Hamilelikte Göğüslerde Sızıntı Olması Normal Midir?

Hamilelik, yeni bir insan dünyaya getirmek için kadın vücudunu doğuma hazırlamanın doğal bir yoludur. Vücudunuzda her gün yeni değişikliklere şahit olacağınız harika bir dönemde olduğunuzu unutmamalı ve hamileliğe dair tüm endişelerini doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

Doğuma kadar ciddi bedensel değişikliklerle birlikte, göğüslerinizde de önemli değişiklikler olacaktır. Bu süreçte göğüslerin ölçüsü değişebilir. Göğüs uçlarının rengi koyulaşabilir ve hassasiyet artabilir. Göğüsler daha yumuşak olabilir. Tüm bunların dışında, pek çok kadın hamilelikte göğüs sızıntısından şikayetçi olabilir.

Göğüs sızıntısı hamilelikte görülen ortak bir olgudur. Üçüncü üç aylık dönem sonu olarak bilinen 15. Haftadan önce ya da sonra ortaya çıkabilir. Bazı hamile kadınlarda göğüs sızıntısı şikayeti olmayabilir.

  • Göğüslerden sızan sıvının rengi sarımsı olur ve kalındır. Bu sızan sıvıya “kolostrum” denir. Halk arasında ağız sütü olarak da bilinir.
  • Çoğu durumda akıntı uzun süreli devam eder.
  • Göğüs sızıntısının bebeğinizi ilk emzirdiğiniz vakit ürettiğiniz anne sütü miktarı ile bir ilişkisi yoktur.
  • Eğer hamilelikte göğüs sızıntısı sorunu yaşarsanız, normaldir.

Hamilelikte Göğüslerde Sızıntı Neden Olur?

Hamilelikte vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler, meme sızıntısının ana nedenidir. Ayrıca vücudun emzirme için hazırlık aşamasında olduğunun da işareti olarak kabul edilir.

Hamilelikte Göğüslerde Sızıntı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte göğüslerden gelen sızıntıyı önlemek için herhangi bir somut yöntem aramanız tavsiye edilmez. En fazla huzursuzluğu önlemek için bazı yollar düşünebilirsiniz. Örneğin; dar değil bol kıyafetler giyebilirsiniz.

Kıyafetlerin üzerinden sızıntının görünmemesi için sutyen içerisine sıvı emen ve özel satılan pedlerden takılabilir. Ayrıca kıyafetlerinizi sık değiştirebilirsiniz. Geceleri de pamuklu ve loğusa sutyeni giymeyi tercih edebilirsiniz.

Uyarı:

Bu yazımızda hamilelikte göğüslerde sızıntının normal karşılanan bir durum olduğundan bahsettik. Ancak göğüslerden akan sıvıda kan izi olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu gibi durumlara karşı bilinçli olmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir