Hamilelikte Guava Yemenin 14 İnanılmaz Faydası

Gebelikte Guava Tüketimi

Hamilelikte guava yenir mi? Çiğ ya da tamamen olgun, gevrek ya da yumuşak ve pürüzsüz olması fark etmez. Guava her iki şekilde de tatlı ve lezzetlidir ve meyveyi sevenler, özellikle sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle her gün tüketmek isteyebilirler.

Hamileler guava yiyebilir mi? Ancak hamile kaldıktan sonra en sevdiğiniz meyvenin tadına bakıp bakamayacağınızdan emin olamayabilirsiniz. Çünkü bu, yalnızca genellikle zararsız kabul edilen ve esasen güvenli besinler olan yiyecekleri alma konusunda çok titiz olduğunuz bir zamandır. Guava’nın “güvenli gıdalar” kategorisinde yer alıp almadığını bilmek isteyebilirsiniz. Bu yazı, hamileyken guava yemeniz gerekip gerekmediğini, faydalarını, ne zaman zararlı olabileceğini ve daha fazlasını anlatıyoruz.

Gebelikte Guava Yemek Güvenli Mi?

Evet, gebeliğin tüm evrelerinde guava yemek genellikle güvenli ve sağlıklıdır. Besin açısından zengindir ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Ancak herhangi bir sağlık riskinden kaçınmak ve meyveden maksimum fayda sağlamak için sadece olgun ve soyulmuş meyveleri az miktarda tükettiğinizden emin olmalısınız.

Yenilen meyvenin miktarı önemlidir ve yaklaşık 100-125 gram ağırlığında, tam olgunlaşmış birden fazla guava yemediğinizden emin olmalısınız. Herhangi bir şeyin fazlalığının sağlığa zararlı olduğunu ve fetüse olumsuz etkileri önlemek için bundan kaçınılması gerektiğini unutmayın.

Bakınız: Hamilelikte Faydalı Olan 24 Besleyici Meyve

Hamilelikte Guava Meyvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bu bölümde Guava’nın içerdiği tüm besin maddelerini ve hamileyken yemenin yararlarını listeliyoruz.

1. Bağışıklığı geliştirir:

Guava, bağışıklık sistemini güçlendirmede hayati bir rol oynayan C vitamini açısından zengindir. Vücudun metabolizmasını ve bağışıklığını artırır. Vücudu çeşitli hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur.

2. Kan basıncı seviyelerini dengeler:

Hamilelikte yüksek tansiyona duyarlısınız. Guava, düşük ve erken doğum gibi riskleri önleyerek, tansiyon seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Guava potasyum açısından zengindir ve bu meyveyi tüketmek, optimal kan basıncını korumaya yardımcı olur ve kan basıncındaki ani yükselmeleri önler.

3. Kan şekeri seviyelerini düzenler:

Gebelik diyabeti, hamileyken özellikle 24. haftada karşılaşılan yaygın tıbbi durumlardan biridir. Guava, yüksek lif içeriği ve kompleks karbonhidratların varlığı nedeniyle kan şekeri seviyelerini kontrol etme potansiyeline sahiptir, böylece gebelik diyabeti uzaktadır.

4. Kabızlığı ve hemoroidi önler:

Kabızlık ve hemoroid, hormonların yavaşlaması nedeniyle hamile kadınların karşılaştığı sorunlardan biridir. Guava’nın lif açısından zengin olması bu koşulların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Guavaların yüksek lif içeriği, bağırsak içeriğinin zamanında geçişini sağlar ve kabızlığı önler.

5. Sindirimi iyileştirir:

Hamileyken guava tüketmek sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Mide ekşimesi, mide bulantısı ve daha fazlası gibi sindirim sorunlarını önler. Asidite ve gastroözofageal reflü gelişme riskini azalttığı için hamilelik sırasında alkali yiyecekler tüketilmesi önerilir. Guava, doğası gereği alkalindir ve midenin asit içeriğini dengelemeye yardımcı olur. Yemekler arasında guava yemek midenizin pH içeriğinin iyi korunmasını ve dengelenmesini sağlar.

6. Kanser riskini azaltır:

1000’de 1 görülme sıklığı ile gebe kadınlarda kanser nadirdir. Ancak önleme, tedaviden daha iyidir. Kansere karşı savaşan antioksidanlar içerir. Guava ayrıca vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olabilecek likopen ve C vitamini bakımından da zengindir.

