Hamilelikte Güneşlenip Bronzlaşmak Güvenli Mi?

Bronz bir cilde sahip olmayı seviyor olabilirsiniz. Düzenli olarak güneşlenirseniz, özellikle de yaz mevsimindeyseniz veya tatile gidiyorsanız bronz bir cilde sahip olabilirsiniz. Hamilelikte ise, stres ve sabah bulantıları cildinizin daha soluk görünmesine sebep olabilir ve cildinizin bronzlaşmasını  isteyebilirsiniz.

Ancak gebelikte güneşlenmek riskli mi? Hamilelikte bronzlaşmak ile ilgili riskler ve alınması gereken önlemler nelerdir? Bu yazımızda, hamileyken bronzlaşma hakkında tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyoruz.

Hamileler Güneşlenebilir Mi?

Özellikle hassas cildiniz varsa, hamilelikte güneşlenmek veya öğle saatlerinde güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçınmak iyidir. Ultraviyole radyasyon cilt kanseri, erken yaşlanma ve kırışıklık riskini artırabilir.

Gebelikte cildiniz eskisinden daha hassas hale gelir ve bronzlaşma risklerine karşı daha savunmasız hale gelir.

Hamilelikte Bronzlaşmak Riskli Mi? Güneşlenmenin Zararları?

Bronzlaşma süreci, sizin için risk oluşturabilecek aşırı maruz kalma sebep olan UV radyasyonlarını içerir. Bu da aşağıdaki risklere yol açabilir:

Cilt kanserine neden olabilir: Güneşe şiddetli maruz kalmak, vücudunuzun alabileceğinden daha fazla UV radyasyonu aldığınız için cilt kanseri riskini artırabilir. UV ışınlarının daha da yoğunlaştığı iç mekan tabaklama ile aynı durum söz konusudur.

Erken yaşlanmaya neden olur: Foto yaşlanma olarak adlandırılır, UV ışınlarına maruz kalma elastin ve kollajen liflerini parçalar ve gevşemiş kıvrımlara ve kırışıklıklara yol açar. Bu nedenle sık bronzlaşma, erken yaşlanmanın belirtileri olan pigmentasyon ve koyu lekeler ile sonuçlanabilir.

Melazmayı şiddetlendirir: Yaygın pigmentasyon bozukluğu deride kahverengi / gri lekelere neden olur. Lekeler güneşe maruz kaldığında ortaya çıkar. Melazma varsa, bronzlaşma durumu ağırlaştıracaktır.

Cildin hassasiyetini artırır: Hamilelik hormonları cildinizi hassas hale getirir. Radyasyon cildi daha hassas hale getirebilir ve ışığa duyarlı reaksiyonlara neden olabilir.

Bebeklerde doğum kusurlarına neden olur: UV ışınları bebeğin sinir sisteminin gelişimi için gerekli bir besin olan folik asidi parçalayabilir. İlk iki trimesterde bronzlaşmak bebekte nöral tüp defekti riskini artırabilir.

Fetüse oksijen ve besin kaynağını etkiler: Bronzlaşma vücut ısısındaki artıştan ve aynı zamanda uzun süre sırtta yatmaktan dolayı kan dolaşımınızı etkileyebilir. Kan dolaşımının zayıf olması oksijen arzını ve besin maddelerinin bebeğe taşınmasını azaltır.

Multipl skleroz riski: Avustralya’da yapılan bir araştırma, UV ışınlarına maruz kalan kadınlardan doğan çocukların, daha sonraki yaşamlarında, multipl skleroz riski yüksek olan bebekleri doğurduğunu bulmuştur.

Dehidrasyona yol açar: Bronzlaşma sırasında daha fazla terlediğinizde, özellikle yeterli su almazsanız, dehidrasyon riskinizi artırabilir.

Güneş ışığına veya UV ışınlarına doğrudan maruz kalmak yerine, yapay bronzlaştırıcılar gibi daha güvenli seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Bronzlaşma Yöntemleri

Bu bronzlaşma yöntemleri riskli olabilir:

Bronzlaşma solaryum: Bronzlaşma yatakları, kapalı alan nedeniyle çekirdek vücut sıcaklığını yükseltir. Sıcaklıklar, rahmi etkileyecek ve bebekte spinal malformasyonlara neden olacak kadar yükselebilir. Etkisi saunalarla aynıdır.

Bronzlaşma hapları: Kendinden bronzlaşma hapları, karotenoidler veya cantaksantin gibi yüksek düzeyde renk bazlı bileşenler içerir. Salonlar ayrıca melanotan adı verilen bronzlaşma enjeksiyonları da sunmaktadır. Hamilelikte ne haplar ne de enjeksiyonlar güvenlidir, kaçınılması gerekir.

Plajda bronzlaşma: Plaj bronzluğu ile ilgili endişeler solaryum ile aynıdır. Güneşe uzun süre maruz kalmak, vücutta kurdeşen ve ısı döküntülerine neden olur. Yeterince su içmek, güneş kremi uygulamak, şapka ve gölgede kalmak güneş yoğun olmadığında yardımcı olabilir, ancak hamilelik sırasında bundan kaçınmak iyidir.

Hamilelikte plaj bronzlaşmak istiyorsanız, bunun için bazı önlemler almanız gerekir.

Hamilelikte Bronzlaşırken Alınacak Önlemler

Plajda bronzlaşırken alabileceğiniz birkaç önlem şöyledir:

 • Güneşlenmeden yaklaşık 20 dakika önce 30 ila 50 arasında bir SPF seviyesi güneş koruyucu uygulayın.
 • Başınızı ve gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korumak için bir şapka ve güneş gözlüğü takın.
 • UV ışınları konsantre olduğu güneş yoğunken (sabah 10’dan 3’e kadar) plaja gitmeyin.
 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalmayın.
 • Vücudunuzun nemli kalması için bol su için.
 • Doğrudan güneş ışınlarının altında kalmayın. Çünkü güneş çarpmasına neden olabilir ve cildi yakabilir.
 • Çok fazla yemeyin ve aç da kalmayın. Hem ağır tokluk hem de açlık baş dönmesine neden olabilir.
 • Hava sirkülasyonuna izin veren doğal hafif kumaşlardan yapılmış bol rahat giysiler giyin.

Bronzlaşma gerekli güzellik kurallarının bir parçası değildir. Bu nedenle, doğumdan sonraya kadar erteleyebilirsiniz. Sizin ve bebeğinizin sağlığının hamilelikte herhangi bir kozmetikten daha önemli olduğunu unutmayın. Solaryum ile bronzlaşma gibi yapay bir şey denemekten kaçının. Ancak eğer bronzlaşmak istiyorsanız, o zaman önlemlerinizi alın.

Kaynaklar:

 1. Is it safe to use fake tan during pregnancy; NHS (2018)
 2. Are sunbeds safe to use during pregnancy; NHS (2018)
 3. Health effects of tanning; Boston University Medical Campus

Hamilelikte güneşlenerek veya solaryumla bronzlaşma konusunda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir