Gebelikte akıntı rengi nasıl olur? Hamileliğin ilk aylarında akıntı gelmesi normal mi? Hamilelerde akıntı ne zaman başlar?

Hamileyken daha fazla vajinal akıntı olması yaygındır. Ancak vajinal akıntınızda herhangi bir artış veya değişiklik olduğundan emin değilseniz ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Gebelikte ne kadar akıntı normaldir?

Hamilelikte daha fazla vajinal akıntı olması yaygındır. Sağlıklı vajinal akıntı genellikle ince, berrak veya süt beyazıdır ve kötü kokmamalıdır.

Vajinal akıntınızda herhangi bir artış veya değişiklik olup olmadığından emin değilseniz, ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Enfeksiyon:

Vajinal akıntınız varsa ve aşağıdaki gibiyse doktorunuzu arayın:

  • Kötü kokuyorsa
  • Yeşil, kahverengi veya sarı renkteyse
  • Vajinanızın etrafında kaşıntı veya ağrı hissederseniz
  • İdrar yaptığında ağrı varsa

Bu, tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyonun olduğu anlamına gelebilir.

Vajinal kanama:

Hamileliğinizin herhangi bir anında vajinal kanamanız olursa ebeniz ile iletişime geçin. Sadece birkaç haftalık hamileyseniz, doktorunuzla da iletişime geçebilirsiniz. Kırmızı (parmağınızı kesmeniz gibi) veya koyu kahverengi (eski kan gibi) olabilecek herhangi bir kan belirtisinin hemen kontrol edilmesi gerekir.

Hamilelikte kanama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamilelikte daha fazla akıntı olabilir, ancak aşağıdaki durumlarda doğum biriminizi aramanız ve acilen kontrol edilmeniz gerekecektir:

Akıntınız suluysa

Kanıyorsa

Bebeğiniz normalden daha az hareket ediyorsa

Akıntı yeşil, kahverengi veya kan içeriyorsa

37 haftadan önce akan veya fışkıran berrak veya pembemsi sıvı gelirse

Bu, sularınızın erken kırıldığı anlamına gelebilir (preterm prematüre membran rüptürü – PPROM).

Bu olursa, siz ve bebeğiniz enfeksiyon riski altındasınız demektir. Ayrıca doğuma başlayabilir ve bebeğinizi erken doğurabilirsiniz.

Derhal doğum biriminizi arayın.

Erken doğum hakkında daha fazla bilgi edinin.

37 hafta sonra berrak veya pembemsi sıvı sızıntısı veya fışkırması:

Bu, sularınızın kesildiği ve doğuma başlamak üzere olabileceğiniz anlamına gelebilir. Doğum birimini arayın ve ne olduğunu anlatın. Hemen hastaneye gitmenize gerek olmayabilir, ancak sularınızın ne zaman kesildiğini yazacaklar ve bundan sonra ne yapmanız gerektiğini size söyleyecekler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.