Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmeli?

Gebe kadınlar arasında yaygın belirtilerden biri, ağız kuruluğu ve susuzluk hissidir. Siz de sürekli su içme ihtiyacı duyuyorsanız ve günde kaç bardak su içmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Vücudun susuz kalmaması için her gün yeterli miktarda su içerek vücudu nemli tutmak önemlidir. Vücudun susuz kalması (dehidrasyon), beraberinde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Su, sağlıklı bir hayat sürmek için zorunluluktur. Zinde ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Uzmanlara göre, normal yaşantımızda, her bireyin günde 8 ila 10 bardak tüketmesi gerekir.

Gebelikte beslenme değişikliklerinin olması günlük su alımı ihtiyacını artırabilir. “Gebelikte ne kadar su içmeli?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Cevap basittir. Hamileyken, günde 10 ila 12 bardak su içebilirsiniz. Bunun nedeni, gebe kalmanızla birlikte vücudunuzun su ihtiyacının artmasıdır.

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Eğer sizler de su içmeyi çok sevmeyen annelerden biriyseniz, bu yaşam tarzınızı yeniden gözden geçirmeniz için gerekli sebepler aşağıda yer almaktadır.

  • Bebeğinizin sağlıklı büyümesi, düzenli olarak tükettiğiniz besin ve minerallere bağlıdır. Bu temel bileşenler bebeğinizi beslemek için kendi başlarına hareket edemez. Bebeğinize ulaşmaları için vücudun sulu olması gerekir. Dolayısıyla, su içmek hamilelikte de çok önemlidir.
  • Hamilelikte sık görülen sindirim sorunlarından biri kabızlıktır. Eğer yeterli miktarda su içmezseniz, kabızlık şikayetiniz artabilir.
  • Hamilelikten sonra vücut sıcaklığınızda artış fark edebilirsiniz. Yeteri miktarda su içmek, vücut sıcaklığını korumaya yardımcı olur.
  • Cilt sorunlarını önlemek için her zamankinden daha fazla su içmeniz gerekir. Bol su içmek, cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve tazelik duygusu verir. Eğer hamileyken yeterli miktarda su içerseniz, cildiniz yumuşak ve esnek olacaktır.
  • Hamilelikte ödem sık görülen semptomlardan biridir. Ayak ve bacaklarda şişliği önlemek için bol su içmeye öze gösterin.

Hamile kaldığınızda, temiz ve filtrelenmiş su içmek akıllıca bir seçim olacaktır. Şişelenmiş veya kaynatılıp soğutulmuş su da içebilirsiniz. Bu sayede vücudunuza mikrop, zararlı bakteriler ve virüslerin girmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca, su kaynaklı hastalıkların riskini azaltırsınız.

Evden dışarı çıktığınız zamanlarda da, yanınızda kendi temiz suyunuzu taşımanızı öneriyoruz. Ve son olarak, markalı ve şişesi temiz suları içmenizi tavsiye ediyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir