Hamilelikte Halsizlik ve Yorgunluk Olması Normal Mi?

Her sabah uyandığınızda kendinizi halsiz mi hissediyorsunuz? Gün boyu yorgun ve bitkin hissedip, bir an önce yatağa uzanmak mı istiyorsunuz? Yorgunluk ve halsizlik gebe kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Ancak bu durum günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Vücudunuz gebe kaldıktan sonra bir takım önemli değişiklikler geçirmeye başlar. 9 ay boyunca kendinizi ve bebeğinizi beslemeniz ve korumanız gerekmektedir. Doğal olarak, bu süreç sizi yorgun ve halsiz bırakabilir.

Hamilelikte Halsizlik ve Yorgunluk Nedenleri Nelerdir?

Halsizlik ve yorgunluk, genellikle hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkar ve bu şikayet gebeliğin son aylarında geri gelebilir. Şiddeti kadından kadına değişebilir ve çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar:

 1. Gebelikte hormonal dalgalanmaların yorgunluk ve halsizlik hissinin artmasında bir rolü olduğu düşünülmektedir.
 2. Kanda progesteron seviyelerinin hızla artması da bitkinlik nedenleri arasında düşünülmektedir.
 3. Hamilelikte gece boyunca sık idrara çıkmak, fiziksel yorgunluğa neden olabilir ve halsizliği artırabilir.
 4. Mide bulantısı ve kusma, çok fazla enerji harcamış gibi gün sonunda yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir.
 5. Ayrıca depresyon, üzüntü ve stres gibi etkenler de halsizlik ve yorgunluk sorunlarına neden olabilir.
 6. Bazı besinleri yeteri miktarda alamamak, beslenme yetersizlikleri; özellikle demir eksikliği ve anemi hastalıkları gebelikte halsizlik ve aşırı yorgunluk ile ilişkili olabilir.
 7. Daha sık gebelik sırasında görülen sırt ağrıları, bacak krampları, huzursuz bacak sendromu ve mide ekşimesi de yorgunluğa katkıda bulunabilir.

Bakınız: Hamilelik Yorgunluğu Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Halsizlik ve Yorgunluk Nasıl Geçer?

Gebelikte halsiz ve aşırı yorgunluktan kurtulmak, enerjinizi geri kazanmak için çok şey yapabilirsiniz. Size yardımcı olabilecek bazı öneriler şöyledir:

 • Sosyal hayatınızda ya da iş hayatında çok yoğun olabilirsiniz. Ancak kendinize düzenli bir program hazırlamalı ve dinlenmeye de vakit ayırmalısınız.
 • Gün içerisinde kısa süre uyumak, erken yatmak ya da fazladan birkaç saat uyumak kendinizi daha zinde ve enerjik hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Aşırı iş yükü altına girmeyin ve hamileliğiniz boyunca vücudunuzun ekstra bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 • Vücudun susuz kalması, halsizlik ve yorgunluğa neden olabilir. Bu yüzden de kendinize bir iyilik yapın ve her gün en az 7 bardak su için.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra kısa süreli hafif egzersizler yaparak, kendinizi daha enerjik ve güçlü hissedebilirsiniz.
 • Doğru ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen beslenme programına uyun ve sağlıklı gıdalarla beslenmeye özen gösterin. Herhangi bir besin eksikliğinin erken safhada farkına varmak için testlerinizi rutin olarak yaptırın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.