7. Görmeyi geliştirir:

Guava, A vitamini açısından zengindir ve körlük olasılığını önler ve hem annenin hem de fetüsün görüşünü iyileştirir.

8. Bebeklerde sinir sistemi:

Guava, bebeklerde beyin ve sinir sistemi gelişimine yardımcı olan folik asit ve B9 vitamini içerir. Folik asit, hamile kadınlar için önemli bir vitamindir ve spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını önlemek için hamilelik boyunca guava tamamen olgunlaşmış olarak tüketilmesi önerilir.

9. Mikrop ve enfeksiyonlarla savaşır:

Guava, antioksidan özellikleriyle bilinen C vitamini, E vitamini, karotenoidler, izoflavonoidler ve polifenoller bakımından zengindir. Mikrop ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olurlar ve hastalanma olasılığınızı düşürürler.

10. Zihni yatıştırır:

Hamilelikte stres, sağlık durumunuzu olumsuz etkileyebilecek kortizol salgılar. Guava, sinirleri ve kasları gevşeten zengin bir magnezyum kaynağıdır. Bu nedenle stresi azaltır ve kendinizi hafif hissetmenizi sağlar.

11. Kan kolesterolünü kontrol eder:

Guavadaki lif, kalbiniz için iyidir. Aksi takdirde kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörü olan kan kolesterol seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur. Yüksek lif alımının HDL‘de önemli iyileşmeye ve bunun sonucunda LDL seviyelerinde düşüşe yol açtığı bildirilmiştir. Guava, LDL veya kötü kolesterolü düşüren çözünür lif bakımından yüksektir.

12. Anemiyi tedavi eder:

Gebelikte demir ihtiyacı artar ve guava, hemoglobin seviyelerini kontrol altında tutan yeterli demir içeriğine sahiptir.

Bakınız: Gebelikte Anemi

13. Zengin B3 ve B6 vitamini kaynağı:

Guava ayrıca, sağlıklı bilişsel sağlığa katkıda bulundukları için hamilelik beslenmenize dahil etmeniz çok önemli olan mükemmel bir doğal vitamin B3 ve B6 kaynağıdır. Bu vitaminler fetüsün beyin sağlığını iyileştirir ve hamile kadınlarda odaklanma ve konsantrasyon seviyelerini iyileştirir.

14. Sabah bulantısını azaltır:

Guavadaki C vitamini içeriği sabah bulantısını kontrol altına almak için iyidir. Mide bulantısı hisseder hissetmez guavayı ısır. Ve ayranla birlikte çekirdeksiz yemek, karnı stabilize eder ve kusmayı önler.

Sağlıklı olmak için tükettiğiniz her şey ölçülü olmalıdır. Aynı şey guava için de geçerlidir, çünkü aşırı yerseniz sorunlu olabilir.

Hamilelikte Guava Yemenin Riskleri ve Yan Etkileri

Hamilelikte guava yemek zararlı mı? Guava yemenin artılarının yanı sıra birkaç olumsuz  etkileri de vardır ve bu yazıda guava yemenin bazı olumsuz etkilerini listeledik:

  • Guava lif bakımından zengin olduğu için aşırı tüketimi ishale neden olabilir.
  • Diş ağrısı veya diş problemlerine yol açabileceğinden hamilelikte olgunlaşmamış veya yarı olgun guava tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Yıkanmamış veya soyulmamış guavalar, listeriosis ve benzerlerine yol açan enfeksiyonlar içerebilir.
  • Herhangi bir ilaç veya ek guava kaynağı almayın. Meyveyi doğal haliyle tüketmek en iyisidir.

Guava yerken dikkatli olursanız risklerden kaçınabilirsiniz.

Gebelikte Guava Nasıl Tüketilir?

Guava yemenin yan etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Guava’nın beyaz posası kırmızı posadan daha besleyicidir. Bu nedenle, meyveyi almadan önce posayı kontrol etmek için kesin.
  • Guava’lar kahvaltı ile birlikte veya akşam atıştırmalıkları olarak alınabilir.
  • Guava alerjiniz varsa, portakal ve çilek gibi alternatifleri tercih edin.

Guava, sınırlı miktarlarda alındığında ve tamamen olgunlaşmış halde tüketildiğinde hamilelikte kesinlikle güvenlidir. Öyleyse, bu özlemden vazgeçmeyin. Hamileyken beslenmenize daha fazla meyve ve sebze eklemek mutlak bir zorunluluktur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir