Hamilelikte Greyfurt Yenir Mi? Zararlı Mı?

Greyfurt, besleyici ve tıbbi özellikleri ile bilinir. Bu turunçgil turuncu, pembe, sarı veya beyazdır ve yarı tatlıya ekşi tata sahiptir. Ancak hamile kadınlar bu meyveyi yiyebilir mi? Evetse, ne kadarını güvenle yiyebilirler ve bundan nasıl faydalanırlar?

Bu yazımızda gebelikte greyfurt tüketimi hakkında merak edilen soruları ele alacağız.

Hamilelikte Greyfurt Yemek Güvenli Midir?

Evet, greyfurt hamilelikte tüketim için güvenli kabul edilir. Taze elma, muz ve şeftaliden nispeten daha yüksek bir besin yoğunluğuna sahip, düşük kalorili, besin açısından zengin bir meyvedir ve hamile kadınlar için yararlı olabilir.

Hepsi sizin için ve bebeğin büyümesi için gerekli olan B kompleks vitaminleri, folat, lif, kalsiyum ve potasyum içerir. Endişelenmeniz gereken tek şey meyvenin nasıl yetiştirildiğidir: organik greyfurt çeşitleri tercih edilmeli ve meyve tüketimden önce uygun şekilde yıkanmalıdır. Yıkanmamış ürünler muhtemelen gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilecek zararlı mikroplar içerebilir.

Çoğu insan greyfurtu meyve olarak yerken bazıları meyve suyu olarak tüketmeyi tercih eder.

Hamileyken Greyfurt Suyu İçmek Zararlı Mı?

Greyfurt suyunu sadece pastörize edilmişse içebilirsiniz. Pastörize edilmemiş meyve suları sizi gebelikte ciddi olabilecek olası bir bakteriyel enfeksiyon riskine maruz bırakır. Ancak bu, işlenmiş ve paketlenmiş meyve sularının %100 güvenli olduğu anlamına gelmez.  

Paketlenmiş şişelerdeki meyve sularının tüketimi, konsantratlardan yapıldığı için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca içlerine şeker eklemiş olabilirler.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Greyfurt Yemenin Faydaları

Beslenmenize greyfurt suyu eklemeden önce bir beslenme uzmanıyla konuşabilirsiniz. Her durumda, meyve suyu yerine her zaman bütün meyvenin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu, meyvenin lif içeriğini de almanızı sağlayacaktır.

Not: Greyfurt suyu, zaman zaman öldürücü olabilecek ilaç etkileşimleri ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu alma planlarınız hakkında doktorunuza danışmak akıllıca olacaktır.

Hamilelikte Çok Fazla Greyfurt Yemenin Riskleri

Greyfurt fruktoz bakımından düşük olmasına rağmen, aşırı tüketimi plasenta için zararlı olabilir ve fetal büyümeyi değiştirebilir. Ayrıca, greyfurt yemek aşağıdaki risk faktörlerinden dolayı tavsiye edilmeyebilir:

  • Böbrek veya karaciğer hastalıkları
  • Mide veya duodenum ülseri
  • Sistit
  • Alerji öyküsü

Greyfurt aç karnına veya bazı ilaçlarla birlikte yenmemelidir. Aksi halde, her gün yediğiniz greyfurt miktarını düzenlemek önemlidir.

Hamilelikte Ne Kadar Greyfurt Yemek Güvenli?

Özellikle hamilelikte çiğ greyfurt için bilinen güvenli bir alım sınırı yoktur. Gebelikte günde önerilen toplam meyve alımı 2-4 porsiyondur. Bu nedenle, ılımlılık ve çeşitlilik ilkesini göz önünde bulundurarak, günde en az bir porsiyon greyfurtunuz olabilir.

Gebelikte Greyfurt Nasıl Tüketilmeli?

Greyfurt aşağıdaki farklı şekillerde tüketilebilir:

  • Taze meyve suları, smoothies veya meyve salataları veya greyfurtlu yoğurt
  • Greyfurt, seçtiğiniz diğer meyvelerle yapılan sağlıklı içecekler ve salatalarla
  • Çay; meyvenin kabuğu bulantıyla savaşmaya yardımcı olan gençleştirici bir içecek yapmak için demlenebilir.

Greyfurt tüketimi hakkında hala endişeleriniz varsa, beslenmenize eklemeden önce doktorunuza danışın.

Greyfurt, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında daha sağlıklı ve güvenlidir, ancak kendinizi ve bebeğinizi güvende tutmak için aşırıya kaçmadan ve dikkatli tüketmeniz gereken bir meyvedir. Daha önce bahsedilen rahatsızlıklar veya sağlık durumlarıyla başa çıkmak için greyfurt kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. İlaç alıyorsanız da greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışınız.

Kaynaklar:

  1. Grapefruit; Defeat Diabetes Foundation
  2. Grapefruit; Purdue University
  3. Grapefruit Health & Nutrition; Florida Department of Citrus

Bu süper meyve size veya hamilelikte tanıdığınız birine yardımcı oldu mu? Bize anlatın ve yorumlar bölümünden kendi deneyimlerinizi paylaşın.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir