Hamilelikte Göğüslerde ve Meme Uçlarında Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelerde göğüs uçlarındaki kaşıntı neden olur? Meme (göğüs) ucu neden kaşınır? Sağ göğsüm kaşınıyor?

Hamilelikte göğüslerde kaşıntı cilt hassasiyetine veya hormonal değişikliklere bağlı olabilir. Genellikle, bu kaşıntı geçici olma eğilimindedir. Ancak semptomlar hafifletilmezse ve rahatsızlık daha uzun süre kalırsa, doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazıda, hamilelik sırasında memelerde kaşıntı nedenlerini ve rahatsızlığı hafifletmenin yollarını anlatıyor.

Meme Uçlarında Kaşıntı Gebeliğin Erken Bir Belirtisi Mi?

Meme değişiklikleri, gebe kaldıktan sonraki bir ila iki hafta kadar erken başlayabilir. Göğüsler hassas, ağrılı, büyümüş veya karıncalanma halindeyken, meme uçları hassas, çatlamış veya şişmiş olabilir.

Bununla birlikte, bu hamileliğin bağımsız bir belirtisi olamaz. Bunu ancak diğer belirgin gebelik semptomları ile ilişkili gördüğünüzde hamileliğinizi doğrulayabilirsiniz.

Bakınız: Gebelikte Meme Uçlarında Kaşıntı Nasıl Giderilir?

Hamile Kadınlarda Meme Kaşıntısı Ne Zaman Olur?

Meme uçlarında kaşıntı gebe kaldıktan bir ila iki hafta sonra yaşamanız muhtemeldir. Meme başı çevresindeki cilt gerginliğine bağlı kaşıntılı meme uçları gebeliğin 24. haftasından sonra gelişmesi muhtemeldir.

Egzamaya bağlı kaşıntılı göğüsler (hamilelik sırasında yaygın dermatozlardan biri) genellikle ilk iki trimesterde gelişirken, üçüncü trimesterde kaşıntılı göğüsler veya meme uçları PUPPP’den (pruritik ürtikeryal papüller ve plaklar) ortaya çıkabilir.

Bakınız: PUPPP Hastalığı İçin Doğal Çözümler

Hamilelikte Meme Uçlarında Kaşıntının Nedenleri

Hamilelikte meydana gelen farklı fizyolojik değişiklikler nedeniyle göğüsleriniz ve meme uçlarınız kaşınabilir ve tahriş edebilir. Bu değişikliklerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

Hormonal değişiklikler: Hamilelik sırasındaki cilt değişikliklerinin çoğu, hamilelikten etkilenen diğer hormonların yanı sıra progesteron ve östrojen seviyelerindeki artıştan kaynaklanır. Bu, meme başı ve çevresinde cildin kararmasıyla birlikte kaşıntı olmasının nedenidir.

Ciltte çizgiler: Bebek büyüdükçe cildiniz gerilir ve göğüsler kuru ve rahatsız olur. Bu, kaşıntıya yol açan cilt straisi veya cilt gravidarumu olarak bilinir.

PUPPP: Deride gelişen küçük döküntüler veya şişliklerde kaşıntı yaşayabilirsiniz. Muhtemelen karın bölgesinde belirir ve daha sonra göğüsler, kalçalar ve uyluklar da dahil olmak üzere ekstremitelere yayılırlar.

Bakınız: Gebelikte Memede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelik sırasında atopik patlama (AEP): Atopi öyküsü (atopik dermatit) olanların göğüslerinde, boynunda ve diğer kuru cilt bölgelerinde kırmızı, pullu ve kaşıntılı lekeler gelişmesi muhtemeldir. Bu genellikle kaşıntı ile birlikte kırmızı lekelerin ve kabarık cilt yumrularının patlamasına neden olur.

Bakınız: Hamilelikte Sık Görülen Cilt Sorunları

Maya enfeksiyonları, hamileliğin kolestazı (ellerin ve ayakların şiddetli kaşıntısına neden olan bir karaciğer problemi) ve Paget’in meme hastalığı (nadir meme kanseri) de göğüs ve meme uçlarında kaşıntıya neden olabilir.

Kaynaklar:

  1. Sophie Weatherhead et al.; Eczema in pregnancy; BMJ (2007)
  2. Stretch marks in pregnancy; NHS (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir