Hamilelikte Göz Enfeksiyonlarında Dikkat Edilmesi Gereken 8 İpucu

İyi hijyen uygulamalarını takip etmek, farklı göz sorunlarına neden olabilecek veya kötüleştirebilecek diğer faktörlere maruz kalma riskini sınırlayabilir.

Ellerinizi yıkayın: Yüzünüze veya gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi antibakteriyel sabun ve suyla yıkayın. Dışarıdan geldikten sonra ellerinizi temizleyin. Temiz olmayan ellerle gözlerinize dokunmak veya ovalamak göz enfeksiyonunu daha da kötüleştirebilir.

Gözlerinizi temiz tutun: Yabancı partikülleri gidermek için gözlerinize soğuk su sıçratın. Bu ayrıca kan damarlarını rahatlatabilir. Gözlerinizi fazla ovmayın.

Gözlerinizi koruyun: Güneşten gelen UV ışınları zararlıdır ve göz merceğine ve retinasına zarar verebilir. Bir çift iyi güneş gözlüğü takmak yardımcı olabilir. Gözlerinizi hem tozdan hem de UV radyasyonundan korur.

Makyaj konusunda dikkatli olun: Makyaj, bakterileri ağırlaştırabilir ve enfeksiyonları daha da kötüleştirebilir. Ruj ve makyaj süngerleri veya fırçalar gibi kozmetikleri paylaşmayın, çünkü başka birinden enfekte olabilirsiniz. Yatmadan önce makyajı çıkarın. Son kullanma tarihlerini ve içeriğini kontrol edin. Göz alerjilerine ve enfeksiyonlara eğilimliyseniz makyaj yapmayın.

Bakınız: Gebelikte 6 Yaygın Göz Enfeksiyonu

Stres seviyenizi düşük tutun: Kötü uyku, aşırı çalışma ve diyet nedeniyle stres, bağışıklık sistemini etkileyebilir ve bu da göz enfeksiyonlarına yakalanma riskinizi artırabilir.

Gözlük bakımı: Gözlüklerinizi ve kontakt lenslerinizi düzenli tutun ve temizlik bezlerini paylaşmayın. Kullanımdan önce ve sonra hijyeni takip edin.

Sıcak kompres: Kan damarlarını yatıştırmaya, iltihabı iyileştirmeye ve gözdeki ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilir. Ilık suya batırılmış nemli bir bezi bir süre göze tutunuz.

Bir şeyleri paylaşmaktan kaçının: Havlu, yastık, nevresim veya bezleri paylaşmayın. İyi hijyen sağlayın ve düzenli olarak yıkayın.

Kaynaklar:

  1. Athena P. Kourtis et al.; Pregnancy and Infection; N Engl J Med (2015)
  2. Keratitis; Harvard Health Publishing (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir