Hamilelikte Greyfurt Yemenin Faydaları Nelerdir?

Greyfurt, belirgin beslenme ve terapötik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, gebelikte tüketimi aşağıdaki nedenlerden dolayı faydalı olabilir:

1. Preeklampsi

Preeklampsi, plasentanın uterustan (bebek doğmadan önce) erken ayrılması, ağır kanama, karaciğerin rüptürü ve nadir durumlarda ölüm riskini artıran bir durumdur.

Greyfurtun preeklampsiyi kontrol etmede etkili bir şekilde çalıştığına inanılmaktadır. Bu inanç, greyfurtun kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilecek iyi bir potasyum ve flavonoid kaynağı olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Bununla birlikte, hamilelikte kan basıncını düzenlemek için greyfurt veya greyfurt suyu tüketiminin güvenliğini ve etkinliğini gösteren klinik çalışmalar seyrektir.

2. Uykusuzluk

Greyfurtun yatmadan önce alındığında, çoğu hamile kadının muzdarip olduğu uykusuzluk belirtilerini ve semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Bununla birlikte, bazı çalışmalar bunun greyfurt değil, uykusuzluğun üstesinden gelmeye yardımcı olan çiçeklerin özünün olduğunu göstermektedir.

Dikkatli olun ve yatmadan önce greyfurt tüketmeyin. Sisteminizi asidik hale getiren ve mide ekşimesine neden olan yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu uykusuzluğu kötüleştirebilir.

3. Kolesterol

Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanan bir araştırma makalesine göre, bir bardak taze sıkılmış kırmızı greyfurt (veya yarım bardak taze greyfurt suyu) yemek, kolesterol seviyelerini yöneterek kalbi sağlıklı tutabilir. Kırmızı greyfurt çeşidinin, beyaz çeşitten daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu düşünülmektedir.

Greyfurt, naringin ve likopen gibi antioksidanlarla doludur ve yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu besleyici özelliklerin kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

4. Sağlıklı Kilo

Hamilelikte kilo alımı hızlı veya kademeli olabilir. Bununla birlikte, kabul edilebilir sınırlar içinde tutulması, endişesiz bir hamilelik için çok önemlidir.

Greyfurt, besin açısından zengin, özellikle de C vitamini olan düşük kalorili bir meyvedir. Ayrıca önemli miktarda lif içeriğine sahiptir. Tüm bu özellikler kilo yönetimi için akıllıca bir seçimdir. Bununla birlikte, tüketim ılımlı olmalı ve öngörülen beslenme ve yaşam tarzı ile senkronize olmalıdır.

5. Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık

Mide ekşimesi ve hazımsızlık hamilelikte nadir değildir. Vücutta meydana gelen çalkantılı hormonal değişikliklerin olası semptomlarından bazılarıdır. Ek olarak, rahim büyüdükçe, vücuttaki diğer organlar da yer için sıkışıktır, bu da mide ekşimesine ve hazımsızlığa neden olabilir.

Greyfurt D-limonen içerir. D-limonen gastrik asit nötralize edici özelliklere sahiptir ve ayrıca peristaltik hareketi normalleştirir. Bu özellikler hamilelik sırasında mide ekşimesi ve hazımsızlığı yönetmeyi etkili bir seçim haline getirir. Ancak burada tüketim zamanı önemlidir. Greyfurt, gece çiğ veya meyve suyu formunda tüketilirse, mide ekşimesi ve hazımsızlığı kötüleştirebilir.

6. Anemi

Gebelikte hafif anemi nadir değildir. Ancak beslenmenize doğru yiyecekleri dahil etmezseniz ciddi olabilir. C vitamini açısından zengin olan greyfurt, vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur ve bu nedenle muhtemelen anemi riskini azaltabilir. Bununla birlikte, hamilelikte anemiyi yönetmek, sadece C vitamini açısından zengin meyvelerin dahil edilmesinden daha sağlıklı bir yaklaşıma ihtiyaç duyar.

7. Astım

Araştırmalar, C vitamini açısından zengin bir beslenmenin bağışıklık sistemini geliştirerek astım gelişme riskini azaltabileceğini gösteriyor. Annenin astımı varsa bebeğin gelişiminin etkilenebileceği düşünüldüğünde, etkili yönetimi önemlidir. Greyfurt, bol flavonoidleri ve likopeniyle hamilelikte astımın tedavisinde yardımcı olabilir. Ancak, bu ilişkiyi destekleyen bilimsel çalışmalar sınırlıdır.

8. Kemik Yoğunluğu

Bazı çalışmalar, düzenli greyfurt suyu tüketiminin kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu etki, yüksek antioksidan aktiviteye sahip kırmızı greyfurtta bulunan limonoidlerin varlığına atfedilir. Kırmızı greyfurtun bu özelliği kemik döngüsünü yavaşlatmıştır.

9. Kabızlık

Özellikle yaz aylarında hamileliğiniz boyunca nemli kalmanız önemlidir. Greyfurt, diğer meyvelerle (%91) karşılaştırıldığında daha yüksek su içeriğine sahiptir ve elektrolitler açısından zengindir, bu da onu dehidrasyon için etkili bir doğal ilaç yapar. Ayrıca, bu meyvedeki yüksek diyet lifi kabızlığı yönetmede yararlı olabilir.

10. Soğuk Algınlığı ve Grip

Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı nadir değildir. Özellikle bağışıklık şu anda zayıflayabilir. Bu nedenle, C vitamini gibi önemli biyoaktif bileşikler bağışıklığın korunmasında hayati bir rol oynar. Bir 100 gram çiğ greyfurt 38 mg C vitamini içerir.

Bunun hamilelikte bağışıklığın korunmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca greyfurt, bağışıklığı desteklemeye yardımcı olan flavonoidler gibi antioksidan bileşiklere sahiptir.

11. Diyabet ve Şeker Problemleri

Gestasyonel diyabet genellikle bebekte artan doğum ağırlığı ve diğer doğum komplikasyonları ile ilişkilidir. Greyfurt, düşük glisemik indekse ve düşük glisemik yüke sahiptir ve ayrıca gestasyonel diyabetin yönetimi için ideal bir seçim olmasını sağlayan antioksidanlar açısından da zengindir.

Klinik bir araştırma, taze greyfurt suyunun sadece insülin direncini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda kilo yönetimine de yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, greyfurtun glikoz seviyelerinin yönetiminde etkili olduğu düşünülebilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında güvenliği ve etkinliği bilinmemektedir.

Ayrıca Bakınız: Hamileyken Greyfurt Suyu İçmek Zararlı Mı?

Greyfurt tüketmek hamilelikte yararlı olabilir, ancak bilmeniz gereken bazı sınırlamalar vardır.

Kaynaklar:

  1. 12 Foods That Sabotage Sleep; AARP
  2. Grapefruit, the Great Fruit; University of California
  3. Hydrate with water and food; Michigan State University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir