Hamilelikte Günde Ne Kadar Avokado Yemelisiniz? Zararlı Mı?

Hamilelikte avokado ne kadar tüketilmeli? Günde bir avokado, nöroloğu uzak tutar. Bununla birlikte, günlük alımınızı yarım meyve ile sınırlamak en iyisidir, çünkü aşırı tüketim nadir de olsa birkaç yan etkiye yol açabilir.

Gebelikte Avokado Yemek Zararlı Mı?

Avokado yemeyi sınırlamanız veya durdurmanız gerekebilecek durumlar şunlardır:

Kilo vermeye çalışıyorsanız, meyveyi fazla tüketmekten kaçının. Yüksek kaloriler, iyi yağlardan olsa da artabilir.

Latekse alerjiniz varsa, meyvesi lateks alerjileriyle bağlantılı olduğundan avokado konusunda dikkatli olun.

Yukarıdaki durumlarda sağlık uzmanınıza danışmanız iyi olur.

Ayrıca avokado, hamilelik sırasında belirli zamanlarda diğerlerinden daha faydalıdır.

Hamileyken Avokado Yemek İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Yüksek folat içeriği nedeniyle hamileliğin erken döneminde avokado eklemek en iyisidir. Gebeliğin erken evrelerindeki düşük folat seviyeleri, nöral tüp defektleri ile ilişkilidir. Avokadoyu doğum öncesi beslenmenize dahil etmek, eksikliğe bağlı doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Avokado Nasıl Tüketilmeli?

Sıkça Sorulan Sorular:

Siyah veya kahverengi benekli avokado yemek güvenli midir?

Avokadolar, olgunlaşmaya başlamadan önce uzun süre soğuğa maruz kaldıklarında siyah veya kahverengiye dönerler. Renk bozulması ayrıca aşırı kullanım ile sıkıştırmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Meyveler bıçakla bu lekeler çıkarılarak yenebilir.

Avokado tohumları yenilebilir mi?

Avokado tohumlarının tüketimini destekleyecek yeterli araştırma olmadığı için tüketilmesi önerilmez. Bununla birlikte, tohumlardan ziyade avokado çekirdeği ekstraktlarının potansiyel faydaları üzerine çalışmalar var. Ekstraktın antioksidan, anti kanserojen ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Çok fazla avokado yerseniz ne olur?

Avokadoyu fazla yerseniz, muhtemelen kilo almanıza neden olur.

Avokado yemek sizi şişmanlatır mı?

Kaynağı ne olursa olsun, vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori almak kilo alımına neden olabilir. Avokado, sağlıklı, tekli doymamış yağda yüksektir. Vücudunuz enerji, yağda çözünen vitaminleri (A,D,E,K) emmek ve zihinsel odaklanma için bu tür yağlara ihtiyaç duyar.

Guacamole sos hamilelikte sağlıklı mıdır?

Guacamole, bol miktarda tekli doymamış yağ asitleri içeren avokado bazlı bir avokado dip sostur. Cipsler, krakerler, sandviçler ve dürümler için banma veya sürme olarak kullanılabilir. Besin faydalarından yararlanmak için hamilelik sırasında yemeklerinize entegre edebilirsiniz.

Çoğu gıda hamilelik sırasında yemek için iyidir, ancak bunları ölçülü olarak almanız gerekir. Avokadoda da durum aynıdır. Sağlık için iyi oldukları için onları fazla yemeyin. Onlardan da tamamen kaçınmayın. Avokadoyu beslenmenize ekleyin ve diğer meyve ve sebzelerle karıştırın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir