Hamilelikte Günde Ne Kadar Kafein Alınabilir? Sınırı Nedir?

Hamilelikte Kafein Alımı

Kahve ve çeşitli çay türleri kafein içerir ve enerji içecekleri ve bazı alkolsüz içecekler yüksek kafein içeriğine sahiptir.

ANA NOKTALARI:

Kafeinin hamilelik şansını etkileyip etkilemediği net değil.

Uzmanlar, gebe kalmaya çalışıyorsanız ve hamilelik sırasında kafeini sınırlandırmanızı tavsiye ediyor.

Bazı araştırmalar, çok miktarda kafein içen kadınların hamile kalmasının daha uzun sürebileceğini ve düşük yapma riskinin biraz daha yüksek olduğunu ve düşük doğum ağırlığı olduğunu bulmuştur.

Kafein; kahvede, siyah ve yeşil çayda, enerji içeceklerinde, bazı alkolsüz içeceklerde ve çikolatada farklı miktarlarda bulunan bir uyarıcıdır.

Kafeinin hamile kalma yeteneğini etkilediğine dair net bir kanıt yoktur. Ancak bazı araştırmalar, çok miktarda kafein içen kadınların hamile kalmasının daha uzun sürebileceğini ve düşük yapma riskinin daha yüksek olabileceğini bulmuştur. Bazı uzmanlar, yüksek kafein alımının düşük yapma ve düşük doğum ağırlığı riskini artırabileceği konusunda uyarıyor.

Gerçekler!

Bir fincan kahvede ortalama kafein miktarı 85 mg’dır. Ancak kahve çekirdeklerinin türüne ve kahvenin nasıl hazırlandığına bağlı olarak 40 mg ile 175 mg arasında değişebilir.

Araştırmalar, çok fazla kahve, çay ve kafeinli alkolsüz içecek içmenin hamile kalma süresini artırabileceğini gösteriyor.

Çok miktarda kafein içen kadınların hamile kalması daha uzun sürebilir.

Erkekler:

Yüksek dozda kafein, sperm kalitesini etkileyebilir. Ancak bunun erkeklerin doğurganlığını etkileyip etkilemediği açık değildir.

Kadınlar:

Uzmanlar, kafeinin bir kadının doğurganlığını ve bebeğin sağlığını nasıl etkileyebileceğini tam olarak söyleyemeseler de, yüksek dozların bazı olumsuz etkileri olabileceği konusunda hemfikirler.

Ne yapabilirsin?

Güvenli tarafta olmak için, kadınların günlük kafein alımını günde 200 mg (yaklaşık iki fincan kahve) ile sınırlamaları, eğer hamile iseler veya gebe kalmaya çalışıyorlarsa tavsiye edilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir